Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Podłoga na gruncie - od budowy po montaż instalacji w podłodze

Podłoga na gruncie - od budowy po montaż instalacji w podłodze

W projekcie nie znajdziemy wystarczających wskazówek dotyczących doboru materiałów, organizacji robót i budowy podłogi na gruncie. Wiele decyzji musimy podjąć samodzielnie. Zobacz, jak krok po kroku wykonać prawidłowo podłogę na gruncie.

Układanie pierwszych warstw podłogi na gruncie rozpoczniemy zaraz po zbudowaniu ław i ścian fundamentowych. Przedtem jednak trzeba rozprowadzić instalację kanalizacyjną. Prace pod chmurką potrwają do momentu wykonania płyty z betonu i zrobienia izolacji przeciwwilgociowej.

Ocieplanie podłogi i wykonanie podkładu pod posadzkę będzie można dokończyć wtedy, gdy dom zostanie już zadaszony. Kolejność prac może być różna w zależności od tego, jak zamierzamy ocieplić podłogę. Czasem bowiem materiał termoizolacyjny ułożymy przed wykonaniem hydroizolacji.

Co sprawdzić przed budową

Badanie gruntu i poziomu wody gruntowej przeprowadza się jeszcze przed zamówieniem projektu. Inaczej może być, jeśli zamierzamy wybrać projekt z katalogu. Wtedy przed rozpoczęciem prac ziemnych i budowy fundamentów trzeba wezwać geotechnika, żeby wydał pisemną opinię na temat rodzaju gruntu pod przyszły budynek. Na jej podstawie dokonamy ewentualnej adaptacji projektu architektonicznego do konkretnych warunków gruntowych oraz wodnych. Przyda się ona również kierownikowi budowy do odpowiedniego rozplanowania prac.

Czy warto zatrudnić inspektora nadzoru

Jeśli nie ufamy ekipie wykonawczej, a jednocześnie sami nie mamy odpowiednich kwalifikacji oraz wystarczająco dużo wolnego czasu, żeby śledzić przebieg budowy, zatrudnijmy inspektora. Podłoga na gruncie ma to do siebie, że prace nad nią przebiegają dość szybko. Co to może w praktyce oznaczać? Robotnicy będą w stanie szybko ukryć wszelkie niedokładności pod warstwą betonu lub wylewki podłogowej i nie będziemy mogli stwierdzić, czy pracę wykonano właściwie. Inspektor skontroluje poszczególne etapy i będzie naszym pełnomocnikiem w kontaktach z kierownikiem ekipy.

Pierwsze prace związane z budową podłogi na gruncie rozpoczynają się po zrobieniu fundamentów. Układa się wtedy podsypkę i robi płyty betonowe

Przed rozpoczęciem budowy trzeba będzie zdecydować, czy ocieplamy podłogę w sposób tradycyjny, czy wybieramy alternatywny materiał termoizolacyjny – na przykład kruszywo keramzytowe. Od tego zależeć będzie układ poszczególnych warstw podłogi

Czym ocieplić podłogę na gruncie

Przed rozpoczęciem budowy trzeba wybrać materiał termoizolacyjny. Musi się on charakteryzować dobrą izolacyjnością termiczną i dużą wytrzymałością na ściskanie. Warto też wziąć pod uwagę jego nasiąkliwość. Im będzie ona mniejsza, tym lepiej. W polu naszego zainteresowania jest sześć materiałów:

 • styropian – najtańszy i najpopularniejszy. Jest dość odporny na wodę i dobrze chroniprzed przenikaniem ciepła. Sprzedawany jest w postaci lekkich i wygodnych w cięciu płyt. Znajdziemy go w każdym składzie lub markecie budowlanym. Jedyną jego wadą jest to, że ulega zniszczeniu w kontakcie z produktami zawierającymi rozpuszczalniki organiczne, na przykład lepikiem rozpuszczalnikowym.
  Izolacyjność termiczna – 0,035-0,039 W/(m.K), nasiąkliwość – 1,2-1,6%;
 • polistyren ekstrudowany – twarde i lekkie płyty zapewniające nie gorszą izolacyjność termiczną niż styropian i znacznie mniej nasiąkliwe. Są również wygodne do cięcia i układania i tak samo jak styropianowi szkodzi im kontakt z produktami rozpuszczalnikowymi. Kosztują ponad trzykrotnie więcej niż płyty styropianowe.
  Izolacyjność termiczna – 0,032-0,038 W/(m.K), nasiąkliwość – 0,05-0,30%;
 • wełna mineralna – dobrze izoluje termicznie, lecz ma większą nasiąkliwość niż styropian lub polistyren ekstrudowany. Trudniej też obrabiać wełniane płyty. Wełna jest natomiast mniej podatna na trwałe odkształcenia i nie grożą jej żadne substancje chemiczne. Dobrze tłumi drgania pochodzące z gruntu.
  Izolacyjność termiczna – 0,039-0,041 W/(m.K), nasiąkliwość – brak porównywalnych danych;
 • pianka poliuretanowa – to najlepszy izolator termiczny w tym zestawieniu. Do izolacji podłóg na gruncie nadająsię wyłącznie twarde płyty o jednolitej strukturze i zamkniętych komórkach. Niestety, płyty z pianki są dość nasiąkliwe. Łatwo się je tnie, są lekkie i wygodne w układaniu. Nie należą do tanich. W małych miejscowościach może być kłopot z ich znalezieniem.
  Izolacyjność termiczna – 0,023-0,025 W/(m.K), nasiąkliwość – 0,5-2,9%;
 • granulat keramzytowy– produkt termoizolacyjny, który zastępuje klasyczną podsypkę pod podłogę. Wykorzystując keramzyt, nie musimy już dodatkowo ocieplać podłogi i dzięki temu jej łączna grubość jest mniejsza. Keramzyt ma sporą nasiąkliwość w porównaniu z tradycyjnymi materiałami ociepleniowymi.
  Izolacyjność termiczna– 0,08-0,14 W/(m.K), w zależności od ciężaru granulek – im są lżejsze, tym lepsza izolacyjność, nasiąkliwość – 20-22%.
 • granulat pollytag – on także zastępuje klasyczną podsypkę pod podłogę oraz zapewnia jej właściwą termoizolacyjność.Jest mniej nasiąkliwy od ke- ramzytu i podczas układania nie trzeba go ubijać. Izolacyjność termiczna – około 0,14 W/(m.K), nasiąkliwość – 15-18%.

Sposób rozprowadzania instalacji c.o. w podłodze na gruncie

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
murator.tv - Telewizja Budowlana Muratora: Dwa...

Zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów z budowlanego cyklu Muratora "Stan surowy bez...

Podłoga na gruncie: 9 najczęstszych błędów na tym...

Źle wykonana podłoga na gruncie? Konsekwencje mogą być niebezpieczne i kosztowne dla budowanego domu. Jak...

Kiedy płyta fundamentowa zamiast budowy...

Zależy Ci, aby budowa fundamentów odbyła się szybko i bezproblemowo? Masz działkę o trudnym podłożu,...

FILM: Działka z torfem – budowa fundamentu na...

Zobacz nasz film. Pogotowie Budowlane Muratora analizuje decyzję inwestora, który zbudował fundament...

Tuleje szalunkowe. Sposób na szybką budowę...

Odkąd w sprzedaży pojawiły się kartonowe tuleje szalunkowe stanowiące formę dla mieszanki betonowej,...

Błędy podczas układania podłogi na gruncie - czym...

Najczęstsze błędy podczas wykonywania na etapie stanu surowego podłogi na gruncie to złe zagęszczenie...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.