| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Jak się izoluje płytę fundamentową – sposób wykonania i dobór materiałów

Jak się izoluje płytę fundamentową – sposób wykonania i dobór materiałów

Prawidłowo wykonana izolacja płyty fundamentowej zabezpieczy dom przed zawilgoceniem i utrudni ucieczkę ciepła z wnętrza budynku do gruntu. Sprawdź, jak wykonać termoizolację i hydroizolację oraz jakie materiały izolacyjne najlepiej zastosować.

Termoizolacja zabezpieczy budynek przed stratami ciepła

Izolację cieplną najkorzystniej jest umieścić pod płytą betonową i wokół jej krawędzi. Budynek jest wówczas w całości odseparowany od zimnego gruntu i nie następują w tym miejscu straty ciepła z ogrzewanych wnętrz. Jeśli tylko wykonawcy nic nie zepsują, nie ma tu ryzyka pojawienia się jakichkolwiek mostków termicznych. Łatwo bowiem tak połączyć ocieplenie płyt z ociepleniem ścian zewnętrznych, aby zachować ciągłość termoizolacji. Materiał do wykonania takiego ocieplenia powinien mieć dużą wytrzymałość na ściskanie i niską nasiąkliwość. Stosowane są więc styropian EPS 200 – najlepiej o podwyższonej odporności na wodę (współczynnik przewodzenia ciepła l = 0,033-0,036 W/(m.K)) lub polistyren ekstrudowany (l = 0,032 W/(m.K)). Polistyren XPS jest lepszy, bo ma większą wytrzymałość na ściskanie oraz mniejszą nasiąkliwość (0,2%, a styropian EPS 200 – 2-3%). Grubość takiej izolacji wynosi 10-15 cm. Może się również przydać kruszywo ze szkła piankowego, ale to dość drogi materiał. Ma dobrą izolacyjność termiczną i wysoką wytrzymałość na zgniatanie. Jego współczynnik przewodzenia ciepła l wynosi 0,075-0,078 W/(m.K) (współczynnik U dla warstwy grubości 40 cm to 0,18 W/(m2.K) – opór cieplny R to 5 (m2.K)/W). Takie kruszywo zastępuje też tradycyjną podsypkę robioną pod płytę. Możliwe jest również zastosowanie podbudowy z pianobetonu klasy PB 600, lecz ma on znacznie mniejszą izolacyjność cieplną. Jego współczynnik l wynosi aż 0,15-0,17 W/(m.K).

Odpowiednia hydroizolacja ochroni dom przed wilgocią

W przypadku płyty hydroizolację układa się najczęściej na ociepleniu, czasem także pod nim. Polecanymi materiałami są tu grube hydroizolacyjne folie polietylenowe lub membrany EPDM. Jeśli dom nie jest zbyt duży, hydroizolację płyty można wykonać z folii układanej w jednym kawałku (dwie-trzy warstwy) lub z jednej warstwy membrany EPDM. Folii ani membrany nie trzeba wtedy w żadnym miejscu łączyć, a to właśnie połączenia są najczęstszą przyczyną potencjalnych rozszczelnień.

WARTO WIEDZIEĆ

Szczelny beton

Z materiału hydroizolacyjnego można całkiem zrezygnować. Trzeba jednak spełnić pewien warunek. Fundamenty muszą mieć konstrukcję monolityczną, a do ich budowy trzeba użyć betonu wodoszczelnego – oznaczanego W4, W6, W8. Taka mieszanka jest nieco droższa od zwykłej. 1 m3 betonu C20/25 kosztuje 180 zł, a dopłata za beton klasy W8 to 12-13 zł/m3.

 

Płyta fundamentowa - izolacja z polistyrenu ekstrudowanego XPS

Jak powstaje betonowa płyta fundamentowa – projektowanie, budowa i odbiór

Posadowienie domu jednorodzinnego na betonowej płycie fundamentowej sprawdzi się na podłożu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....

Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji fundamentów domu i prawidłowe ich...

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Dom podpiwniczony. Jak wykonać ocieplenie piwnicy...

Jeżeli decydujesz się na dom z piwnicą, musisz go wybudować zgodnie z obecnymi standardami. Ważne jest...

Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...