| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Dobierz lakier do podłogi drewnianej. Jaki lakier do parkietu wybrać?

Dobierz lakier do podłogi drewnianej. Jaki lakier do parkietu wybrać?

Lakier do drewna to najpopularniejszy materiał, którym wykańcza się i zabezpiecza drewniane podłogi, meble lub schody. Dowiedz się, jak własciwie dobrać lakier do podłogi nowej lub odnawianej, jak nadać podłodze kolor.

Jak dobrać lakier do rodzaju drewna?

Innymi lakierami należy zabezpieczać drewno drzew liściastych, innymi iglastych, a jeszcze innymi gatunków egzotycznych.

  • Do drewna drzew liściastych zalecane są lakiery elastyczne, na przykład poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe, które nie pękają podczas pracy drewna. Jedynie tzw. kwaśnych gatunków (np. dębu), zawierających kwasy i garbniki, nie można lakierować preparatami poliuretanowymi, ponieważ przyciemniają drewno.
  • Do drewna drzew iglastych najlepiej wybrać lakiery alkidowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe. Zanim jednak drewno zostanie pomalowane, trzeba usunąć żywicę. Aby to zrobić, wystarczy przemyć je acetonem lub benzyną i podkładem dostosowanym do lakieru wypełnić miejsca, w których wcześniej były torebki żywiczne.
  • Do drewna egzotycznego, które zawiera inhibitory spowalniające działanie utwardzaczy zawartych w lakierach (np. lapacho, iroko), przeznaczone są specjalne lakiery do tzw. trudnych gatunków. Jednak nawet ich nie można stosować bezpośrednio na takie drewno – najpierw trzeba położyć specjalny podkład odcinający. Na egzotyczne gatunki, które nie sprawiają aż takich problemów (np. jatoba, merbau), po położeniu podkładu neutralizującego olejki eteryczne można zastosować dowolny lakier.

Na gatunki drewna tzw. intensywnie pracujące, takich jak buk, nie należy stosować lakierów wodnych. Koniecznie trzeba najpierw zabezpieczyć drewno odpowiednim podkładem, który nie pęka podczas pracy drewna.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Lakiery na powierzchnie poziome i pionowe

Producenci na opakowaniach lakierów zamieszczają informację o tym, na jakiej powierzchni preparat może być stosowany. Najbardziej podstawowy podział na lakiery zalecane do powierzchni poziomych (na przykład posadzek, schodów) i pionowych (na przykład ścian, drzwi) określa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i elastyczność. Powierzchnie poziome wymagają zastosowania twardszych lakierów, pionowe – bardziej elastycznych, odpornych na pękanie i łuszczenie. Lakiery obu rodzajów, jeśli mają być użyte na zewnątrz lub w nasłonecznionym pomieszczeniu, powinny zawierać filtry UV.

Lakier do barwienia drewna

Lakiery barwiące - podobnie jak farby – można dobierać według karty kolorów. Decydując się na zastosowanie jednolitej barwnej powłoki lakieru, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rysunek słojów drewna stanie się nieco mniej wyraźny, a przetarcia kolorowego lakieru będą bardziej widoczne niż bezbarwnego. Kolorowego lakieru nie należy nanosić wałkiem ani pędzlem, ponieważ nie zagwarantują one równomiernego rozłożenia pigmentów. Niektórzy producenci do kolorystycznych wersji lakierów dołączają specjalne aplikatory. Przykładowo jest to umieszczona na długiej rączce gąbka zakończona specjalnymi włoskami, która pozwala na nanoszenie większej ilości lakieru niż pędzel i umożliwia długie, jednolite pociągnięcia równomiernie rozprowadzające lakier na dużej powierzchni.

Inny sposób zmiany koloru drewna to nałożenie najpierw bejcy, potem lakieru podkładowego i na koniec lakieru nawierzchniowego. Nie należy stosować bejcy spirytusowych, ponieważ z powodu szybkiego odparowania rozpuszczalnika szybko wysychają i mogą pozostawiać na drewnie plamy.

Lakier do podłogi odnawianej

Najlepszy będzie ten sam, którym była zabezpieczona poprzednio. Jeśli nie wiesz, czym została polakierowana, najlepiej wykonać próbę którymś z lakierów wodnych. Lakiery wodne można stosować na rozpuszczalnikowe – nie odwrotnie. Tak więc prawdopodobieństwo dobrania odpowiedniego preparatu do starej powłoki w przypadku lakieru wodnego o dobrej przyczepności jest większe. Wykonanie próby przyczepności jest proste – wystarczy zmatowić papierem ściernym niewidoczny fragment, a następnie polakierować go nowo wybranym preparatem. Po wyschnięciu lakieru należy zarysować powierzchnię. Jeżeli nie będzie się łuszczył, można nim polakierować całą podłogę.

Przeczytaj dodatkowo:
Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

Nowoczesne farby do ścian. Farby grzybobójcze,...

Producenci farb wciąż zaskakują. W sklepach pojawiają się ciekawe, nowoczesne farby do ścian, jak choćby...

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...

Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczać tarcicę...

Czas użytkowania więźby dachowej, drewnianego szkieletu lub legarów podpodłogowych można wydłużyć...