| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Ściany fundamentowe monolityczne

Ściany fundamentowe monolityczne

Ściany monolityczne są najmocniejsze i najbardziej szczelne. Wymagają jednak pracochłonnego ustawienia deskowania. Warto więc wypożyczyć gotowy system blatów szalunkowych. Ponieważ mieszanka betonowa musi mieć odpowiednią klasę wytrzymałości, nie powinno się przygotowywać jej na budowie, tylko zamówić gotową w wytwórni.

Ściany fundamentowe monolityczne są rozwiązaniem niewiele odbiegającym popularnością od bloczków, a w przypadku ścian piwnic chyba nawet częściej wybieranym. Beton, zwłaszcza zbrojony, jest bardzo mocny, wytrzymuje i obciążenia ściskające, i rozciągające, jest też odporny na wilgoć. Dzięki temu ściany betonowe są stabilne, trwałe, szczelne, mają równe powierzchnie, które łatwo zaizolować, a ponadto można dokładnie dopasować ich szerokość do ścian budynku. Można nawet wykonać ściany z betonu wodoszczelnego i uniknąć w ten sposób dodatkowych prac izolacyjnych.
Ściany fundamentowe zazwyczaj nie wymagają zbrojenia, chyba że ze względu na przykład na słaby grunt jest ono narzucone w projekcie. Ściany piwnic zbroi się, aby zwiększyć ich wytrzymałość na obciążenie boczne od parcia gruntu.
Do betonowania najlepiej używać gotowej mieszanki z wytwórni. Ma się wtedy gwarancję, że jej klasa rzeczywiście jest taka, jakiej potrzebujemy. Najczęściej stosuje się mieszanki klasy C12/15 (dawniej B15) lub nieco mocniejsze C16/20 (dawniej B20), czyli takie, w których deklarowana wytrzymałość na ściskanie gotowego elementu jest nie mniejsza niż 15 lub 20 MPa. Beton zrzuca się z niezbyt dużej wysokości, aby się nie rozwarstwiał. Im mieszanka rzadsza, tym delikatniej trzeba się z nią obchodzić. Jeśli ściany betonuje się latem, kiedy temperatura nie spada poniżej 15°C, deskowanie można rozebrać już po kilku dniach. W przypadku gorszych warunków pogodowych czeka się z tym do dwóch tygodni. Świeże ściany, jeszcze w deskowaniu i zaraz po jego usunięciu, przez dwa tygodnie powinno się zraszać wodą. Ponieważ szalunki po rozdeskowaniu raczej nie dają się ponownie wykorzystać w innym miejscu – są zabrudzone mieszanką i ziemią, docięte pod określony wymiar – lepiej na czas budowy wypożyczyć systemowe blaty. Koszt wynajmu jest porównywalny z zakupem i obróbką desek, a prace przebiegają znacznie szybciej.

Płyta fundamentowa. Dobry sposób na szybsze zakończenie budowy

Na płycie fundamentowej można posadawiać budynki zarówno na gruntach o bardzo dobrej, jak i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....

Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji fundamentów domu i prawidłowe ich...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...