Drenaż - gwarancja na suchą piwnicę. Jak zrobić drenaż zewnętrzny i wewnętrzny

2018-04-18 9:41
Drenaż
Autor: materiały prasowe ZAPORA Jak zrobić drenaż: geowłóknina ochroni rury drenarskie przed zamuleniem, czyli zatkaniem drobinkami ziemi.

Drenaż: jak zrobić? Sama hydroizolacja nie zawsze wystarczy, by zapewnić piwnicy ochronę przed zamoknięciem. Do tego służy drenaż. Zobacz, jak wykonać drenaż zewnętrzny i wewnętrzny.

Czym jest drenaż? W największym skrócie drenaż to system odprowadzania wody, która się zbiera w gruncie i może zagrażać ścianom fundamentowym bądź piwnicznym. Zazwyczaj składa się on z rur opasujących fundamenty i studzienek chłonnych, do których jest kierowany nadmiar wody. Ale nie każdy drenaż tak wygląda.

Sprawdź też: co zrobić z deszczówką >>>

Drenaż jest jednym z naturalnych sposobów ochrony domu przed wilgocią ścian i podłóg w piwnicy i przyziemiu. Jego zadaniem jest zebranie i usunięcie wody gruntowej, opadowej występującej w obszarze domu.

Kiedy drenaż jest potrzebny

Zrobienie drenażu czeka nas, gdy działka jest położona na terenie o wysokim poziomie wody gruntowej, zwłaszcza zaś wtedy, gdy grunt ma małą przepuszczalność. Skąd zdobędziemy takie informacje z zakresu hydrologii? Warunki gruntowe i wodne określi nam geotechnik, który powinien zbadać działkę, zanim zaczniemy budowę, a najlepiej – zanim kupimy projekt. Przypilnujmy, żeby w swej opinii podał maksymalny, a nie aktualny poziom wód gruntowych. Ten bowiem zmienia się w ciągu roku.

Drenaż będzie też niezbędny, jeśli nasz dom ma stanąć na skarpie. Wtedy, gdyby nie drenaż, spływająca z góry woda zatrzymywałaby się na ścianach piwnicznych i doprowadzała do ich zamoknięcia.
Lepiej dmuchać na zimne. Może warto zdecydować się na drenaż, nawet gdy dziś nie jest potrzebny. Kto bowiem przewidzi, czy za kilka lub kilkanaście lat nie podniesie się poziom wody gruntowej? Takie przypadki zdarzają się bardzo często. Wystarczy na przykład, że zostanie zamknięty pobliski zakład, który zużywał dużo wody z lokalnego ujęcia, abyśmy nagle odczuli jej gwałtowny nadmiar. Nasi sąsiedzi zostaną wtedy podtopieni, a my nie, bo nasz drenaż zadziała.

Drenaż - gdy stan wód gruntowych jest wysoki

Drenaż jest potrzebny tam, gdzie skutecznie można obniżyć poziom wody gruntowej, utrzymać ją na stałym poziomie, a następnie usunąć ją do kanalizacji, studni chłonnej, rowu melioracyjnego stawu albo rozsączyć po działce.

Sprawdź też: studnia chłonna - dyskusja na FORUM >>>

  • Instalacja drenażowa

Instalację drenażową układa się wokół domu lub pod nim. Składa się ona z rur perforowanych ułożonych w obsypce filtracyjnej oraz studzienek osadowych, w tym ze studzienki zbiorczej, skąd woda jest odprowadzana poza rejon obszaru chronionego. Rury drenarskie muszą leżeć z niewielkim spadkiem, żeby woda grawitacyjnie spływała do studzienek. Obsypka (żwir lub tłuczeń frakcji 2-30 mm) ułatwia przesączanie się wody z gruntu do rur. Czasem można wykonać tylko lekki drenaż francuski z samej obsypki żwirowej pod domem lub wokół niego.

Wielu domów nie można jednak drenować i podpiwniczać ze względu na bardzo trudne warunki­ wodne na działce. Oczywiście, że w XXI wieku znane są możliwości technologiczne, ochrony każdego domu przed wodą gruntową, ale wcześniej zaleca się przeprowadzenie kalkulacji cenowej ze względu na wysokie koszty. Prace drenarskie należy poprzedzić ekspertyzą geotechniczną i zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Studzienki rewizyjne
Autor: Piotr Mastalerz Studzienki rewizyjne w narożnikach domu pozwalają sprawdzić, czy instalacja drenażowa działa sprawnie. Jeśli w jednej z nich będzie dużo wody, a w innych sucho, to znaczy, że czas przeczyścić instalację.

Drenaż tradycyjny zewnętrzny

Drenaż to pojemne określenie. Zobaczmy zatem, ile jest jego odmian. Drenaż tradycyjny zewnętrzny to system rur, które rozmieszcza się wokół podziemnych części domu. Układa się je na odpowiednio przygotowanym podłożu i lokalizuje na takiej głębokości, żeby nie znalazły się wyżej niż izolacja pozioma ław fundamentowych. Rury mają perforacje, przez które dociera do nich woda z gruntu. Otworki są na tyle małe, żeby do wnętrza nie dostawały się kamyki mogące zablokować przepływ. Drenaż ten jest łatwy do wykonania. Dobudowanie go wokół istniejącego domu też nie sprawia trudności. Rury drenarskie lokalizuje się przeważnie tuż przy ławach. Noszą wtedy nazwę drenażu przyściennego. Niekiedy jednak trzeba go zrobić poniżej poziomu posadowienia budynku. Wówczas rury biegną w odległości 2-3 m od fundamentów i drenaż taki nazywamy odsuniętym. Drenaż odsunięty robi się głównie w domach już istniejących.

Drenaż tradycyjny wewnętrzny

Drenaż tradycyjny wewnętrzny – czasem nie da się opasać fundamentów rurami, na przykład jeśli budynek stoi w zabudowie szeregowej. Wtedy jedyną szansą na odwodnienie fundamentów jest drenaż wewnętrzny. Rury montuje się w piwnicy wzdłuż jej ścian, a gdy pomieszczenia są duże – także przez ich środek. Najwygodniej rozmieścić taką instalację na piwnicznej podłodze. Wiąże się to jednak ze zmniejszeniem wysokości piwnicy. Jeśli może to źle wpłynąć na jej funkcjonalność lepiej jest układać rury pod podłogą. Trzeba ją wtedy częściowo zdemontować, aby dokopać się do ław fundamentowych. Taki drenaż trudniej naprawić, gdy zostanie uszkodzony. Zrobienie go kosztuje też więcej niż w przypadku drenażu zewnętrznego. Można zrobić dwa systemy drenarskie w jednym domu – i wewnętrzny, i zewnętrzny. Woda z wewnętrznego dostaje się wtedy do zewnętrznego.

Na kłopoty z wodą - drenaż wewnętrzny
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Drenaż pod podłogą piwnicy

Jak wykonać drenaż wewnętrzny pod podłogą?

Podłogi zazwyczaj całkiem się demontuje, gdyż rury będą biec nie tylko wokół ław, ale też przez środek. Z odsłoniętych miejsc wybiera się grunt. Ponieważ rury powinny biec w pobliżu górnej krawędzi ław, a pod nimi musi się jeszcze znaleźć 15-20 centymetrowa podsypka ze żwiru i piasek lub beton, wykop taki powinien być odpowiednio głęboki. Nie wolno jednak przekroczyć dolnej krawędzi ław, bo można w ten sposób naruszyć stabilność konstrukcyjną budynku. Ławy mają zazwyczaj około 50 cm wysokości.

Dno wykopu wypełnia się warstwą pospółki i wyściela geowłókniną. Niekiedy, gdy grunt pod domem jest bardzo sypki, pod podsypką koniecznie należy zrobić cienką podbudowę z betonu. Uchroni to fundamenty przed podmywaniem. Gdy podsypkę będziemy robić na betonie, geowłóknina staje się zbędna.

Rozstaw rur drenarskich każdorazowo ustala projektant systemu. Podsypkę robi się ze żwiru płukanego o frakcji 8-16 mm. Musi ona otaczać rurę z każdej strony, tworząc otulinę grubości 15-20 cm. Czasem podsypka żwirowa grubości minimum 15 cm powinna się znaleźć też pod całą powierzchnią podłogi.

Rury trzeba układać ze spadkiem 0,5% w kierunku studzienek zbiorczych. Na skrzyżowaniach rur i w miejscu ich połączeń narożnych umieszcza się studzienki rewizyjne. Będą one wystawały ponad podłogę, aby umożliwić dostanie się do rur w celu ich przepchania, gdy stracą drożność.

Studzienka zbiorcza w systemie drenażu wewnętrznego umiejscowiona jest po zewnętrznej stronie fundamentów (w tym miejscu, gdzie można zrobić odpowiednio głęboki wykop, żeby się zmieściła) lub po stronie wewnętrznej. Ze studzienki zbiorczej rury prowadzą do kanalizacji, studzienki chłonnej lub miejsce rozsączania.

Po zakończeniu układania rur i ich zasypaniu trzeba zrobić próbę drożności systemu. Dopiero gdy wypadnie ona pomyślnie, przychodzi pora na odbudowę piwnicznych podłóg.

Drenaż francuski

Drenaż francuski jest tani i dość prosty do wykonania. W rozwiązaniu tym zakłada się bowiem, że rury drenarskie wcale nie są potrzebne. Wystarczy zasypka żwirowa szczelnie zawinięta w geowłókninę. Aby jednak taki drenaż był sprawny i trwały, trzeba stosować wyłącznie mineralne kruszywo – żwir lub tłuczeń o możliwie jednorodnej frakcji nie mniejszej niż 8 mm. Nie można zamiast geowłókniny nietkanej (igłowanej) użyć innych tkanin (włóknin tkanych, przeplatanych, geotkanin ani geokompozytów). Drenaż francuski może być ułożony ze spadkiem, podobnie jak drenaż tradycyjny, ale nie jest to konieczne, jeśli odbiornik wody znajduje się niżej niż on. Decydując się na taki drenaż, nie musimy robić studzienek kontrolnych.

Tradycyjny drenaż zewnętrzny wykonanie: instrukcja z galerią zdjęć

  1. Na dnie wykopu układa się warstwę geowłókniny. Oddzieli ona zasypkę filtracyjną rur od gruntu wypełniającego wykop.
  2. Gdy włóknina jest ułożona, na ścianach piwnicznych montuje się ocieplenie. Jeśli znajduje się ona wewnątrz muru (ściana trójwarstwowa), układa się folię kubełkową zabezpieczającą izolację wodochronną. Zamiast tradycyjnymi płytami ociepleniowymi można wyłożyć ściany płytami lub matami drenażowymi.
  3. W systemie drenarskim muszą się znaleźć studzienki kontrolne. Umieszcza się je na każdym zakręcie lub skrzyżowaniu rur. Studzienki wystają ponad powierzchnię wykopu. Od góry muszą być zamknięte, aby nikt przypadkowo do nich nie wpadł.
  • Zanim wezwiesz ekipę remontową...

Budową drenażu na pewno nie zajmiemy się sami. To trudna praca, pozostawmy ją wyspecjalizowanym firmom. Zanim jednak zatrudnimy wykonawców, musimy zdobyć pisemną opinię geotechnika. Zbada on grunt wokół domu, określi jego rodzaj, oceni przyczyny zawilgocenia, wskaże poziom wody gruntowej i współczynnik filtracji. Wyniki jego badań będą niezbędne do ustalenia, czy drenaż jest konieczny, a jeśli tak, to jaki (rodzaj, przebieg rur, ich średnica).

  • Zanim podłączysz drenaż do kanalizacji...

... sprawdź, czy umowa z zakładem kanalizacyjnym pozwala na odprowadzanie deszczówki i przyłączanie dodatkowych rur. Jeśli w dokumencie tym nie jest to sprecyzowane, lepiej skontaktować się z zakładem osobiście i wyjaśnić tę kwestię.

Drenaż rozsączający na działce: wideo

Co zrobić z wodą deszczową, wypompowaną ze studzienki? Gromadzić w zbiorniku i zużyć do podlewania, a nadmiar rozprowadzić drenażem rozsączającym. Pokazujemy, jak zbudować drenaż: zobacz wideo.

Zatrudniasz fachowca? Sprawdź, czy znasz określenia często używane przez budowlańców i hydraulików

Pytanie 1 z 10
Waserwaga
Drenaż rozsączający na działce - sposób na wodę deszczową
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają