| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych. Budowa i izolacja płyty fundamentowej

Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych. Budowa i izolacja płyty fundamentowej

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław fundamentowych i ścian fundamentowych? Jak przebiega izolacja płyty fundamentowej?

Płyty fundamentowe stosuje się na trudnych gruntach, na przykład na szkodach górniczych, a ostatnio jest coraz popularniejsze w domach energooszczędnych. W praktyce niewielu inwestorów decyduje się na ten rodzaj fundamentów. Tymczasem cena takiego posadowienia wcale nie musi być wyższa niż tradycyjnych ław i ścian fundamentowych, a takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Ważne jest, aby porównując koszty płyty i tradycyjnego fundamentu, wziać pod uwagę równoważne etapy budowy. Żelbetowa płyta to jednocześnie fundament oraz dobrze zaizolowana gotowa podłoga na gruncie, na której można bezpośrednio układać posadzkę.

Zalety płyty fundamentowej

  • Szybko się ja buduje i jest możliwość całkowitego wyeliminowania strat ciepła do gruntu. Wraz ze wzrostem popularności budownictwa energooszczędnego oraz świadomości inwestorów płyta zyskuje zwolenników, ułatwia bowiem zlikwidowanie mostków termicznych.
  • Płyta jest idealnym rozwiązaniem na słabsze grunty, gdyż obciążenia z budynku rozkładają się równomiernie na grunt, a nie liniowo, jak ma to miejsce przy fundamentach tradycyjnych. Różnicę w rozkładzie obciążeń między płytą a ławami można obrazowo porównać do sytuacji człowieka stąpającego po puszystym śniegu. Aby się nie zapadać, osoba taka zakłada narty lub rakiety śnieżne, i w ten sposób rozkłada ciężar na większą powierzchnię.
  • Płyta fundamentowa jest też zazwyczaj korzystniejszym rozwiązaniem, jeżeli występuje wysoki poziom wód gruntowych. W takich warunkach koszt fundamentów podwyższa ciężka izolacja ścian fundamentowych, jaką trzeba zastosować, aby nie stały cały czas w wodzie. Jest ona konieczna, gdyż nawet miejscowe osłabienie ścian fundamentowych spowodowane wodą może grozić nierównomiernym osiadaniem budynku i pękaniem ścian. Ławy posadawia się głęboko, poniżej strefy przemarzania gruntu. Płyta fundamentowa jest posadowiona płycej, zatem ryzyko zawilgocenia i zmniejszenia stateczności konstrukcji jest mniejsze.
  • Łatwiej jest ją też szczelnie zaizolować, bo mniej jest połączeń izolacji poziomej i pionowej, na których nieszczelności są najbardziej prawdopodobne.
Autor: Kalbar

Płyta fundamentowa, przenosząc ciężar budynku, pracuje całą swoją powierzchnią. Naciska równomiernie na grunt pod budynkiem

WAŻNE

Izolacja płyty fundamentowej

Można ją ocieplić od dołu lub od góry. Dzięki ułożeniu izolacji pod płytą łatwiej wyeliminować mostek cieplny na styku krawędzi płyty i gruntu. W normalnych warunkach gruntowych ociepleniem pod płytą jest najczęściej wytrzymały styropian EPS 200 dopuszczony do stosowania na parkingach. Zwykle to warstwa o grubości 20 cm, choć można się również zdecydować się na grubszą 30-, a nawet 40-centymetrową. Mniej korzystne grunty wymagają zastosowania droższego, bardziej wytrzymałego polistyrenu ekstrudowanego, jeszcze droższego szkła piankowego lub kruszywa keramzytowego. Keramzyt jest bardzo wytrzymały, ale jest gorszym izolatorem niż styropian. Aby więc uzyskać podobne wartości izolacyjne, warstwa keramzytu musi być prawie trzy razy grubsza niż styropianu.

Budowa płyty fundamentowej

  • Jeżeli robisz płytę, należy zdjąć grunt pod całą powierzchnią domu, ale tylko na grubość płyty oraz ocieplenia pod nią, czyli o wiele płycej niż w przypadku ław.
  • Pod płytę fundamentową trzeba przygotować warstwę zagęszczonej podsypki z piasku i żwiru o grubości 30 cm oraz rozprowadzić w niej podziemną część instalacji wodnych i kanalizacyjnych, a następnie wyprowadzić piony. Należy też wykonać w płycie przepusty na instalację elektryczną, multimedialną i powietrzną kominka.
  • Szalunkiem pod płytę jest zazwyczaj twardy styropian lub – w trudniejszych warunkach – polistyren ekstrudowany, który jednocześnie jest izolacją termiczną. Płytę dociepla się też na krawędziach i układa izolację obwodową wokół płyty. Jeżeli decydujesz się na płytę, problem podłogi na gruncie cię nie dotyczy.
  • Zaizolowana termicznie oraz przeciwwilgociowo płyta betonowa jest przygotowana do położenia na niej posadzki.
  • Na pewno zużycie stali w przypadku płyty będzie nieco większe niz przy fundamentach tradycyjnych. Aby zminimalizować koszty zbrojenia w płytach, najczęściej stosuje się w nich zbrojenie mieszane – rozproszone oraz tradycyjne stalowe. Pod ścianami nośnymi układa się zbrojenie tradycyjne stalowe, a w pozostałej części płyty – rozproszone. Przy mniejszych kubaturach czasami w ogóle rezygnuje się z tradycyjnego zbrojenia stalowymi prętami na rzecz zbrojenia rozproszonego w całej płycie.
  • Płytę betonuje się, używając do tego betonu z pompy. Następnie beton trzeba zawibrować listwą wibracyjną i wyrównać powierzchnię płyty.
Autor: Megatherm

Betonowa płyta stanowi gotowy podkład pod posadzkę

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa przy trudnych warunkach gruntowych. Jakub...

Jakub, mający na Forum Muratora nick DrKuba, buduje dom sam. Z pomocy wykonawców korzysta jedynie...

Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich...

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Najczęściej decydujemy się na fundamenty tradycyjne czyli ławy i ściany. Niektórzy jednak posadawiają...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.