| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Hydroizolacja w domu z wilgocią, czyli odtwarzanie izolacji poziomej piwnicy

Hydroizolacja w domu z wilgocią, czyli odtwarzanie izolacji poziomej piwnicy

Gdy w domu pojawi się wilgoć może spowodować wiele szkód. Aby sie jej pozbyć, trzeba zlikwidować źródło przecieku oraz zapobiec powtarzaniu się tego zjawiska. Trzeba wówczas zadbać o skuteczną hydroizolację i zazwyczaj odtwarza się izolację poziomą. Pokazujemy, w jaki sposób odnowić izolację poziomą w domu.

Izolację poziomą robi się po to, by uniemożliwiła wodzie, która dotrze do muru, wędrówkę w górę (nazywa się ją podciąganiem kapilarnym). W efekcie tego zjawiska woda jest zasysana przez mur i powoli zawilgaca wyższe jego partie. W skrajnych przypadkach proces zawilgacania może się zacząć od dolnych partii ścian piwnicznych i dotrzeć aż do szczytu ścian parteru. Aby więc zatrzymać wilgoć poniżej ścian piwnicznych, między ławą fundamentową a ścianą musi być ułożona szczelna hydroizolacja. Jeśli została uszkodzonia lub, co gorsza, budowlańcy zapomnieli ją zrobić, konieczne będzie jej ułożenie. Można to zrobić na kilka sposobów.

Nowa izolacja pozioma poprzez podcinanie murów

Jest to tradycyjna metoda polegająca na tym, że w poprzek muru robi się nacięcia grubości 8-12 mm za pomocą specjalnej piły do betonu lub liny diamentowej (gdy w murze są kamienie). Umieszcza się w nich nową warstwą hydroizolacyjną, na przykład płyty wodoszczelne z polistyrenu bądź polietylenu zbrojonego włóknami szklanymi. Płyty powinny wystawać z każdej strony poza mur na 2 mm. Układa się je z zachowaniem 10-centymetrowych zakładów. Jednorazowo w jednej ścianie wykuwa się szczelinę o długości nie większej niż 1,5 m. Trzeba bowiem uważać, aby nie naruszyć stabilności konstrukcyjnej domu.

Odtwarzanie izolacji poziomej piwnicy

Autor: MAUER TROCKENLEGUNG , PRINZ

Odtwarzanie izolacji poziomej piwnicy

Zanim szczeliny między murem a płytami izolacyjnymi wypełni się zaprawą, izolację poziomą stabilizuje się klinami z tworzywa sztucznego rozmieszczonymi co 25 cm. Specjalną zaprawę twardniejącą bezskurczowo wtłacza się w szczeliny pod ciśnieniem. Metoda ta nie nadaje się do ścian, w których są elementy metalowe – na przykład zbrojenie pionowe. Musi być też wystarczająco dużo miejsca przed ścianą, żeby urządzenie się zmieściło – nie mniej niż 70 cm, chyba że będzie używana piła ręczna, którą robi się nacięcia z dwóch stron muru, wówczas z każdej strony trzeba zapewnić minimum 60 cm wolnej przestrzeni.

Wbijanie izolacji w mur

Niektóre firmy oferują usługę polegającą na wbijaniu w mur profilowanej blachy falistej – stalowej chromowanej lub stalowej z powłoką chromowo-niklową. Blacha przegradza mur w poprzek i odgrywa rolę izolacji poziomej. Do wbijania używana jest specjalna maszyna. Prace te można prowadzić zarówno od zewnątrz domu, jak i od środka. Metodą taką można w ten sposób również odtworzyć izolacje pionową, wbijając blachę między grunt a mur piwniczny. Metoda ta nadaje się wyłącznie do murów ze spoinami poziomymi tworzącymi równoległe ciągłe linie. Blachę wbija się bowiem w spoiny. Nie da się w ten sposób odtworzyć izolacji poziomej w murze z nieregularnych kamieni lub w ścianie, w której są ukryte metalowe elementy (na przykład zbrojenie).

Iniekcje w ścianę

Izolację poziomą można też wykonać wszystkimi wyżej opisanymi metodami iniekcyjnymi. Układa się ją najczęściej w ścianach wewnętrznych, gdyż w zewnętrznych jest robiona izolacja pionowa i wtedy pozioma nie jest już potrzebna.

Przeczytaj dodatkowo:
Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

Płyta Fundamentowa Legalett

Choć niewidoczny i niepozorny, jednak fundament jest najważniejszą częścią budynku. To od niego w dużym...

Izolacja płyty fundamentowej w pytaniach i...

Płyty fundamentowe coraz częściej zastępują tradycyjne fundamenty, są bowiem szybsze w wykonaniu i nadają...

Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...

Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.