Podłoga na gruncie - od budowy po montaż instalacji w podłodze

2009-08-11 2:00

W projekcie nie znajdziemy wystarczających wskazówek dotyczących doboru materiałów, organizacji robót i budowy podłogi na gruncie. Wiele decyzji musimy podjąć samodzielnie. Zobacz, jak krok po kroku wykonać prawidłowo podłogę na gruncie.

Podłoga na gruncie - płyta betonowa
Autor: Wiktor Greg Pierwsze prace związane z budową podłogi na gruncie rozpoczynają się po zrobieniu fundamentów. Układa się wtedy podsypkę i robi płytę betonową

Układanie pierwszych warstw podłogi na gruncie rozpoczniemy zaraz po zbudowaniu ław i ścian fundamentowych. Przedtem jednak trzeba rozprowadzić instalację kanalizacyjną. Prace pod chmurką potrwają do momentu wykonania płyty z betonu i zrobienia izolacji przeciwwilgociowej.

Ocieplanie podłogi i wykonanie podkładu pod posadzkę będzie można dokończyć wtedy, gdy dom zostanie już zadaszony. Kolejność prac może być różna w zależności od tego, jak zamierzamy ocieplić podłogę. Czasem bowiem materiał termoizolacyjny ułożymy przed wykonaniem hydroizolacji.

Co sprawdzić przed budową

Badanie gruntu i poziomu wody gruntowej przeprowadza się jeszcze przed zamówieniem projektu. Inaczej może być, jeśli zamierzamy wybrać projekt z katalogu. Wtedy przed rozpoczęciem prac ziemnych i budowy fundamentów trzeba wezwać geotechnika, żeby wydał pisemną opinię na temat rodzaju gruntu pod przyszły budynek. Na jej podstawie dokonamy ewentualnej adaptacji projektu architektonicznego do konkretnych warunków gruntowych oraz wodnych. Przyda się ona również kierownikowi budowy do odpowiedniego rozplanowania prac.

Czy warto zatrudnić inspektora nadzoru

Jeśli nie ufamy ekipie wykonawczej, a jednocześnie sami nie mamy odpowiednich kwalifikacji oraz wystarczająco dużo wolnego czasu, żeby śledzić przebieg budowy, zatrudnijmy inspektora. Podłoga na gruncie ma to do siebie, że prace nad nią przebiegają dość szybko. Co to może w praktyce oznaczać? Robotnicy będą w stanie szybko ukryć wszelkie niedokładności pod warstwą betonu lub wylewki podłogowej i nie będziemy mogli stwierdzić, czy pracę wykonano właściwie. Inspektor skontroluje poszczególne etapy i będzie naszym pełnomocnikiem w kontaktach z kierownikiem ekipy.

Czym ocieplić podłogę na gruncie

Przed rozpoczęciem budowy trzeba wybrać materiał termoizolacyjny. Musi się on charakteryzować dobrą izolacyjnością termiczną i dużą wytrzymałością na ściskanie. Warto też wziąć pod uwagę jego nasiąkliwość. Im będzie ona mniejsza, tym lepiej. W polu naszego zainteresowania jest sześć materiałów:

  • styropian – najtańszy i najpopularniejszy. Jest dość odporny na wodę i dobrze chroniprzed przenikaniem ciepła. Sprzedawany jest w postaci lekkich i wygodnych w cięciu płyt. Znajdziemy go w każdym składzie lub markecie budowlanym. Jedyną jego wadą jest to, że ulega zniszczeniu w kontakcie z produktami zawierającymi rozpuszczalniki organiczne, na przykład lepikiem rozpuszczalnikowym.
    Izolacyjność termiczna – 0,035-0,039 W/(m.K), nasiąkliwość – 1,2-1,6%;
  • polistyren ekstrudowany – twarde i lekkie płyty zapewniające nie gorszą izolacyjność termiczną niż styropian i znacznie mniej nasiąkliwe. Są również wygodne do cięcia i układania i tak samo jak styropianowi szkodzi im kontakt z produktami rozpuszczalnikowymi. Kosztują ponad trzykrotnie więcej niż płyty styropianowe.
    Izolacyjność termiczna – 0,032-0,038 W/(m.K), nasiąkliwość – 0,05-0,30%;
  • wełna mineralna – dobrze izoluje termicznie, lecz ma większą nasiąkliwość niż styropian lub polistyren ekstrudowany. Trudniej też obrabiać wełniane płyty. Wełna jest natomiast mniej podatna na trwałe odkształcenia i nie grożą jej żadne substancje chemiczne. Dobrze tłumi drgania pochodzące z gruntu.
    Izolacyjność termiczna – 0,039-0,041 W/(m.K), nasiąkliwość – brak porównywalnych danych;
  • pianka poliuretanowa – to najlepszy izolator termiczny w tym zestawieniu. Do izolacji podłóg na gruncie nadająsię wyłącznie twarde płyty o jednolitej strukturze i zamkniętych komórkach. Niestety, płyty z pianki są dość nasiąkliwe. Łatwo się je tnie, są lekkie i wygodne w układaniu. Nie należą do tanich. W małych miejscowościach może być kłopot z ich znalezieniem.
    Izolacyjność termiczna – 0,023-0,025 W/(m.K), nasiąkliwość – 0,5-2,9%;
  • granulat keramzytowy– produkt termoizolacyjny, który zastępuje klasyczną podsypkę pod podłogę. Wykorzystując keramzyt, nie musimy już dodatkowo ocieplać podłogi i dzięki temu jej łączna grubość jest mniejsza. Keramzyt ma sporą nasiąkliwość w porównaniu z tradycyjnymi materiałami ociepleniowymi.
    Izolacyjność termiczna– 0,08-0,14 W/(m.K), w zależności od ciężaru granulek – im są lżejsze, tym lepsza izolacyjność, nasiąkliwość – 20-22%.
  • granulat pollytag – on także zastępuje klasyczną podsypkę pod podłogę oraz zapewnia jej właściwą termoizolacyjność.Jest mniej nasiąkliwy od ke- ramzytu i podczas układania nie trzeba go ubijać. Izolacyjność termiczna – około 0,14 W/(m.K), nasiąkliwość – 15-18%.

Sposób rozprowadzania instalacji c.o. w podłodze na gruncie

Jak stawiać ściany działowe na podłodze

To dylemat projektanta, ale czasem warto mieć tę kwestię przemyślaną. W czym kryje się problem? W izolacyjności termicznej. Ucieczka ciepła przez podłogę na gruncie jest właściwie niewielka i możliwe jest nawet ułożenie tylko pasa termoizolacji szerokości 1 m wokół ścian zewnętrznych domu. Co jednak zrobić ze ścianami działowymi, które stykają się ze ścianami zewnętrznymi? Jeśli ocieplimy podłogę od góry, tak jak robi się to tradycyjnie, a ściany działowe znajdą oparcie na betonowej płycie, wzdłuż nich pojawią się mostki termiczne – większe w pobliżu ścian fundamentowych, mniejsze w środkowej części podłogi. Nie zawsze da się przecież ustawić ściany na wylewce.

Tak można zrobić z tymi z lekkich materiałów, na przykład ścianami szkieletowymi. Masywne mury z cegieł pełnych mogą zanadto obciążać cienki podkład podłogowy, zwłaszcza jeśli nie będzie on zbrojony. Najkorzystniej, gdy izolacja termiczna biegnie między płytą a podsypką lub jeżeli to podsypka stanowi termoizolację. Wówczas cała podłoga jest odgrodzona od gruntu materiałem ociepleniowym i straty energii są najmniejsze. Jeśli mamy zamiar stawiać ściany działowe na podkładzie, pamiętajmy, że powinien on mieć grubość 6-8 cm. Szczególną uwagę na odizolowanie termiczne ścian działowych musimy zwracać, gdy budujemy dom energooszczędny lub pasywny.

Jak rozprowadzić instalacje w takiej podłodze

Mogą w niej przebiegać rury c.o. Powinny być ułożone na warstwie ocieplenia. Mogą być w niej nawet częściowo zagłębione. Nie powinny natomiast leżeć na płycie betonowej, ponieważ utworzą liniowe mostki termiczne. Na izolacji termicznej trzeba też układać przewody instalacji ogrzewania  podłogowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie