Ściany fundamentowe z bloczków silikatowych

2012-10-01 12:54

Ściany fundamentowe z bloczków silikatowych są wytrzymałe, dobrze sobie radzą nie tylko z ciężarem konstrukcji budynku, ale także z naporem gruntu, a przy tym są bardzo równe, co ułatwia zachowanie wypoziomowania.

Piwnica zabezpieczona przed naporem gruntu
Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy Żelbetowe słupy usztywniają ściany piwnicy, chroniąc je przed wepchnięciem do środka wskutek naporu gruntu

Fundamenty domu z silikatów

Wszystkie bloczki silikatowe klasy co najmniej 20 MPa można wykorzystać jako budulec do ścian fundamentowych zagłębionych w gruncie. Zastosowanie zbrojenia w poziomych spoinach wzmacnia ściany i sprawia, że tylko w nietypowych sytuacjach potrzebne są dodatkowe wzmocnienia żelbetowe.

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych bloczków betonowych silikatowe są bardzo równe i precyzyjnie wykonane. To zmniejsza ryzyko niewłaściwego wypoziomowania poszczególnych warstw ściany albo pomyłki w wymiarowaniu jej długości. Inwestorzy i wykonawcy z pewnością docenią też jasny kolor bloczków, który rozświetla wnętrze piwnicy podczas budowy, oraz to, że elementy nawet w stanie wilgotnym nie wydzielają zapachu.

Żelbetowe wzmocnienie fundamentów

Są potrzebne wszędzie tam, gdzie w murze występuje nie tylko ściskanie, lecz także zginanie. Czyli, tam, gdzie oprócz ciężaru konstrukcji działającego pionowo w dół pojawiają się obciążenia boczne, takie jak napór gruntu. Wywołują one rozciąganie elementów, a na to silikaty – podobnie jak beton – nie są odporne. Dlatego w newralgicznych miejscach ściany potrzebują zbrojenia. O jego rodzaju musi zdecydować konstruktor. W niektórych budynkach wystarczą stalowe pręty umieszczane w poziomych spoinach muru, w innych trzeba co 1,5-2 m wykonać żelbetowe słupki połączone od góry wieńcem.

ZOBACZ TEŻ: Fundament schodkowy

Fundament schodkowy

Zabezpieczenie silikatów przed wodą i wilgocią

Fundamenty domu, a więc zarówno ławy lub płyta, jak i ściany fundamentowe albo piwniczne, muszą być zabezpieczone odpowiednimi izolacjami przeciwwilgociowymi lub przeciwwodnymi.

Pierwszą warstwę układa się już na ławach. Pełni ona przede wszystkim funkcję warstwy poślizgowej pod ścianą, ale przy okazji stanowi barierę dla wody podciąganej z gruntu. Następnie układa się izolacje pionowe. Mogą to być preparaty płynne – pasty, szlamy, folie w płynie – albo papa. W dolnej części należy ją wywinąć aż na ławy, a w górnej – połączyć na zakład z poziomą izolacją wierzchu ściany fundamentowej lub podłogi na gruncie. Porządne izolacje są szczególnie ważne w przypadku piwnicy, która jest zagłębiona mniej więcej 3 m poniżej poziomu terenu. Na tej głębokości nawet na suchych terenach często pojawia się woda, zwłaszcza podczas wiosennych roztopów albo długotrwałych opadów. Dodatkowym zagrożeniem jest wysokie podciąganie kapilarne gruntu – powyżej 1 m. Oznacza to, że nawet jeśli lustro wody znajduje się 1 m poniżej poziomu posadowienia, to i tak może dojść do zawilgocenia ścian na skutek podciągania kapilarnego.

Warto wiedzieć

Wykonana z silikatów ściana poniżej poziomu terenu charakteryzuje się najwyższymi spośród wszystkich ścian murowanych wytrzymałościami na obciążenia poziome i pionowe. Jeżeli parcie gruntu jest wyjątkowo duże w ścianie z bloczków SILIKAT F25 łatwo można ułożyć dodatkowe zbrojenie poziome i pionowe bez konieczności wykonywania widocznych w licu ściany belek żelbetowych.

Ekspert Grupy SILIKATY

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie