| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Izolacja piwnic. Jak zrobić drenaż opaskowy i ocieplić ściany piwnic
Izolacja i remont z Leca® KERAMZYTEM

Izolacja piwnic. Jak zrobić drenaż opaskowy i ocieplić ściany piwnic

Przed laty, podstawowym rozwiązaniem stosowanym do izolacji piwnic był drenaż. Dlaczego w większości miejsc, to rozwiązanie już nie działa? Ponieważ, prowadząc wykopy dla nowych instalacji przerywano drenaż, przez co woda gromadziła się w pozostawionej części drenażu powodując znaczne zawilgocenie przyległych fundamentów.

Autor: Leca®

Skąd się bierze woda w piwnicy?

Mokre ściany piwnic w starszych budynkach to dość powszechny problem i kłopot dla mieszkańców. Przyczyny mogą być różne, ale najczęstsze to:

  • podniesienie poziomu wód gruntowych,
  • uszkodzenie lub brak izolacji fundamentów,
  • rozszczelnienie rur kanalizacji deszczowej,
  • uszkodzenie drenażu.

Keramzyt - sprawdzony materiał do izolacji piwnic

Sprawdzonym materiałem do drenażu i izolacji termicznej jest lekkie kruszywo ceramiczne Leca® KERAMZYT. Produkt jest mrozoodporny, a jego izolacyjność termiczna jest ponad pięciokrotnie wyższa niż gruntu czy żwiru.

Do wykonywania zasypek drenarskich zalecane jest stosowanie Leca® KERAMZYTU budowlanego L o granulacji 10-20 mm, który lepiej od żwiru przepuszcza wodę. Ponadto, przy zasypywaniu unika się przypadkowej deformacji i zmiany spadków rur drenażowych oraz uszkodzenia pionowych izolacji muru z płyt styropianu EPS i XPS. Keramzyt może również zastąpić wspomniane płyty przejmując pełną ochronę cieplną piwnic. Zasypkę keramzytową zaleca się układać w geowłókninie zabezpieczającej drenaż przed zamuleniem.

Klasyczny drenaż przy budynku i pod posadzką

W przypadku zalewania i dużego zawilgocenia podłogi w piwnicy oprócz odwodnienia wokół budynku warto zastosować drenaż podposadzkowy.

Ważne! Aby drenaż działał właściwie i nie wpływał niekorzystnie na konstrukcję całego budynku należy skonsultować celowość i sposób jego wykonania ze specjalistą.

ZDANIEM EKSPERTA

Drenaż opaskowy wokół budynku to rozwiązanie, które sprawdza się zawsze kiedy obiekt usytuowany jest na zboczu. Po obfitych deszczach czy też roztopach śniegu, woda stanowi bardzo poważne zagrożenie dla ścian od strony stoku. Dzięki jej odprowadzeniu przy pomocy drenażu, teren wokół budynku może szybko wysychać, a pionowe izolacje murów nie będą zagrożone. W przypadku budowy na terenie płaskim i gruntach przepuszczalnych, takich jak piasek i żwir, drenaż może okazać się zbyteczny. Natomiast gdy budynek jest posadowiony na gruntach gliniastych i ilastych, o celowości zastosowania drenażu powinien zawsze decydować specjalista geotechnik, który pomoże rozwiązać problem tak, aby nie nastąpiło nadmierne rozmakanie i przesuszanie podłoża.

Więcej szczegółów oraz rozwiązania drenaży wraz z rysunkami na www.leca.pl >>

Autor: Leca®

Drenaż opaskowy i podposadzkowy z Leca® KERAMZYTU luzem

Ocieplenie ścian piwnic keramzytem w workach

Jeśli nie ma potrzeby wykonywania drenażu, a uzasadnione jest tylko izolacja termiczna piwnic, wystarczy ustawić pionowo przy ścianie worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L. Zużycie wynosi 3 worki na 1 m2 na jedną warstwę, która odpowiada termicznie 7 cm styropianu.

Autor: Leca®

Szybka izolacja ścian piwnic Leca® KERAMZYTEM w workach

WARTO WIEDZIEĆ

Leca OnlineNowa strona o keramzycie Leca®

Nowo uruchomiony serwis www.leca.pl stanowi bogate źródło wiedzy o Leca® KERAMZYCIE. Znajdują się w nim informacje na temat właściwości tego kruszywa oraz szerokiego zakresu jego zastosowania. Adresowany jest do projektantów, wykonawców, a także inwestorów.

Leca® KERAMZYT to lekkie ceramiczne kruszywo użyteczne na każdym etapie budowy, zarówno podczas wznoszenia nowych obiektów, jak i remontów, np. starych domów, kamienic, obiektów zabytkowych czy dróg.

Projektowanie inwestycji i stosowanie Leca® KERAMZYTU w trakcie budowy ułatwiają zamieszczone na stronie www.leca.pl gotowe rozwiązania (ponad 330), którym towarzyszą rysunki techniczne (w formatach PDF i DWG), szczegółowe przekroje „krok po kroku”, specyfikacje, atesty a także użyteczne kalkulatory, filmy instruktażowe, porady eksperta oraz inne narzędzia wspomagające pracę projektanta i wykonawcy. Dowodem na to, że rozwiązania z Leca® KERAMZYTU „działają”, są liczne przykłady zrealizowanych obiektów.

Odwiedź www.leca.pl i przekonaj się sam! >>

Izolacja rur w gruncie i w kanałach

Przy ostrej zimie i kilkunastostopniowych mrozach dużym problemem są zamarzające rury prowadzone w gruncie i kanałach instalacyjnych. Izolację rur można wykonać z keramzytu - ma on 5-krotnie lepsze właściwości izolacyjne niż naturalny grunt, przez co niestraszne mu przemarzanie gruntu. Jest mrozoodporne, czyli nie ulega rozpadowi w trakcie wielokrotnego zamarzania i rozmarzania. Ułożone w gruncie zachowuje się w sposób neutralny, nie ma niekorzystnego wpływu na rosnące nad nim rośliny. Ponadto jest trwałe i może być wielokrotnie użyte np. do powtórnej izolacji po wymianie lub naprawie rurociągów.

Rurociągi w gruncie można izolować keramzytem na kilka sposobów. Najbardziej rozpowszechniony polega na zasypaniu wykopu z ułożonym rurociągiem kruszywem luzem. Wówczas rurociąg układa się na klasycznej podsypce piaskowej, natomiast po bokach i nad rurociągiem wysypuje się Leca® KERAMZYT budowlany L (gruboziarnisty). Aby ograniczyć zawilgocenie wypełnienia, wskazane jest przykrycie go od góry folią, na której układa się wierzchnią warstwę gruntu lub nawierzchnie chodników na podbudowie z tłucznia lub piasku.

Przeczytaj dodatkowo:
19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich...

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku...

Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji fundamentów domu i prawidłowe ich...

sponsor artykułu