Zaprawa murarska proporcje - jak zrobić gotową zaprawę i zaprawę z betoniarki

2016-09-07 2:00
Zaprawa do murowania
Autor: Mariusz Bykowski Nakładanie kielnią tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej do murowania ściany działowej z bloczków silikatowych

Zaprawa do murowania to podstawa przy wnoszeniu ścian domu. Zaprawa murarska proporcje - jak zrobić zaprawę cementową w betoniarce, a jak gotową zaprawę murarską (sucha mieszanka).

Najczęściej do murowania używa się zaprawy cementowo-wapiennej. Jest bardziej urabialna niż zaprawa cementowa oraz szybciej wiąże i twardnieje w porównaniu z wapienną. Jej wytrzymałość na ściskanie określona jest za pomocą marki (zapisywanej w postaci symbolu literowo-liczbowego); najbardziej popularna to M4.

Gotowa zaprawa murarska - sucha mieszanka

Gotowa sucha mieszanka pakowana jest w 25- lub 30-kilogramowe worki. Podczas kupowania należy zwrócić uwagę na to, czy worek nie jest twardy, to znaczy czy jego zawartość nie jest zbrylona. Tylko swobodnie przesypująca się w worku mieszanka gwarantuje, że jest ona świeża i była prawidłowo przechowywana. Na placu budowy również trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Miejsce składowania musi być zadaszone i przewiewne.

Zaprawa gotowa proporcje - jak zrobić

Gotową mieszankę wystarczy jedynie wymieszać z wodą w ilości zgodnej z podaną na opakowaniu. Należy pamiętać o tym, aby jako pierwszą do pustej betoniarki wlać wodę i po jej uruchomieniu dosypywać mieszanki, a gdy oba składniki są już w betoniarce, mieszać je jeszcze przez mniej więcej jedną-dwie minuty. Jeśli zakres prac jest niewielki, na przykład chcemy zamurować otwór okienny, i potrzebujemy mało zaprawy murarskiej, możemy wymieszać ją w dużym wiadrze za pomocą wiertarki wyposażonej w mieszadło.

Do wykonania 1 m3 zaprawy murarskiej potrzebujemy około 1670 kg suchej mieszanki i 204-225 l wody w zależności od konsystencji, jaką chcemy uzyskać.

Tania zaprawa murarska w betoniarce

Zarówno cement, jak i wapno wymagają przechowywania w zadaszonym i przewiewnym miejscu. Oba te materiały kupujemy najczęściej w 25-kilogramowych workach. Materiały te nie mogą być zbrylone czy zwietrzałe, gdyż w znacznym stopniu obniżą wytrzymałość wykonanej zaprawy.

Wideo: Wapno hydratyzowane w zaprawach murarskich. Dlaczego warto?

Obecnie popularne są zaprawy cementowe z plastyfikatorami. Dlaczego stosowania tradycyjnych zapraw z wapnem ma sens? Jak wybrać dobrą zaprawę? Jak powinna zostać przygotowana zaprawa cementowo-wapienna na budowie? Im więcej wapna w zaprawie, tym bardziej jest ona sprężysta po związaniu. Ta cecha gwarantuje lepszą pracę muru pod obciążeniem oraz w czasie wahań temperatury. Na zaprawie z wapnem łatwo układa się i poziomuje pustaki. Zobacz WIDEO.

Wapno hydratyzowane w zaprawach murarskich. Dlaczego warto?
Zaprawa do murowania
Autor: Mariusz Bykowski Przygotowywanie zaprawy z gotowej, suchej mieszanki.

Zaprawa murarska proporcje na zaprawę z betoniarki

Rozpoczynamy od zgromadzenia na placu budowy składników zaprawy, czyli cementu marki 25, wapna hydratyzowanego i piasku o wielkości ziaren 0,25-2,0 mm, bez iłu, gliny i ziemi roślinnej. Cement, wapno i piasek odmierzamy za pomocą na przykład pełnego, ale nieczubatego wiadra, zachowując stosunek objętości 1:1:6. Odmierzanie składników łopatą jest o wiele mniej dokładne, gdyż nie sposób stale nabierać tę samą ilość materiału. Składniki mieszamy w betoniarce. Najpierw wlewamy około 2/3 ilości wody i wsypujemy na przemian cement i wapno, a gdy materiały się połączą, dodajemy piasek i mieszamy jeszcze zaprawę przez mniej więcej 3-4 minuty.

Przeczytaj też: Rodzaje zapraw murarskich i ich zastosowanie >>>

Ilość potrzebnych materiałów: do wykonania 1 m3 zaprawy murarskiej M4 potrzebujemy około 190 kg cementu portlandzkiego marki 25, 106 kg wapna hydratyzowanego, 0,95 m3 piasku i 310 l wody.

Zaprawa do murowania
Autor: Andrzej T. Papliński Przygotowywanie zaprawy ze składników w odpowiednich proporcjach.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają