| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Jak budować fundament, aby ściany domu nie pękały

Jak budować fundament, aby ściany domu nie pękały

Pękające ściany to częsty problem w nowo wybudowanych domach. Często ich przyczyną są źle wykonane fundamenty i zastosowanie betonu niskiej jakości. Oto kilka zasad budowy fundamentów, dzięki którym zmniejszysz ryzyko pękania ścian.

Dlaczego ściany pękają?

Pękające ściany występują głównie w nowych domach. Przyczyną pęknięć może być zwiększone natężenie ruchu, uginanie się stropu lub źle wykonane dylatacje ścian (szczelin pomiędzy poszczególnymi „pracującymi” elementami ściany i konstrukcji nośnej).

Częstą przyczyną pękających ścian w domach jednorodzinnych są nieprawidłowo wykonane fundamenty i użycie słabej jakości betonu. Wielu fachowców zaleca, aby fundamenty wylać i zostawić na zimę, podobnie postępować z budynkiem w stanie zamkniętym. Niestety, w przypadku źle wykonanych fundamentów te zabiegi nie pomogą. W niektórych przypadkach przysłowiowe „osiadanie” może potrwać nawet kilka lat.

Jak budować dom, żeby ściany nie pękały

Jeżeli planujesz budowę domu lub właśnie ją rozpocząłeś, zwróć szczególną uwagę na proces wykonywania fundamentów. Od nich zależy trwałość budynku, a także bezpieczeństwo. Wybierz zaufaną firmę, która dostarczy beton na fundamenty oraz ekipę budowlaną, która ma w tym zakresie udokumentowane doświadczenie. Przed wylaniem betonu koniecznie skontroluj głębokość wykopów oraz wykonanie szalunków, zbrojenia i ewentualnej izolacji.

Dodatkowym usprawnieniem prac będzie wykorzystanie specjalistycznych betonów przeznaczonych do wykonania fundamentów, dzięki czemu można wyeliminować wiele błędów popełnianych przez pracowników. Kluczową kwestią jest bezpośrednie nadzorowanie procesu wylewania fundamentów. Warto pamiętać, że często spotykane dodawanie wody do wylanego betonu w celu jego łatwiejszego rozprowadzania, dyskwalifikuje fundament i jego wykonawcę.

Co to jest beton samozagęszczalny

Na rynku istnieją tzw. „betony samozagęszczalne” przeznaczone do wylewania fundamentów, stropów i pionowych elementów budynku. Beton samozagęszczalny dzięki domieszkom polimerowym ma bardzo płynną konsystencję przy minimalnej zawartości wody. Dzięki temu idealnie przylega do zbrojenia i szalunków oraz nie wymaga wibrowania w celu odpowietrzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnego betonu jest mrozoodporny i wodoszczelny. Te cechy sprawiają, że dobry i prawidłowo wylany beton samozagęszczalny minimalizuje ryzyko osiadania budynku oraz pękania ścian i konstrukcji nośnych.

ZDANIEM EKSPERTA

Jeżeli zamierzasz kupić mieszkanie lub dom powinieneś zwrócić uwagę na ewentualne rysy i popękane ściany. Niektóre z nich są niegroźne, inne mogą ujawnić wady konstrukcyjne budynku.

Gdy budujesz dom

 1. Wykonaj badania gruntu.
 2. Zadbaj, aby projekt wykonania fundamentów był przygotowany przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami. Typowe projekty domów nie uwzględniają specyficznych warunków gruntowych.
 3. Zwróć uwagę na głębokość fundamentów. Czy fundamenty będą posadowione poniżej strefy przemarzania? Czy będą powyżej poziomu wód gruntowych?
 4. Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki lub grunt jest niestabilny, rozważ wykonanie płyty fundamentowej.
 5. Dopilnuj, aby zbrojenie było otoczone betonem o grubości minimum 4 cm. Taka otulina uchroni pręty przed korozją.
 6. Zamów beton na fundamenty w dobrej wytwórni. Najlepiej użyj na fundamenty specjalnego betonu tzw. samozagęszczalnego.
 7. Nigdy nie zgadzaj się na dolewanie wody do mieszanki betonowej, gdyż nie osiągnie on założonych parametrów.
 8. Zawsze bierz fakturę VAT – jako gwarancje wymaganej jakości i zamówionej ilości.

Gdy kupujesz mieszkanie

 1. Postaraj się ocenić czy rysa na ścianie to tylko pęknięty tynk, czy pęknięty mur.
 2. Dokładnie obejrzyj wszystkie ściany nośne. Rysy i spękania przez całą wysokość ściany mogą być oznaką poważnej wady konstrukcyjnej.
 3. Dokładnie obejrzyj łączenie ścian i sufitów. Duże pęknięcia poziome oznaczają wady w fundamencie budynku, ścianie lub stropie.
 4. Obejrzyj ściany na klatce, w piwnicy lub w garażu podziemnym. Tam ściana pokryta jest najczęściej samym tynkiem i dobrze uwidacznia pęknięcia.
 5. Zacieki lub ślady grzyba na ścianie w piwnicy, świadczą o przemakaniu fundamentu i jego złej izolacji.

Andrzej Koton, Lafarge

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...