Zaprawa ciepłochronna. Zaprawa murarska, która poprawi izolacyność termiczną ścian?

2010-08-06 12:03

Zaprawa ciepłochronna może poprawić izolacyjność termiczną ścian. Zaprawa taka stosowana jest do murowania ścian jednowarstwowych, w celu likwidacji mostków termicznych. Wykorzystywana jest również do murowania ścian z gazobetonu, ceramiki poryzowanej i keramzytobetonu.

Zaprawa ciepłochronna
Autor: Jolanta Pietrucha Zaprawa ciepłochronna stosowana jest do murowania ścian z materiałów o wysokiej termoizolacyjności: gazobetonu, ceramiki poryzowanej, keramzytobetonu

Zaprawa ciepłochronna z keramzytem lub perlitem

Zaprawa ciepłochronna to mieszanka cementowa lub cementowo-wapienna z dodatkiem składników polepszających izolacyjność termiczną. Jej zastosowanie skutecznie zmniejsza współczynnik przenikania ciepła U. Zwykle zawierają perlit lub keramzyt. Te składniki znacznie poprawiają właściwości termoizolacyjne zaprawy, a przy tym obniżają jej ciężar objętościowy, przez co zaprawa ciepłochronna nazywana jest też zaprawą lekką.

Do jakich ścian stosuje się zaprawę ciepłochronną?

Zaprawa ciepłochronna jest niezbędna, gdy dom ma być wzniesiony z nowoczesnych materiałów budowlanych o wysokiej termoizolacyjności, na przykład gazobetonu, pustaków z ceramiki poryzowanej (Porotherm, Poroton), bloczków Fortis, lub keramzytobetonu. Współczynnik przenikania ciepła U zaprawy ciepłochronnej jest zbliżony do współczynnika tych materiałów, dzięki czemu nawet w ścianie jednowarstwowej nie powstają mostki termiczne. Zaprawy ciepłochronne nie mają tak dużej wytrzymałości jak zaprawy cementowe, ale wystarczającą do wznoszenia ścian domu jednorodzinnego. Nie nadają się do murowania ścian fundamentowych, piwnic i innych elementów domu stykających się z gruntem lub będących w jego bezpośrednim sąsiedztwie (do 50 cm). Zapraw ciepłochronnych nie stosuje się również do murowania kominów.

Jak murować na zaprawę ciepłochronną?

Zaprawę ciepłochronną przygotowuje się podobnie jak inne zaprawy grubowarstwowe. Zaprawy lekkie są gotowe do użycia zaraz po wymieszaniu z wodą lub po kilku minutach. Rozrobioną mieszankę należy wykorzystać w czasie od dwóch do pięciu godzin. Wylewanie stropu i budowę kolejnej kondygnacji można rozpocząć po upływie siedmiu dni.

Materiały na ściany domu – zobacz czy wiesz z czego i jak budować?

Pytanie 1 z 13
Czy beton komórkowy produkuje się z:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.