| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Płyta Fundamentowa Legalett

Płyta Fundamentowa Legalett

Choć niewidoczny i niepozorny, jednak fundament jest najważniejszą częścią budynku. To od niego w dużym stopniu zależy, czy nasz dom będzie ciepły, suchy i bezpieczny. Fundamentu nie da się wymienić, a system grzewczy, który docelowo wybieramy powinien być niezawodny. Dobrze zaprojektowany i wykonany fundament grzewczy Legalett to nie tylko fundament naszego domu, ale również zabezpieczenie przed wilgocią i jej skutkami oraz gwarancja energooszczędnego i komfortowego ogrzewania.

Legalett – gwarancja prawidłowego sposóbu posadowienia

Firma Legalett jako część międzynarodowego koncernu Legalett International AB od ponad 20 lat (od 1994 roku) z powodzeniem dostarcza do polskich odbiorców Fundament Grzewczy Legalett. Jest to unikalne połączenie dwóch funkcji: fundamentu i systemu grzewczego dla całego domu. Korzyści wynikające z takiej realizacji to przede wszystkim budowanie budynków energooszczędnych, co w połączeniu z uniwersalnością zastosowania prawie w każdych warunkach gruntowych, szybkością wykonania w stosunku do tradycyjnych rozwiązań murowanych oraz stabilnością pracy całej konstrukcji jest najlepszym rozwiązaniem na rynku. Idea połączenia posadowienia budynku z powietrznym ogrzewaniem podłogowym uzyskała pozytywną opinię Instytutu SITAC Boverket w Szwecji, jak i Instytutu Techniki Budowlanej ITB w Polsce. Płytowy fundament grzewczy jest jedyną płytą fundamentową posadowioną bezpośrednio na gruncie, która uzyskała pełną Aprobatę Techniczną ITB AT-15-2151/96. Wszystkie nasze projekty powstają w oparciu o unikalną i wszechstronną wiedzę i doświadczenie zgromadzone przez szereg lat. W ramach oferty nasza firma dostarcza kompletny pakiet materiałów niezbędnych do wykonania fundamentu wraz z dokumentacją techniczną, konsultacjami i doradztwem. Fundamenty Grzewcze to rozwiązania systemowe, dlatego tak ważna jest jakość, doświadczenie i dbałość o technologię wykonania.

Autor: Legalett

Płytowy fundament grzewczy Legalett

Płyta fundamentowa Legalett

Decydując się na realizację domu na grzewczej płycie fundamentowej należy zdać sobie sprawę jak ważnym elementem budynku jest fundament. Tradycyjne fundamenty pod względem energooszczędnym pozostawiają wiele do życzenia, ponieważ przy ich realizacji nigdy nie będziemy w stanie całkowicie odciąć się od zimna pochodzącego z gruntu, który na głębokości 1,5–2 m ma stałą temperaturę ok. 8–10°C. Istotą konstrukcji Fundamentu Grzewczego Legalett jest całkowite wyeliminowanie mostków cieplnych przez zastosowanie grubej warstwy ocieplenia z twardego styropianu (od 20 do 40 cm) przeznaczonego do miejsc mocno obciążonych i narażonych na działanie wilgoci. Styropian całkowicie izoluje płytę fundamentową od gruntu i po bokach. Nie występują tu żadne mostki termiczne. Ciepło pozostaje w budynku i ogrzewamy tylko wnętrze domu, a nie ściany i sufit. Zaletą płyty fundamentowej jako konstrukcji nośnej jest przenoszenie obciążenia z budynku na grunt poprzez zwiększoną powierzchnię, co umożliwia budowę w przypadku gruntów o małej nośności lub podatnych na osiadanie. Jako, że płyta fundamentowa posadowiona jest płytko, bez wykonywania wykopów można ją stosować na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej. Krótki cykl budowlany – 4 do 7 dni (130 m2) – przyspiesza znacznie budowę domu oraz obniża jej koszty.

Autor: Legalett

Powietrzne ogrzewanie podłogowe Legalett

Autor: Legalett

Strop grzewczy Legalett

Powietrzne ogrzewanie podłogowe Legalett

System grzewczy Legalett to nietypowe rozwiązanie jak na podłogówkę, otwierające całkiem nowe możliwości dla użytkownika. Jest najmniej awaryjnym i najbardziej bezpiecznym systemem ogrzewania podłogowego. Polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w kanałach zatopionych w płycie fundamentowej. Kanały te tworzą obiegi zamknięte pod całą powierzchnią budynku. Nagrzana płyta działa na zasadzie „akumulatora” ciepła, który oddaje tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili. Nie istnieje niebezpieczeństwo awaryjnych przecieków wody czy zamarznięcia instalacji wodnej. System grzewczy działa jako podstawowe ogrzewanie dla całego budynku. Temperaturą można sterować w każdym pomieszczeniu. Rozkład temperatury jest zbliżony do idealnego ze względu na fizjologię człowieka: nasze stopy są ciepłe, natomiast na wysokości głowy temperatura spada. Ogrzewanie płytowe pozwala zaoszczędzić przestrzeń podokienną wolną od kaloryferów, zapewniając jednocześnie komfortową temperaturę wnętrza. Obsługa eksploatacyjna systemu jest bardzo prosta - ogranicza się jedynie do obsługi termostatu naściennego umieszczonego w ogrzewanym pomieszczeniu. W odróżnieniu od innych systemów ogrzewania podłogowego, Legalett może być stosowany z każdym rodzajem podłogi, co w żadnym stopniu nie zakłóca procesu ogrzewania. Przy zwykłych warunkach eksploatacyjnych płyta nigdy nie osiąga wysokich temperatur. Temperatura podłogi 22 do 24°C zapewnia brak prądów konwekcyjnych powietrza. Dzięki temu kurz nie podnosi się i pozostaje na poziomie podłogi, co jest dużą zaletą w przypadku chorób na tle alergicznym. Ciepłe powietrze płynące w fundamencie Legalett krąży w obiegu zamkniętym, w ten sposób wykluczone jest zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergie. Ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu z bakteriami i drobnoustrojami, nie wysusza powietrza i nie jonizuje go niekorzystnie.

Autor: Legalett

Wymiennik ciepła Legalett

Autor: Legalett

Jednostka grzewcza elektryczna Legalett

System grzewczy Legalett - projekt, materiały, transport, wykonanie

System grzewczy LEGALETT, podobnie jak konstrukcja płyty, jest liczony i projektowany dla każdego budynku indywidualnie. Po przekazaniu inwestorowi projektu konstrukcyjnego i projektu systemu grzewczego, przygotowujemy kompletny pakiet materiałowy dopasowany do montażu płyty i stropu. Po skompletowaniu, system jest wysyłany naszym transportem bezpośrednio na plac budowy. Konstrukcja fundamentu i systemu grzewczego Legalett jest bardzo prosta i szybka w montażu. Wszystkie jej składniki są wcześniej przygotowane, odpowiednio przycięte i częściowo zmontowane. Składanie ich polega na rozłożeniu według projektu gotowych już elementów. Zresztą krótki cykl budowlany - 4 do 7 dni (ok. 130 m2) - przyspiesza znacznie budowę domu i obniża koszty. Jednostką grzewczą w tym systemie jest agregat grzewczy elektryczny lub z nagrzewnicą wodną, również zabetonowany w płycie (ale z dostępem do niego przez pokrywę umieszczoną w podłodze).

Uniwersalność systemu Legalett - możliwość stosowania różnych źródeł energii

Powietrze w podłogowym systemie grzewczym można podgrzewać przy pomocy różnych źródeł ciepła np. przez piece gazowe, olejowe, pompy ciepła, kominek, elektrociepłownię czy też elektrykę. Dopasowanie do każdego niemal źródła ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiedniej jednostki grzewczej (grzałka elektryczna lub wodne wymienniki ciepła). Ta uniwersalność pozwala na przejście w każdej chwili na najbardziej ekonomiczny rodzaj ogrzewania. Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych poważnych remontów. Fundament grzewczy Legalett to dobry sposób na osiągnięcie wysokiego standardu energooszczędnego budynku przy cenie dostępnej dla każdego. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy, że koszt instalacji realizowanych odrębnie z dodatkową warstwą styropianu i wylewką (jastrychu), może istotnie przewyższyć koszt całościowy fundamentu tradycyjnego.

WARTO WIEDZIEĆ

STYROPIAN STOSOWANY PRZY PŁYTACH FUNDAMENTOWYCH LEGALETT

Klasa styropianu stosowana przy projektowaniu płyt fundamentowych Legalett jest ściśle uzależniona od obliczeń. Wszystkie obliczenia płyty fundamentowej Legalett wykonanuje się przy użyciu programu komputerowego Autodesk Robot Structural Analysis 2013. Program ten automatycznie generuje kombinacje obciążeń oraz przeprowadza pełne obliczenia wymiarowania płyty fundamentowej ze względu na najgorszą kombinację obciążeń. Wybrana na podstawie powyższego modułu wymiarującego kombinacja obciążeń jest podstawą do wyboru wielkości sił węzłowych i reakcji dla doboru wielkości elementów konstrukcji. Jednym z podstawowych elementów konstrukcji jest właśnie styropian. Otrzymane z obliczeń naciski na grunt i sprężystość podłoża określają jaką klasę, a właściwie jaką wytrzymałość styropianu musimy zastosować.

Należy pamiętać, że płyty fundamentowe, jako konstrukcja nośna, są w stanie przenieść znacznie większe obciążenia z budynku na grunt, poprzez ich równomierne rozłożenia na całej powierzchni płyty. W większości projektowanych przez nas płyt fundamentowych naciski na grunt nie przekraczają 50 kN/m2, stąd możliwość zastosowania styropianu typu EPS o klasach wytrzymałości 100-200 kPa.

Ponad to wg Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu Styropian jest odporny na działanie głównego wroga izolacji cieplnej – wody i wilgoci. Warunki pogodowe mają niewielki wpływ na wykonywanie prac ociepleniowych ze styropianem. Stosując styropian nie musimy każdorazowo na koniec dnia roboczego zabezpieczać izolacji przed ewentualnymi opadami, czy wilgocią. Badania prowadzone przez firmę BASF już od ponad 40 lat wykazały, że w prawidłowo ułożonej izolacji właściwości fizyko-chemiczne styropianu pozostają niezmienione. Styropian nie starzeje się, nie butwieje i nie gnije a tym samym nie stwierdzono zjawiska zanikania styropianu w wyniku naturalnego starzenia. Oczywiście dotyczy to styropianu zabezpieczonego przed działaniem promieniowania UV, a przy płytach fundamentowych Legalett styropian znajduje się pod płytą żelbetową, z dala od promieni słonecznych.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji fundamentów domu i prawidłowe ich...

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.