Malowanie sufitu i ścian. Jak dobrze pomalować sufit?

2023-04-05 12:47
Malowanie sufit
Autor: Mariusz Bykowski Malowanie sufitu to najmniej lubiana część prac remontowych. Do malowania sufitu polecane są farby matowe.

Malowanie sufitu i ścian to tylko pozornie proste czynności. Przed rozpoczęciem prace malarskich dowiedz się, jak malować sufit i jakie narzędzia malarskie do tego wybrać.

W wykańczamy mieszkaniu malowanie rozpoczyna się po wykonaniu zabudów z płyt gipsowo-kartonowych, ułożeniu posadzek z płytek ceramicznych lub kamiennych, wykończeniu schodów. Jeśli część podłóg będzie drewniana, na tym etapie ściany i sufity gruntuje się lub maluje farbą podkładową, po czym nakłada tylko pierwszą warstwę farby dekoracyjnej. Potem robi się podłogi z drewna i montujemy drzwi. Podłoga będzie cyklinowana i wykańczana po kilku tygodniach. Wtedy zostaną zamocowane listwy przypodłogowe. Następnie należy zrobić wszelkie niezbędne poprawki w ścianach i naprawić uszkodzenia powstałe w trakcie prac montażowych. Teraz można po raz drugi pomalować ściany i sufity. Później jedynie wstawia się meble, robi zabudowy i montuje oświetlenie.

Przygotowania pomieszczenia przed malowaniem sufitu i ścian

Zanim zaczniesz remont wnętrz wynieś meble i inne sprzęty, które będą przeszkadzać. Zdemontuj oprawy oświetleniowe, poluzuj gniazda elektryczne i wyłączniki światła, żeby nie przylegały do ściany. Następnie oklej je taśmą. Nie pomiń okien, drzwi i grzejników, one też muszą zostać osłonięte folią. Wzdłuż ścian przyklej taśmę malarską, ale tylko połową jej szerokości. Reszta niech sterczy swobodnie. Rozłóż na podłodze folię i doklej ją do wcześniej przymocowanej taśmy malarskiej. Użyj grubej folii, aby nie darła się, gdy będziesz po niej chodził.

Tajniki malowania: grunt, malowanie sufitu, dobry wałek, agregatem...

Jaka farba do malowania sufitu?

Niektóre farby akrylowe są przeznaczone specjalnie do malowania sufitów. Są matowe, mają zdolność rozpraszania refleksów świetlnych. Schną wolniej, więc na pomalowanej powierzchni sufitu nie pozostaną zaschnięte smugi. Gdy sufit jest bardzo zabrudzony, lepiej użyć farby lateksowej, bo ma ona większą siłę krycia. Pomalowana nią powierzchnia jest też bardziej odporna na szorowanie.

Sprawdź też: wybieramy farby do malowania ścian >>>

Malowanie sufitu bez smug

Zaczynij malować sufit od ściany, w której znajduje się największy otwór okienny. Grunt lub farbę podkładową nakłada się równolegle do kierunku padania światła z największego okna. Pierwszą warstwę farby nawierzchniowej nanosi się w poprzek już wykonanego wymalowania wstępnego, a drugą warstwę – równolegle do kierunku padania światła. Do malowania sufitu wybierz farbę matową. Przesuwaj wałek równoległymi pasami, prostopadle do ściany z oknem. Podczas malowania sufitu pamiętajmy, że pasy muszą na siebie sporo zachodzić. Do pierwszego malowania sufitu farba nie powinna być zbyt gęsta. Gdy pierwsza warstwa dobrze wyschnie, możesz malować sufit drugi raz. Drugą warstwę farby nanoś na sufit w przeciwnym kierunku niż pierwszą.

Malowanie detali

Malowanie ścian zacznij od krawędzi i narożników oraz miejsc trudno dostępnych dla dużego wałka. Najpewniejszą techniką jest nakładanie farby za pomocą 2-3-calowego pędzla i bezpośrednio po tym (kiedy jeszcze powłoka jest mokra) przemalowanie tego fragmentu małym wałkiem (szerokości około 10 cm) z runem tego samego rodzaju co duży wałek. Inną techniką jest nakładanie farby bezpośrednio małym wałkiem. Jednak należy pamiętać, że ta technika dotyczy malowania jednym kolorem sąsiadujących ze sobą ścian lub krawędzi wysuniętych fragmentów ścian czy sufitu, to znaczy takich powierzchni, które nie wymagają oklejania taśmą malarską, a tym samym nie niosą ryzyka poplamienia wcześniej pomalowanej powierzchni w innym kolorze.

Malowanie ościeży

Najlepiej malować je takim narzędziem, jakim maluje się ścianę obok. Najczęściej do ścian używa się wałka, tak więc do ościeży również należy użyć wałka. Zaleca się taki o małej szerokości (10-12 cm) z runem tego samego rodzaju co wałek używany do malowania ścian. W ten sposób zapewnia się uzyskanie takiej samej powłoki jak na pozostałej powierzchni ściany.

Wałek malarski na wysięgniku
Autor: Akzo Nobel Cały sufit i wysokie partie ścian lub skosów najwygodniej malować wałkiem na kiju teleskopowym

Czas schnięcia farby

Przerwa między nakładaniem kolejnych warstw powinna wynosić tyle, ile zaleca producent farby. Powinien on informować, po jakim czasie można bezpiecznie nałożyć kolejną warstwę i uzyskać właściwy efekt wymalowania. Zrywanie lub ściąganie pierwszej warstwy podczas rozprowadzania świeżej farby to oznaki zbyt wczesnego jej nakładania. Innym objawem jest łuszczenie się lub pękanie powłoki podczas schnięcia. Może się to zdarzyć nawet po kilku dniach. Bywa, że powłoka łuszczy się po kilku miesiącach od malowania, kiedy wzrasta wilgotność powietrza. Czasem, choć nie zachowałeś wskazanych przerw, uda się wykonać wyglądającą prawidłowo powłokę. Ale nie ma pewności, że podczas kolejnego malowania – przy innej temperaturze i wilgotności powierzchni, przy grubszej warstwie farby, użyciu innego narzędzia – nie zaczną się kłopoty.

Czym malować sufit

  • Jak malować sufit pędzlem

Rozmiar pędzla dobieraj do wielkości malowanego podłoża. Dobre są szerokie o niezbyt długim włosiu. Do farb dyspersyjnych (emulsyjnych lub lateksowych), a takie są farby do ścian i sufitów, stosuje się pędzle z włosia mieszanego bądź sztucznego. Pędzle z włosiem mieszanym są odporne na wgniecenia, tworzą ładne, równe powłoki. Pędzle z włosiem syntetycznym są bardzo elastyczne – odkształcają się w trakcie malowania, ale za to są trwałe, bo tworzywo sztuczne jest odporne na ścieranie. Najlepiej jest wybierać pędzle o średniej wielkości – 2-3-calowe. Podczas malowania sufitu na pędzel nabieraj farbę w niewielkiej ilości. Nie należy w niej zagłębiać pędzla nawet do połowy długości włosia. Farbę trzeba rozprowadzić równą, cienką warstwą.

Pędzel ławkowiec
Autor: AS CREATION Pędzle ławkowce są zalecane do malowania dużych powierzchni ścian i sufitów. Wymagają pewnej wprawy, żeby nie zostawiać smug
  • Jak malować sufit wałkiem malarskim?

To doskonałe narzędzia nawet dla początkującego malarza. Wałki malarkie są proste w użyciu i pozwalają szybko malować. Miękką okładzinę z futra owczego lub tworzyw sztucznych – runo – trzeba nasycić farbą i potem przenieść ją na podłoże. W czasie przetaczania wałka po powierzchni sufitu czy ściany farba jest w nią stopniowo wciskana i rozprowadzana równomierną warstwą. Futerkowe pokrycie wałków różni się długością runa oraz jego rodzajem. Do farb dyspersyjnych używa się wałków z runem dłuższym (8-26 mm). Może ono być naturalne lub syntetyczne. Wałki z runem owczym, w które można wtłoczyć dużo farby, są polecane do malowania dużych powierzchni. Runo moherowe jest mniej nasiąkliwe. Takim wałkiem wygodniej będzie malować małe powierzchnie. Wałki sznurkowe, czyli z runem syntetycznym, dobrze penetrują podłoża chropowate, są elastyczne i odporne na ścieranie.

Malowanie mieszkania - najważniejsze zasady:

  • Im większa powierzchnia ściany czy sufitu do pomalowania, tym większy wałek lub pędzel trzeba zastosować.
  • Im gładsza struktura powierzchni ściany i sufitu, tym krótsze powinno być runo wałka (długość runa 8-15 mm).
  • Nie należy nakładać na pędzel nadmiernej ilości farby (włosie zanurzamy do 1/3 długości).
  • Wałek powinno się nasączać farbą na całej jego długości i obwodzie. Jeżeli malujemy duże powierzchnie ścian i sufitów, trzeba go obficie nasączać farbą.
  • Po zakończeniu pracy należy dokładnie wyczyścić pędzle i wałki lub wkłady.
  • Pędzle przechowuje się w pozycji poziomej albo pionowej, ustawione tak, żeby włosie nie uległo odkształceniu.
  • Wałki przechowuje się w pozycji wiszącej, żeby uniknąć zgniecenia runa.
  • Aby móc z łatwością sięgać sufitów i wysokich partii ścian, trzeba używać kija teleskopowego.

Dobre odcieńcie kolorów: malowanie sufitu

Często inny kolor wybieramy na ściany, a inny do malowania sufitu. Aby ładnie wyszło połączenie kolorów na ich stykach, warto użyć specjalnego małego wałka z odchylaną klapką. Klapkę odchylamy, gdy zanurzamy go w farbie. Na czas malowania opuszczamy ją. Sposób ten nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy styk sufitu ze ścianami nie tworzy kąta prostego. Wtedy pozostaje wyklejenie tego miejsca taśmą malarską i usunięcie jej po malowaniu. Niekiedy też, zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie między ścianami a sufitem bywa uformowany wklęsły łuk, odcięcie planuje się kilka centymetrów poniżej i wykonuje je z zastosowaniem taśmy malarskiej. Taśma jest niezastąpiona, gdy robimy odcięcia kolorów na tej samej płaszczyźnie. Najpierw nanosimy jeden kolor. Gdy farba wyschnie na kilka centymetrów od granicy koloru naklejamy róno taśmę i malujemy inna farbą. Po krótkim czasie, zanim farba zaschnie, zrywamy taśmę. Powstaje krawędź ostra jak żyletka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany