| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Testujemy impregnaty i farby do drewna. Poznaj najlepsze impregnaty do drewna i farby kryjące.

Testujemy impregnaty i farby do drewna. Poznaj najlepsze impregnaty do drewna i farby kryjące.

Zamiast wierzyć w reklamowe slogany, postanowiliśmy sami domowym sposobem przetestować farby i impregnaty. Poznaj wyniki pierwszej części testu farb do drewna i impregnatów do drewna. Zobacz, które są na prowadzeniu.

Autor: Magdalena Murat

Deski zabezpieczone farbą lub impregnatem pierwszy rok przetrwały bez uszczerbku. Nawet kolory zachowały swą intensywność. Jedynie te, które tkwiły w środowisku wilgotnym, nasiąkły powierzchniowo wodą, ale już po kilku godzinach wyschły i wyglądały niemal jak przed testem. Sosnowe listwy podzieliliśmy na 30-centymetrowe odcinki i pomalowaliśmy. Później zostały ponumerowane i opisane

Aby zbadać jakość impregnatów i farb, nie zawsze konieczne jest specjalistyczne laboratorium. My postanowiliśmy poddać je testom na działce, wykorzystując jej naturalne walory. Kupiliśmy więc na chybił trafił pięć puszek farby oraz pięć puszek impregnatu i pomalowaliśmy nimi drewno, które potem umieściliśmy w miejscach narażonych na warunki ekstremalne. Po półtora roku badań mamy dobrą informację. Na sklepowych półkach stoją produkty niezłej jakości i w zasadzie można wybierać w ciemno. Te, które my kupiliśmy, pierwszy okres testów przetrwały w znakomitej wręcz kondycji.

Założenia testu

Do testu postanowiliśmy wybrać produkty ogólnie dostępne, dlatego kupowaliśmy je w dwóch wiodących marketach budowlanych. Skompletowaliśmy zestaw 5 farb kryjących i 5 impregnatów koloryzująco-ochronnych. Staraliśmy się dobrać kolory jak najbardziej do siebie podobne. Z marketu przywieźliśmy również strugane deski sosnowe - suche i niczym niezaimpregnowane. Pocięliśmy je na kawałki i każdy pomalowaliśmy farbą lub impregnatem zgodnie z zaleceniami podanymi na ich opakowaniach. Zabezpieczone drewno postanowiliśmy wystawić na maksymalnie ekstremalne warunki możliwe do uzyskania na działce. Pierwsze 10 próbek trafiło na południową ścianę drewnianego budynku. Nawet najmniejsze drzewko nie rzucało na nią cienia. Drugi zestaw próbek powędrował w mokradła. Poziom wody w bajorze okresowo podnosił się i opadał. Zimą skuwał je lód. Oto produkty wybrane do testu.

Farby:

  1. Colours;
  2. Dekoral-szybkie schnięcie;
  3. Dulux - do drewna i metalu;
  4. Luxens;
  5. Nobiles Ftalonal Półpołysk.

 

Impregnaty:

  1. Bondex - Wood Stain;
  2. Drewnochron - Impregnat Extra;
  3. Sadolin - Classic HP;
  4. Vidaron - Impregnat Ochronno-dekoracyjny;
  5. Xylomal.

Pierwsza ocena farb i impregnatów

Już w trakcie malowania desek nasunęły się pierwsze spostrzeżenia. Być może ocena nie będzie miała wpływu na ostateczny wynik testu, ale niesie pewne informacje. Impregnaty Bondex i Sadolin najlepiej nasycały drewno i miały najintensywniejszą barwę. Także Vidaron okazał się niezły. W jego przypadku, aby zapewnić równe szanse, nie pomalowaliśmy desek dodatkowo lakierem bezbarwnym, jak zaleca producent. Najmniej intensywną barwę miały Drewnochron i Xylomal. Być może jednak w impregnatach nie kolor ma największe znaczenie. Czas pokaże, czy barwa idzie w parze z właściwościami ochronnymi. Farbami o największej sile krycia okazały się Colours i Nobiles. Już pod jedną ich warstwą znikał rysunek słojów, a nawet ciemne sęki. Dekoral i Luxens nie wypadły pod tym względem aż tak dobrze. Zdecydowanie najmniejszą siłę krycia miał Dulux. Trzeba było wielokrotnie malować nim drewno, żeby powstała jednorodna powłoka. Oczywiście odbiło się to niekorzystnie na jego zużyciu.

Po półtora roku

Pierwszy okres testów przyniósł jeden niewątpliwy wniosek – niezabezpieczone drewno sosnowe bardzo się zmienia. To, które półtora roku opalało się na słońcu, zbrązowiało. Deska wyjęta z mokradeł miała już pierwsze ślady butwienia. Wyglądała też mniej atrakcyjnie, bo całkiem poszarzała. Wszystkie pozostałe deski wyglądały niemal tak samo jak przed rozpoczęciem próby. Największym zaskoczeniem okazało się to, że deszcz i woda z bagien nie wypłukały impregnatu z desek, a przecież nie zabezpieczyliśmy ich lakierem, który utworzyłby szczelną powłokę ochronną.

Ciąg dalszy nastąpi...

Przebadane deski wróciły już na swoje miejsca i w dalszym ciągu będziemy obserwować, co się z nimi dzieje. Za jakiś czas zdamy kolejną relację. Sprawdzimy, które farby pokryły się siatką spękań, które kolory impregnatów wyblakły, ile deseczek pokryło się glonami lub pleśnią. Być może uda się już wyłonić pierwszych liderów odporności.

Przeczytaj dodatkowo:
Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...

Czym malować pomieszczenia? Biała farba do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby do ścian wysokiej jakości,...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, farby akrylowe, farby lateksowe, akrylowo-lateksowa, emulsyjno-akrylowa. Co to wszystko...