| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Czy drenaż wewnętrzny można wykonać nie zrywając podłogi?

Czy drenaż wewnętrzny można wykonać nie zrywając podłogi?

W piwnicy twojego domu pojawia się woda – wykonaj drenaż wewnętrzny. Jeżeli jednak przeraża cię wizja zrywania całej podłogi piwnicznej, zwłaszcza gdy jest ona wykończona ładnymi płytkami ceramicznymi lub materiałem trudnym do usunięcia (na przykład lastrykiem), możesz zrobić drenaż przy ławach fundamentowych lub poprowadzić go po podłodze. Zobacz, jakich zasad przestrzegać aby uniknąć skuwania całej podłogi.

Drenaż wewnętrzny bez zrywania podłogi

W pewnych sytuacjach drenaż da się wykonać bez jej kompletnego demontażu. Można tak zrobić, gdy rury będą prowadzone tylko przy ławach fundamentowych lub również pod podłogą, ale w niewielkiej liczbie. Wówczas skuwamy jedynie pasy podłogi wzdłuż tras przebiegu rur i układamy je oraz pozostałe elementy systemu drenarskiego, podobnie jak w przypadku wykonania drenażu pod podłogą. Również tu rury muszą być całkowicie otoczone podsypką, a ta z kolei musi być odgrodzona od gruntu geowłókniną. Zamiast rur możemy tu wykorzystać korytka odwadniające z bocznymi wlotami (tak zwane kanały zbiorcze).

Zobacz, kiedy potrzebny jest drenaż wewnętrzny

Drenaż prowadzony na starej podłodze

Drenaż można również układać na poziomie istniejącej podłogi piwnicznej, pod warunkiem że piwnica jest wystarczająco wysoka. Nie trzeba wówczas nawet zrywać posadzki, chyba że jest ona zrobiona z drewna lub materiałów drewnopocdnych (panele laminowane), co zdarza się raczej rzadko.

Układa się wówczas tylko podsypkę filtracyjną z płukanego żwiru oraz rury drenarskie. Jest to rozwiązanie najłatwiejsze. Starą podłogę spisuje się wówczas na straty. Będzie permanentnie zawilgocona. Przesączającą się przez nią wodę odessają rury drenarskie i odprowadzą poza budynek. Niestety, po zbudowaniu nowej podłogi na warstwie filtracyjnej, mającej zazwyczaj około 40 cm, jej poziom wypadnie sporo wyżej niż wcześniej i piwnica stanie się niższa.

Sprawdź, jak prowadzić drenaż pod podłogą

Możliwe trudności z drenażem

Budowa drenażu wewnętrznego w kilku sytuacjach może być utrudniona:

  • gdy poziom wody gruntowej jest na tyle wysoki, że regularnie zalewa ona piwnicę. Wówczas trzeba wstrzymać się z pracami do momentu, aż jej poziom spadnie, lub zastosować kosztowną technologię jej odpompowywania;
  • gdy ławy fundamentowe są niskie i rury drenarskie musiałyby leżeć poniżej ich dolnej krawędzi. To niebezpieczne, bo fundamenty mogą być wówczas podmywane. Należy się wtedy zastanowić nad drenażem francuskim lub zastosowaniem większej liczby rur o mniejszej średnicy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Drenaż wewnętrzny, bez zrywania całej podłogi

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Drenaż na podłodze piwnicznej

PAMIĘTAJ

Sam drenaż to nie wszystko. Pozwoli tylko obniżyć poziom wody gruntowej, ale nie uchroni fundamentów przed jej podciąganiem. Konieczna więc będzie naprawa lub odtworzenie pionowej oraz poziomej hydroizolacji.

Kiedy potrzebny jest drenaż wewnętrzny?

Drenaż podpodłogowy można stosować w każdych warunkach gruntowo-wodnych, nawet tych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich...

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku...