| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Jaka izolacja fundamentu, aby wody gruntowe nie były problemem?

Jaka izolacja fundamentu, aby wody gruntowe nie były problemem?

Budując dom oczekujemy, że w jego wnętrzu będzie sucho, ciepło i przytulnie. Jednym z zagrożeń, przed którym musimy się chronić, są wody gruntowe, atakujące nasz dom z ziemi. Zobacz, jak wykonać izolację fundamentu, aby woda gruntowa nie sprawiała żadnych problemów.

Wnętrze domu pozostanie suche i przytulne tylko wtedy, gdy jego ściany będą oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją fundamentu.

Dlaczego potrzebna jest izolacja fundamentu?

Chronimy dom przed opadami atmosferycznymi, ale zapominamy, że nie jest to jedyne źródło potencjalnych problemów.

Głównym zagrożeniem dla podziemnych części budynku jest woda gruntowa – zarówno ta, która stale znajduje się w gruncie, jak i ta, która pochodzi z opadów i przesącza się przez warstwy podłoża.
Jest niebezpieczna, bo potrafi znaleźć nawet najmniejszą szczelinę, by przedostać się do wnętrza piwnicy, zawilgocić ściany fundamentowe, doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni wewnątrz budynku. Dlatego musimy się przed nią starannie chronić.

Wszystkie zabezpieczenia w postaci izolacji poziomych i pionowych z użyciem powłokowych mas bitumicznych, specjalistycznych pap asfaltowych czy też folii, a także drenaże budynku mają więc jedno podstawowe zadanie – nie dopuścić do wniknięcia wody w struktury budynku.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ściany fundamentów muszą zostać zabezpieczone przed działaniem wody gruntowej. Chronimy przed nią zarówno płaszczyzny pionowe, jak i poziome. Izolację poziomą ścian wykonuje się najczęściej z dwóch warstw papy klejonej lepikiem

Negatywne działanie wód gruntowych na fundament

  • Obniżenie termoizolacyjności ścian - woda gruntowa, wnikając w ściany fundamentowe, powoduje znaczne obniżenie ich termoizolacyjności w stosunku do tej deklarowanej w projekcie technicznym. Gdy są zawilgocone, na powierzchni ścian wewnątrz pomieszczenia dochodzi do większego skraplania pary wodnej pochodzącej z powietrza. Stwarza to wyśmienite warunki do rozwoju grzybów i pleśni.
  • Podnoszenie się wilgoci w ścianach - w źle zaizolowanych ścianach fundamentowych może dojść do podciągania wilgoci. Woda wykorzystuje zjawisko podciągania kapilarnego (odbywa się ono przez pory i wąskie szczeliny w materiałach budowlanych), czyli zdolność materiału (muru) do jej podnoszenia na znaczne wysokości. W rezultacie, gdy brak jest izolacji poziomej ścian nadziemia lub jest ona uszkodzona, ściany mogą zostać zawilgocone nawet do wysokości jednej kondygnacji.
  • Niszczenie materiału, z którego zostały wykonane ściany - długotrwały bezpośredni kontakt ścian budynku z wodami gruntowymi nieuchronnie prowadzi do ich niszczenia. Przyczyną tego procesu są sole zawarte w wodzie, jak również powtarzające się cykle zamarzania i odmarzania ściany. Warto wiedzieć, że w naszej strefie klimatycznej w ciągu roku takich cykli może być nawet 200.

Warunki gruntowo-wodne na działce a rodzaj hydroizolacji

Wody gruntowej nie widać, nie słychać. Zapominamy więc, że może przysporzyć więcej problemów niż ta pochodząca z opadów atmosferycznych. Badając stosunki gruntowo-wodne na działce, najczęściej można się zetknąć z jednym z trzech przypadków.

Woda gruntowa głęboko. Jeśli jej poziom znajduje się znacznie poniżej miejsca posadowienia ław fundamentowych, to części podziemne budynku będą w przyszłości narażone jedynie na krótkotrwałe oddziaływanie wody opadowej, która jest filtrowana przez grunt aż do ustabilizowanego poziomu lustra wody gruntowej. Przed tego rodzaju zagrożeniem chroni hydroizolacja powłokowa – wystarczy zabezpieczyć ściany masą bitumiczną. Zazwyczaj na ściany fundamentowe nakłada się kilka cienkich warstw masy, używając pędzla lub szczotki.

Można też stosować masy grubopowłokowe nakładane za pomocą szpachli. Zabezpieczenie z użyciem mas powłokowych wykorzystuje się przeważnie w budynkach niepodpiwniczonych. Na rynku dostępne są masy bitumiczne rozpuszczalnikowe i dyspersje wodne.

Woda gruntowa czasami nisko, a czasami wysoko. Inaczej sprawa się przedstawia, jeśli jej poziom jest zmienny i bywa wyższy w pewnych okresach roku (na przykład w czasie wiosennych roztopów czy jesiennej słoty). Woda gruntowa potrafi się wtedy podnieść na tyle wysoko, że zagraża piwnicom budynku czy ścianom fundamentowym. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie hydroizolacji wzmocnionej wykonywanej z jednej warstwy lub dwóch warstw papy asfaltowej. Zazwyczaj stosuje się papy specjalistyczne, na osnowie z włókniny poliestrowej, modyfikowane SBS.

Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy nowo wzniesiony budynek przez pierwsze lata osiada i materiał hydroizolacyjny musi zachować szczelność mimo jego ruchów. W przypadku pap należy stosować tylko te przeznaczone do izolacji części podziemnych budynków i produkowane zgodnie z PN-EN 13969:2006.

Woda gruntowa wysoko. Najgorsza sytuacja występuje wtedy, kiedy jej poziom jest stale bardzo wysoki. Z budowania piwnic na takim terenie najlepiej zrezygnować, a jeśli nie da się tego uniknąć, architekt na etapie projektowania budynku powinien przewidzieć hydroizolację tej części domu w postaci wanny zewnętrznej szczelnej.

Zazwyczaj wiąże się to z wyeliminowaniem z projektu tradycyjnych ław fundamentowych na rzecz płyty fundamentowej pod całym budynkiem i ukształtowaniem wspomnianej szczelnej wanny. Dopiero w niej buduje się zasadniczą płytę fundamentową, ściany itd.

Warstwę hydroizolacyjną wykonuje się wówczas z dwóch warstw papy zgrzewalnej najlepszej jakości (modyfikowanej SBS na osnowie z włókniny poliestrowej) przeznaczonej do izolacji części podziemnych budynków (zgodnie z PN-EN 13969:2006).

Zobacz też na Murator.tv: Woda gruntowa w wykopie

Przeczytaj dodatkowo:
Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Dom podpiwniczony. Jak wykonać ocieplenie piwnicy...

Jeżeli decydujesz się na dom z piwnicą, musisz go wybudować zgodnie z obecnymi standardami. Ważne jest...

Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....

Podłoga na gruncie. Jak poprawnie wykonać podkład...

Podłoga parteru w bardzo wielu domach jest w sensie budowlanym podłogą na gruncie. To znaczy, że nie obciąża...

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.