| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Ściany fundamentowe z bloczków silikatowych

Ściany fundamentowe z bloczków silikatowych

Ściany fundamentowe z bloczków silikatowych są wytrzymałe, dobrze sobie radzą nie tylko z ciężarem konstrukcji budynku, ale także z naporem gruntu, a przy tym są bardzo równe, co ułatwia zachowanie wypoziomowania.

Fundamenty domu z silikatów

Wszystkie bloczki silikatowe klasy co najmniej 20 MPa można wykorzystać jako budulec do ścian fundamentowych zagłębionych w gruncie. Zastosowanie zbrojenia w poziomych spoinach wzmacnia ściany i sprawia, że tylko w nietypowych sytuacjach potrzebne są dodatkowe wzmocnienia żelbetowe.

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych bloczków betonowych silikatowe są bardzo równe i precyzyjnie wykonane. To zmniejsza ryzyko niewłaściwego wypoziomowania poszczególnych warstw ściany albo pomyłki w wymiarowaniu jej długości. Inwestorzy i wykonawcy z pewnością docenią też jasny kolor bloczków, który rozświetla wnętrze piwnicy podczas budowy, oraz to, że elementy nawet w stanie wilgotnym nie wydzielają zapachu.

Żelbetowe wzmocnienie fundamentów

Są potrzebne wszędzie tam, gdzie w murze występuje nie tylko ściskanie, lecz także zginanie. Czyli, tam, gdzie oprócz ciężaru konstrukcji działającego pionowo w dół pojawiają się obciążenia boczne, takie jak napór gruntu. Wywołują one rozciąganie elementów, a na to silikaty – podobnie jak beton – nie są odporne. Dlatego w newralgicznych miejscach ściany potrzebują zbrojenia. O jego rodzaju musi zdecydować konstruktor. W niektórych budynkach wystarczą stalowe pręty umieszczane w poziomych spoinach muru, w innych trzeba co 1,5-2 m wykonać żelbetowe słupki połączone od góry wieńcem.

Zabezpieczenie silikatów przed wodą i wilgocią

Fundamenty domu, a więc zarówno ławy lub płyta, jak i ściany fundamentowe albo piwniczne, muszą być zabezpieczone odpowiednimi izolacjami przeciwwilgociowymi lub przeciwwodnymi.

Pierwszą warstwę układa się już na ławach. Pełni ona przede wszystkim funkcję warstwy poślizgowej pod ścianą, ale przy okazji stanowi barierę dla wody podciąganej z gruntu. Następnie układa się izolacje pionowe. Mogą to być preparaty płynne – pasty, szlamy, folie w płynie – albo papa. W dolnej części należy ją wywinąć aż na ławy, a w górnej – połączyć na zakład z poziomą izolacją wierzchu ściany fundamentowej lub podłogi na gruncie. Porządne izolacje są szczególnie ważne w przypadku piwnicy, która jest zagłębiona mniej więcej 3 m poniżej poziomu terenu. Na tej głębokości nawet na suchych terenach często pojawia się woda, zwłaszcza podczas wiosennych roztopów albo długotrwałych opadów. Dodatkowym zagrożeniem jest wysokie podciąganie kapilarne gruntu – powyżej 1 m. Oznacza to, że nawet jeśli lustro wody znajduje się 1 m poniżej poziomu posadowienia, to i tak może dojść do zawilgocenia ścian na skutek podciągania kapilarnego.

WARTO WIEDZIEĆ

Wykonana z silikatów ściana poniżej poziomu terenu charakteryzuje się najwyższymi spośród wszystkich ścian murowanych wytrzymałościami na obciążenia poziome i pionowe. Jeżeli parcie gruntu jest wyjątkowo duże w ścianie z bloczków SILIKAT F25 łatwo można ułożyć dodatkowe zbrojenie poziome i pionowe bez konieczności wykonywania widocznych w licu ściany belek żelbetowych.

Ekspert Grupy SILIKATY

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....

Budowa przy trudnych warunkach gruntowych. Jakub...

Jakub, mający na Forum Muratora nick DrKuba, buduje dom sam. Z pomocy wykonawców korzysta jedynie...

Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...

Płyta Fundamentowa Legalett

Choć niewidoczny i niepozorny, jednak fundament jest najważniejszą częścią budynku. To od niego w dużym...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.