| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Budowa fundamentów tradycyjnych

Budowa fundamentów tradycyjnych

Najpopularniejszym sposobem posadowienia domu jednorodzinnego jest budowa fundamentów tradycyjnych. Dowiedz się, jak wykonać ławy, stopy i ściany fundamentowe?

Ławy fundamentowe – sposób wykonania

Zwykle wykonuje się je w gruntach o dość dobrej nośności. Ławy pod dom jednorodzinny mają z reguły 30-40 cm wysokości oraz szerokość dostosowaną do obciążenia i nośności gruntu (przeważnie 40-80 cm). Pod uwagę bierze się też szerokość ścian fundamentowych – ława musi wystawać przynajmniej 5 cm z obu stron ściany. Na ławach stawia się ściany fundamentowe. Ich wysokość zależy od głębokości oparcia ław. Muszą być bowiem wyprowadzone minimum 30 cm ponad poziom gruntu.

Z deskowaniem lub bez. Budowanie tradycyjnych fundamentów przeważnie zaczyna się od montażu deskowania ław, które stanie się formą na beton. Ławy fundamentowe można jednak wykonać bez deskowania. Jest to rozwiązanie mniej kosztowne i pracochłonne. Nadaje się w sam raz pod budynki parterowe stojące na gruntach o dużej spoistości. Masa betonowa jest wtedy umieszczana od razu w starannie przygotowanym wykopie. Rozwiązanie to jest możliwe w gruntach o dużej spoistości – glinach lub iłach. Tylko w takich warunkach ściany wykopu nie będą się osuwać. Fundamenty tego typu powinny być posadowione poniżej głębokości przemarzania gruntu, a do ich budowy trzeba zastosować beton klasy minimum C16/20. Technologia taka stwarza możliwość wykonania za jednym razem także monolitycznych ścian fundamentowych – tej samej szerokości co ławy. Nie będzie więc wyraźnego podziału na ławy i ściany. Szerokość takich nietypowych fundamentów nie może być jednak większa niż 40 cm. Część wystającą ponad poziom terenu należy wykonać już w tradycyjnym deskowaniu albo wymurować ją z bloczków betonowych.

Stopy fundamentowe

Jeśli w budynku część obciążeń jest przekazywana na grunt nie przez ściany, lecz przez słupy, wykonuje się pod nimi stopy fundamentowe. Są one też potrzebne pod kominy. Stopy mają kształt prostopadłościanu. Ich wielkość zależy głównie od wielkości słupów, które będą na nich opierane. Oprócz zbrojenia poziomego umieszcza się w nich zbrojenie pionowe, takie same jak w słupie. Jest ono nazywane starterem. Wystaje 50-70 cm ponad stopę. Łączy się je później ze zbrojeniem słupa.

Z czego budować ściany fundamentowe

Mogą mieć różną konstrukcję. Obecnie najchętniej muruje się je z bloczków betonowych, używając zaprawy cementowej. Zazwyczaj mają budowę dwuwarstwową: ściana + izolacja termiczna. Można też wykonać ściany monolityczne betonowe, podobnie jak ławy. Tu również będzie potrzebne deskowanie oraz przeważnie także zbrojenie. Ta metoda jest niestety czaso- i pracochłonna. Rezerwuje się ją dla fundamentów, które muszą przenieść ponadstandardowe obciążenia lub są wykonywane na nietypowych gruntach. Ciekawym rozwiązaniem są betonowe oraz keramzytobetonowe pustaki szalunkowe. Układa się je na ławie w podobny sposób jak bloczki, z tym że bez użycia zaprawy. W puste przestrzenie między ich ściankami wkłada się zbrojenie (jeśli jest wymagane) i wlewa masę betonową. Ścianki pustaków szalunkowych tworzą więc rodzaj formy, podobnie jak deskowanie, z tą różnicą, że deskowanie trzeba zdemontować. Niektóre firmy oferują pustaki szalunkowe, które wypełnia się betonem jedynie w narożach. Tylko wtedy, gdy ściany fundamentowe są wyższe, należy nim wypełnić również pierwszą warstwę pustaków.

Ławy fundamentowe - jak dobrze wykonać

Przeczytaj dodatkowo:
Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Drenaż - gwarancja na suchą piwnicę. Kiedy drenaż...

Drenaż: jak zrobić? Sama hydroizolacja nie zawsze wystarczy, by zapewnić piwnicy ochronę przed zamoknięciem....

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...