| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Tynki i gładzie gipsowe. Jak powinno przebiegać przygotowanie podłoża i tynkowanie?

Tynki i gładzie gipsowe. Jak powinno przebiegać przygotowanie podłoża i tynkowanie?

Zaprawy gipsowe - tynki i gładzie - można nanosić ręcznie i maszynowo, ważne jednak, by ściany, które chcesz pokryć tynkiem gipsowym, były proste i gładkie. Poznaj różnice między tynkami a gładzią gipsową, dowiedz się, jak przygotować ściany do tynkowania.

Czym się różni gładź gipsowa od tynków gipsowych?

Gips to siarczan wapnia – zdrowy, naturalny surowiec wykorzystywany jako składnik suchych mieszanek, z których powstają zaprawy tynkarskie do układania na mokro, czyli tynk lub gładź gipsowa. Tradycyjnie wydobywa się go z ziemi, ale może być też pozyskiwany w procesie odsiarczania fabrycznych spalin (gips syntetyczny – REA). Pod względem fizykochemicznym niewiele się różni od naturalnego – jest tak samo bezpieczny dla zdrowia, szybciej wiąże i ma większą wytrzymałość.

Autor: Atlas

Tynkowanie metodą maszynową polega na rozrobieniu masy w agregacie tynkarskim i naniesienie jej na ścianę wężem z odpowiednią końcówką (fot. ATLAS).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tynki i gładzie gipsowe szybko chłoną wilgoć, dlatego nie nadają się do pomieszczeń o utrzymującej się wilgotności powietrza powyżej 70%. Takie stężenie nie ma miejsca w normalnych domowych warunkach, np. w kuchni. Tynki te także szybko wysychają – po nałożeniu schną ok. 2 tygodni, czyli szybciej niż cementowe. Dzięki tym właściwościom mogą chłonąć nadmiar wilgoci i oddawać ją, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho. Dobrze też kumulują ciepło. Proces ich nakładania na podłoże wymaga staranności i dobrej organizacji pracy, bo czas wysychania i twardnienia jest krótki. Trzeba też uważać, aby nie zetknąć ich ze stalą niezabezpieczoną przed rdzą.

  • Gładź gipsowa. Służy do wykańczania nowych ścian oraz do szybkiego i taniego odnawiania starych tynków. Nanosi się ją na ściany z prefabrykatów betonowych i keramzytobetonowych lub na równe ściany ceramiczne oraz silikatowe murowane na pełną spoinę. Nie nadaje się natomiast do pokrywania ścian z betonu komórkowego (mogą powstać spękania).
  • Gipsowe tynki cienkowarstwowe. To produkt pośredni między tynkiem a gładzią polecany do wykańczania ścian z prefabrykatów betonowych o gładkiej powierzchni oraz do renowacji porysowanych i chropowatych starych tynków dobrze trzymających się muru.
  • Gipsowe tynki akustyczne (tak zwane dźwiękochłonne). Pochłaniają fale dźwiękowe i redukują pogłos, szczególnie w zakresie średnich i wysokich częstotliwości. Nie są tak skuteczne jak izolacja akustyczna z wełny mineralnej, ale łatwiejsze do wykonania. Po ułożeniu mają fakturę przypominającą wyglądem tynk baranek. Gipsowe tynki lekkie. W tych mieszankach znajduje się perlit, który zmniejsza ich gęstość objętościową i ułatwia obróbkę masy. Mają dobrą przyczepność, nadają się więc na sufity i słabe podłoża.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak nakładać zaprawę gipsową?

Zaprawa gipsowa może być nanoszona na podłoże na dwa sposoby. W zależności od wielkości powierzchni i wyposażenia ekipy tynkuje się ręcznie lub mechanicznie. Do sposobu nakładania dobiera się odpowiednią zaprawę tynkarską – są takie przeznaczone tylko do pracy maszynowej, tylko do ręcznej oraz uniwersalne, którymi można tynkować na oba sposoby.

  • Tynkowanie ręczne. Kielnią lub szpachlą nakłada się masę, a następnie wyrównuje łatą i zaciera pacą. Metoda ta jest polecana do małych po- mieszczeń, szczególnie jeśli tynkuje się samodzielnie. Gdy zatrudnia się fachowców, ta metoda jest niewiele tańsza od maszynowej.
  • Tynkowanie maszynowe. W agregacie tynkarskim rozrabia się masę i wężem z odpowiednią końcówką nanosi ją na ścianę. Wygładzać trzeba ręcznie łatą aluminiową. Gdy tynk częściowo zwiąże (zajmuje to ok. godziny), ponownie wyrównuje się go łatą, a tuż przed końcem schnięcia i wiązania skrapia wodą i zaciera gąbką nierówności. Można też użyć pacy metalowej. Zaletą tej metody jest szybkie nałożenie tynku. Najlepiej sprawdza się ona na dużych powierzchniach bez otworów i wnęk.

Jak przygotować podłoże pod tynkowanie?

Ściany, które chcemy pokryć tynkiem gipsowym, powinny być proste i gładkie. Zaprawę wystającą ze spoin trzeba skuć młotkiem murarskim. Jeśli podczas remontu okazuje się, że istniejące tynki są słabe, należy je usunąć i całą powierzchnię bardzo dokładnie oczyścić. I nową, i oczyszczoną ścianę trzeba zagruntować, aby zapobiec odciąganiu wilgoci ze świeżo naniesionej masy tynkarskiej, bo to powodowałoby zbyt szybkie schnięcie, nadmierne kurczenie i pękanie tynku. Wystarczy jedna warstwa preparatu gruntującego, jednak należy ją nałożyć bardzo dokładnie.

Tynki stare, ale mocne i dobrze trzymające się podłoża, można jedynie wyrównać gładzią gipsową. Jeśli tynk gipsowy będzie układany na stropach żelbetowych wykonywanych na placu budowy w gotowym deskowaniu, trzeba sprawdzić, czy nie pozostał na nich środek adhezyjny, którym smarowane były formy. Jeżeli został, musimy go usunąć preparatem odtłuszczającym lub parą wodną, inaczej tynk odpadnie.

Renowacja drewnianej podłogi. Jak zmienić kolor desek podłogowych?

Drewniana podłoga może być inwestycją na całe życie. Aby jednak deski podłogowe Ci się nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Impregnaty do drewna

Drewno we wnętrzu również wymaga impregnacji. Zaimpregnowane nie traci swoich właściwości podczas...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczać tarcicę...

Czas użytkowania więźby dachowej, drewnianego szkieletu lub legarów podpodłogowych można wydłużyć...