| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto wykorzystać keramzyt?

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto wykorzystać keramzyt?

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej odpowiednia izolacja. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść zastosowanie w tym celu keramzytu.

Budując nasz nowy dom, chcemy, aby był on ciepły, jak najbardziej energooszczędny, a w efekcie jak najtańszy w utrzymaniu. W tym celu, dużą uwagę poświęcamy materiałom, jakich użyjemy do budowy i ocieplenia. Staramy się wybrać jedynie te o najlepszych parametrach. Często jednak skupiamy się głównie na ścianach, zapominając o podłodze. A jej funkcja jest przecież taka sama – odgrodzenie nas od wilgoci i ochrona przed ucieczką ciepła z pomieszczeń do gruntu. Co więcej, to właśnie z podłogą będziemy mieć zdecydowanie największy kontakt przez długie lata użytkowania. Dobrze więc zadbać o to, aby jej wykonanie również stało na najwyższym poziomie.

Z konstrukcją podłogi wykonanej na gruncie możemy się spotkać w większości nowo budowanych domów jednorodzinnych. Najbardziej popularne jest rozwiązanie, w którym wykorzystuje się styropian lub wełnę jako izolację termiczną. Pierwszym krokiem jest wykonanie podsypki z piasku, żwiru lub pospółki. Podsypka, jeśli nie ma potrzeby podwyższenia poziomu, spełnia rolę wyrównania nierówno przygotowanego podłoża. Podłoże, podsypkę lub warstwę wypełniająca należy zagęścić mechanicznie. Na tak przygotowanym podłożu układa się około 10 cm chudego betonu, który stanowi podstawę dla izolacji przeciwwilgociowej i warstwy ocieplającej. Kolejnym etapem jest wykonanie cementowego jastrychu podłogowego i wreszcie – posadzki.

Jak szybko wykonać podłogę na gruncie z użyciem keramzytu?

Cały ten proces da się znacznie uprościć dzięki zastosowaniu keramzytu. Możemy nim zastąpić warstwę podsypki, ponieważ świetnie nadaje się do wyrównywania podłoża. Keramzyt stanowi również solidną podbudowę pod posadzkę, dlatego zbędny staje się podkład z chudego betonu. Styropian także nie jest nam do niczego potrzebny, gdyż keramzyt to kruszywo o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Jak nietrudno policzyć, zastąpiliśmy trzy różne materiały jednym, który spełnia ich funkcje. Pozostaje nam go tylko zagęścić – mechanicznie lub ubijakiem ręcznym i wzmocnić wierzchnią warstwę szprycem cementowym. Po upływie około 24 godzin możemy już przystępować do rozkładania izolacji przeciwwilgociowej. W tym miejscu należy koniecznie pamiętać o połączeniu jej na zakład z izolacją poziomą ścian fundamentowych. Najlepiej zaprojektować rozmieszczenie obu izolacji tak, aby znalazły się na tej samej wysokości. Dotyczy to każdego rodzaju podłóg na gruncie. Następnie wykonuje się standardowy podkład z jastrychu, który można wzmocnić gotowymi siatkami stalowymi. Tu ważne jest, aby wykonać dylatację obwodową, która zapobiegnie przenoszeniu się naprężeń, dźwięków i drgań pomiędzy podkładem a ścianami. Zwieńczeniem całości jest warstwa wykończeniowa posadzki, którą możemy dobrać wedle własnych upodobań.

Oszczędności czasu są widoczne gołym okiem. Najwięcej zyskamy dzięki wyeliminowaniu oczekiwania na związanie chudego betonu oraz na docinaniu i układaniu styropianu. Ale to jeszcze nie wszystko. Keramzyt możemy układać nawet w całych workach, bez potrzeby wysypywania go. Należy pamiętać jedynie, aby rozciąć worki po ułożeniu i zasypać wolne przestrzenie luźnym materiałem. Kruszywa w workach nie trzeba już zagęszczać, ani pokrywać szprycem cementowym. Do wykonania pozostaje tylko izolacja przeciwwilgociowa, szlichta i wykończenie.

ZDANIEM EKSPERTA

Andrzej Dobrowolski - ekspert Leca®

Podłogi na gruncie na podbudowie z Leca® KERAMZYTU impregnowanego stosowane są powszechnie w wielu krajach. Do Polski technologia ta została sprowadzona z Europy Północnej. Skandynawowie znani są z budownictwa proekologicznego, stąd większość domów poza dużymi miastami była i jest budowana z drewna. Aby ograniczyć ilość „sztucznych” materiałów do izolacji, przy wykonywaniu podłóg na gruncie, zdecydowano się na użycie ceramicznego lekkiego kruszywa, jakim jest keramzyt. Materiał ten jest ponadczasowy - po kilkudziesięciu latach użytkowania domu nie traci swoich właściwości wytrzymałościowych i termicznych. A skandynawski klimat, zdecydowanie chłodniejszy niż w Polsce, stał się pozytywnym weryfikatorem tej technologii.

Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Ile keramzytu trzeba, aby spełnić normy ciepła

Keramzyt stanowi bardzo dobrą izolację termiczną, jednak ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła niż styropian. Oznacza to, że potrzebuje grubszej warstwy, aby uzyskać taką samą izolację termiczną. Aktualnie współczynnik przenikania ciepła U dla podłóg na gruncie nie może przekroczyć 0,3 W/(m2·K). Możemy go osiągnąć stosując warstwę keramzytu o grubości około 35 cm. Pamiętajmy jednak, że pozbywamy się łącznie kilkudziesięciu centymetrów podsypki piaskowej, chudego betonu i ocieplenia. Stąd końcowa grubość wszystkich warstw może okazać się mniejsza niż w przypadku izolacji styropianem. Warto więc podjąć decyzję o wykorzystaniu keramzytu już w fazie projektowania domu, aby móc wcześniej zaplanować odpowiednie poziomy posadzek i uniknąć kosztów korekt już w trakcie budowy.

WARTO WIEDZIEĆ

Leca - Poradnik WykonawcyWiele praktycznych rozwiązań można znaleźć w nowym Poradniku Wykonawcy. Opracowanie zawiera m.in. 13 opisów wykonania podłogi na gruncie wraz z poradami eksperta i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi prac wykonawczych z zastosowaniem Leca® KERAMZYTU. Sposób wykonania prac przedstawiony jest za pomocą przejrzystych grafik 3D z opisem „krok po kroku”, które ukazują kolejność ułożenia warstw w przegrodzie. Dodatkowo każde rozwiązanie uzupełnione jest rysunkiem technicznym.

Obejrzyj lub pobierz poradnik wykonawcy >>

Właściwości idealne dla podłóg na gruncie

Keramzyt jest materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia. Nie jest podatny na działanie grzybów, pleśni ani gryzoni. Bez problemu wytrzyma dziesiątki lat, nie tracąc swoich korzystnych właściwości. Jest to bardzo ważne gdy mamy do czynienia z materiałem ukrytym głęboko pod posadzką i trudno dostępnym w fazie użytkowania domu. Do wykonywania podłóg na gruncie najbardziej polecany jest keramzyt impregnowany. Charakteryzuje się on obniżoną kapilarnością, czyli zdolnością do podciągania wilgoci z gruntu. Im kruszywo będzie mniej zawilgocone, tym będzie miało lepsze parametry termiczne. Tylko materiał suchy jest dobrym izolatorem.

Dobre właściwości radiestezyjne keramzytu

Zapewne niewiele osób wie, że keramzyt posiada również właściwości ekranujące od szkodliwego wpływu cieków wodnych. Aby wspomóc ochronę radiestezyjną naszego nowego domu potrzebna jest jedynie drobna modyfikacja. Na wyrównanym podłożu należy rozłożyć folię, a następnie rozsypać na niej skorupki jaj w ilości około 0,4 litra na metr kwadratowy. Następnie postępujemy jak w przypadku każdej innej podłogi na gruncie, czyli rozkładamy keramzyt wzmocniony na wierzchu szprycem cementowym, a następnie izolację przeciwwilgociową, jastrych i warstwę posadzkową.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa przy trudnych warunkach gruntowych. Jakub...

Jakub, mający na Forum Muratora nick DrKuba, buduje dom sam. Z pomocy wykonawców korzysta jedynie...

Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Płyta Fundamentowa Legalett

Choć niewidoczny i niepozorny, jednak fundament jest najważniejszą częścią budynku. To od niego w dużym...

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Najczęściej decydujemy się na fundamenty tradycyjne czyli ławy i ściany. Niektórzy jednak posadawiają...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.