| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Czy pręty zbrojeniowe muszą być ujęte w projekcie domu?

Czy pręty zbrojeniowe muszą być ujęte w projekcie domu?

Pręty zbrojeniowe, które na budowę będą dostarczone w kręgach, trzeba przed pocięciem i ułożeniem w deskowaniu wyprostować. Na budowie jest to dosyć trudne bez odpowiednich urządzeń, dlatego lepiej kupować pręty w wiązkach lub gotowe (ucięte i powyginane zgodnie z projektem). Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć o prętach zbrojeniowych.

Czego dowiemy się z projektu?

W projekcie budowlanym znajdziemy zestawienie stali, w którym podane będą informacje dotyczące prętów zbrojeniowych potrzebnych do budowy domu. Dowiemy się z niego, ile prętów potrzebujemy, jaki powinny mieć kształt, jaką długość i średnicę. Ilość stali podana będzie w tonach. W zestawieniu znajdziemy jeszcze informacje dotyczące klasy i gatunku stali, z jakiej pręty powinny być wykonane. W projekcie domu powinno się znaleźć nie tylko zestawienie stali dotyczące całego domu, ale również oddzielne dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jeśli tak nie jest, warto poprosić projektanta o wykonanie zestawienia lub ślepego kosztorysu (czyli bez cen) z podziałem na poszczególne elementy konstrukcji. Będą w nim osobno podane informacje o prętach potrzebnych do wykonania fundamentów, słupów, schodów czy stropu. Dzięki temu będziemy mogli rozłożyć zakup stali na poszczególne etapy budowy domu. Może się to okazać szczególnie przydatne, gdy chcemy na zimę przerwać budowę. Niewykorzystana stal nie będzie kusiła złodziei.
Uwaga! Wszystkie parametry prętów zbrojeniowych (wymiary czy gatunek stali, z jakiej mają być wykonane) określa konstruktor na podstawie obliczeń i norm budowlanych. Dlatego też, bez ustalenia z osobą posiadającą uprawnienia budowlane (może to być konstruktor, kierownik budowy lub inspektor nadzoru) nie powinniśmy kupować prętów innych, niż jest to przewidziane w projekcie.

Pręty zbrojeniowe - znaki szczególne

W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są pręty gładkie ze stali gatunku St500B o średnicy od 4 do 10 mm oraz pręty żebrowane ze stali gatunku BSt500, B500SP (o średnicy 8-40 mm) i ST500B (o średnicy 4-10 mm), a także druty żebrowane gatunek St500B (o średnicy 4-12 mm).

Szkielety i siatki

W wytwórni można zamówić nie tylko gotowe przycięte na wymiar pręty, ale nawet połączone w szkielety lub siatki.
Szkielety to przestrzenne konstrukcje z prętów nośnych (czyli przenoszących największe obciążenia) połączonych strzemionami. Stosuje się je przy zbrojeniu ław fundamentowych, wieńców, nadproży, podciągów i słupów.
Siatki, stosowane w domach jednorodzinnych, wykonywane są z cienkich prętów zgrzewanych w miejscach połączenia. Wykonanie ich na budowie byłoby pracochłonne, dlatego robi się je w hutach, składach budowlanych lub hurtowniach, które mają zgrzewarki. Siatki wykorzystuje się najczęściej do zbrojenia gładzi na stropie. Mogą być też wykorzystywane przy wykonywaniu ścian fundamentowych.

Włókna stalowe

Wytwarzane są z ciętego na zimno drutu stalowego i też służą do zbrojenia betonu. To szczególny i mało znany rodzaj zbrojenia zwanego rozproszonym. Choć zwykle są one stosowane w budownictwie przemysłowym, mogą być również przydatne przy budowie domu. Stosuje się je do zbrojenia nawierzchni i płyt układanych bezpośrednio na gruncie. Zbrojony nimi beton jest bardzo odporny na pękanie oraz skurcz, ma dużą wytrzymałość i jest trwały. Elementy nimi zbrojone wykonuje się szybko i łatwo: włókna wsypuje się wprost do betoniarki.

Co jeszcze oprócz prętów?

Drut wiązałkowy - jest to miękki, cienki drut stalowy, za pomocą którego można w prosty sposób połączyć pręty zbrojeniowe. Drut ten sprzedawany jest w kręgach na wagę.
Podkładki dystansowe - aby zapewnić odpowiednią współpracę stali i betonu oraz zabezpieczyć pręty zbrojeniowe przed korozją i niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury (na przykład podczas pożaru), należy zapewnić im odpowiednio grubą otulinę z betonu. Otulina ta powinna mieć co najmniej 2 cm grubości. Bardzo łatwo ją uzyskać, gdy zastosuje się podkładki dystansowe z zaprawy cementowej lub tworzywa sztucznego. Podkładki z tworzywa to najczęściej krążki z otworem w środku, w który wkłada się pręt zbrojeniowy. Natomiast podkładka betonowa to mały klocek, w którym zatopione są dwa stalowe druty. Tymi drutami przywiązuje się podkładkę do pręta zbrojeniowego. Aby podkładki dobrze spełniały swoją funkcję, musi ich być odpowiednio dużo - w stropie lub płycie schodowej co najmniej cztery na jeden metr kwadratowy, w belce i słupie na każdej krawędzi – po dwie na metr długości.

Gdzie kupować stal

Pręty zbrojeniowe produkowane są w hutach i walcowniach, które zwykle nie prowadzą sprzedaży detalicznej. Dlatego zazwyczaj kupuje się je w składzie budowlanym lub w hurtowni. Są też wytwórnie, które zajmują się sprzedażą stali zbrojeniowej. Można tam nie tylko kupić pręty potrzebne do budowy domu, ale również odpowiednio je pociąć i ukształtować.
Gotowe pręty będą co prawda droższe od prostych (zależnie od wielkości zamówienia), ale warto zapłacić trochę więcej i kupić je w takiej prefabrykowanej postaci.
Wytwórnie mają specjalne maszyny, więc pręty będą przygotowane dobrze i szybko. W ten sposób ograniczy się też prace na budowie domu: nie trzeba będzie wynajmować urządzeń do cięcia i gięcia prętów, uniknie się niedokładności, nie trzeba też będzie płacić robotnikom za dodatkową pracę – gotowe pręty wystarczy tylko ułożyć i powiązać. Są też wytwórnie, które specjalizują się w wykonywaniu i sprzedaży gotowych siatek.

Oparcie na stopach i ławach

Na fundamentach opiera się dom, więc muszą być wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich...

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku...

Izolacja piwnic. Jak zrobić drenaż opaskowy i...

Przed laty, podstawowym rozwiązaniem stosowanym do izolacji piwnic był drenaż. Dlaczego w większości miejsc,...

Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji fundamentów domu i prawidłowe ich...

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....