| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Hydroizolacja fundamentów. Jak naprawić izolację przeciwwilgociową

Hydroizolacja fundamentów. Jak naprawić izolację przeciwwilgociową

Budowa niewykonanej wcześniej lub naprawa źle zrobionej hydroizolacji fundamentów to trudne i kosztowne zadanie, zwłaszcza w budynku już wykończonym i zamieszkanym. Pokazujemy, jak można naprawić izolację przeciwwilgociową, żeby uratować dom przed nawracajacą wilgocią.

Z niewiadomych przyczyn na wielu budowach w ogóle nie wykonuje się izolacji ścian fundamentowych od wewnątrz. Skoro woda na skutek kapilarnego podciągania pojawia się powyżej poziomu terenu, to na pewno wniknie w ścianę fundamentową. Jeśli zbiegnie się to z kilkoma usterkami w izolacjach wyżej, dostanie się także do ścian parteru i posadzki na gruncie. Naprawa tego błędu jest bardzo kłopotliwa, bo objawy stają się widoczne, gdy budynek jest już użytkowany. Nie dość, że jest to zabieg kosztowny, to jeszcze całkowicie dezorganizujący życie mieszkańcom. W skrajnym przypadku, aby naprawa była skuteczna, konieczne może być nawet odkopanie budynku od zewnątrz.

Nowa hydroizolacja pionowa

Żeby wykonać naprawę, trzeba skuć warstwy posadzki na taką szerokość, żeby można było swobodnie pracować podczas odkopywania ściany fundamentowej w środku. Gdy dostaniesz się do ławy fundamentowej, należy ją oczyścić, wykonać prawidłową izolację na ścianie i połączyć ją z izolacją na ławie. Potem możesz zasypać wykop i odbudować posadzkę. Masz do wyboru przynajmniej kilka wariantów naprawy, jednak technologię trzeba dobrać indywidualnie do rodzaju już wbudowanych materiałów.

Jak izolować ścianę fundamentową

Izolacja pozioma ław zazwyczaj jest zrobiona z papy, dlatego do izolacji pionowej dobrze jest stosować masy polimerowo-bitumiczne (masy KMB). Po oczyszczeniu podłoża należy ocenić jego stan i wykonać ewentualne naprawy. Jako że ściana najprawdopodobniej będzie bardzo wilgotna, trzeba zrobić wstępne uszczelnienie ze sztywnego szlamu lub szpachlówki uszczelniającej. W większości przypadków warstwę tę można traktować także jako wyrównanie podłoża, a po jej związaniu wykonać właściwą izolację z masy KMB. Styk z izolacją z papy na ławach dobrze jest uszczelnić taśmą, ponieważ zrobienie fasety, czyli wyoblenia w narożniku, może być problematyczne. Należy pamiętać o przygotowaniu powierzchni papy zgodnie z wymogami producenta masy KMB.

Zabezpieczenie hydroizolacji

Po nałożeniu izolacji na pionowy fragment ściany i jej wyschnięciu można ułożyć płyty ochronne, na przykład styropianu (w żadnym wypadku nie może to być folia kubełkowa). Najpierw układa się je na poziomym, odkrytym fragmencie ławy, a potem na izolacji pionowej (w tej kolejności). Po osłonięciu izolacji możesz zasypać wykop.

Naprawa podłogi

Teraz jest czas na wykonanie naprawy podłogi. Należy uzupełnić betonową płytę, naprawić izolację podposadzkową i połączyć ją z odbudowaną izolacją pionową. Ponownie trzeba ułożyć termoizolację jastrychu i przykryć ją folią budowlaną, dbając o to, aby nowo układana folia była połączona z istniejącą zakładem o szerokości co najmniej 20 cm. Na końcu uzupełnia się jastrych i naprawia posadzkę.

Hydroizolacja pozioma do remontu. Iniekcja ciśnieniowa i grawitacyjna

W starych domach może nie być hydroizolacji poziomej fundamentów. W nowych mogła zostać...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...

Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Hydroizolacja fundamentów. Jak wybrać papę...

Jednym z powszechnie stosowanych materiałów do hydroizolacyji fundamentów jest papa bitumiczna....

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.