Ocieplanie ścian budynków - tynki, kleje do ocieplenia i zaprawy

2009-09-09 2:00

Ocieplanie i docieplanie budynków metodą lekką mokrą nie uda się bez odpowiedniego zestawu produktów. Najważniejsze to klej do styropianu lub wełny mineralnej, tynk akrylowy lub inny, zaprawa podkładowa.

Mieszanki do ociepleń
Autor: Bolix|HENKEL|Mariusz Bykowski Mieszanki do ociepleń

Klej do ocieplenia

Kleje do ociepleń decydują o wytrzymałości i trwałości całego systemu. Mogą być przeznaczone tylko do wełny mineralnej lub do styropianu albo uniwersalne. Klej utrzymuje ocieplenie. Najlepsze kleje mają bardzo dobrą przyczepność. Krótszy jest też czas ich wiązania, co sprawia, że po przyłożeniu wełny mineralnej lub styropianu do ściany mniej jest czasu na poprawienie jej położenia, ale za to szybciej ocieplenie jest gotowe do dalszych prac. Są też kleje, których można używać w temperaturze niższej niż 5°C, a już po upływie ośmiu godzin temperatura może spaść poniżej 0°C i nie będzie to miało wpływu na właściwości kleju.

Materiały uszczelniające

Szczeliny między płytami z wełny mineralnej lub styropianu nie mogą pozostawać puste. Każda z nich to mostek termiczny. Szczeliny te wypełniamy więc pianką poliuretanową albo specjalną taśmą uszczelniającą. Podobnie w miejscu połączenia izolacji ściany i cokołu – pod listwą startową pozostawia się 1 cm przerwy, którą następnie trzeba wypełnić sznurem dylatacyjnym albo innym systemowym uszczelnieniem.

Zaprawa podkładowa

Z zaprawy podkładowej wykonuje się tak zwaną warstwę zbrojoną przy ocieplaniu metodą lekką mokrą. Warstwa ta zabezpiecza ocieplenie przed uderzeniami, a także stanowi podłoże pod ostateczną warstwę wykończeniową, czyli tynk.  Aby poprawić wytrzymałość takich zapraw, w trakcie układania wzmacnia się je siatkami z włókna szklanego. 

Podkład gruntujący

W nowoczesnych systemach nie może zabraknąć odpowiednich gruntów. Podkłady gruntujące zmniejszają chłonność podłoża i poprawiają jego przyczepność, a jeśli są dopasowane do pozostałych produktów, zapewniają dobrą współpracę całego systemu.

Tynk cienkowarstwowy

Tynk musi chronić ocieploną ścianę przed czynnikami zewnętrznymi, a przy tym ładnie wyglądać. Producenci w swoich systemach zazwyczaj dobierają właściwości tynku do parametrów pozostałych komponentów. Przykładowo, jeśli system ma zapewniać oddychanie ścian i materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, również tynk musi być paroprzepuszczalny. Paroprzepuszczalny jest tynk mineralny, silikatowy lub silikonowy. Do styropianu lub polistyrenu wystarczy nieprzepuszczalny tynk akrylowy. Coraz większą uwagę zwraca się na estetykę elewacji, a więc również na jej trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Nowoczesne tynki, zwłaszcza te o jasnych kolorach, mają więc właściwości samooczyszczające – brud nie wnika w ich strukturę, tylko osadza się na powierzchni i jest spłukiwany przez deszcz. Ciemne tynki z kolei powinny być odporne na promieniowanie UV, co zapobiega ich płowieniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie