| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Malowanie wnętrz: farby do malowania ścian i sufitów

Malowanie wnętrz: farby do malowania ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów trzeba dobrze zaplanować. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaka farba będzie potrzebna. Później czeka cię zabezpieczenie wnętrz, przygotowanie podłoża i możesz złapać za pędzel. Zobacz jak malować ściany i sufity.

Kiedy zacząć malowanie ścian i sufitów?

Między zakończeniem prac tynkarskich mokrych i malowaniem musi być przerwa, w czasie której tynki odpoczywają. Czas sezonowania tynków zależy od ich rodzaju. Zanim się je pomaluje, muszą być gotowe i zupełnie suche.

  • Tynk gipsowy – czas jego wysychania to dwa-trzy tygodnie (14 dni jeśli wnętrza są wentylowane, jest ruch powietrza, temperatura powyżej 15°C, a tynk ma grubość 15 mm).
  • Tynki cementowo-wapienne – powinny schnąć około miesiąca. Im dłużej są sezonowane, tym korzystniej dla ich trwałości i jakości. Czas zależy od grubości warstwy, wilgotności powietrza i temperatury. Jako minimum przyjmuje się 20 dni.
  • Płyty gipsowo-kartonowe – układa się je później, po wyschnięciu wylewek i mokrych tynków. Po montażu muszą być szpachlowane na mokro i szlifowane. Po ukończeniu tych czynności trzeba poczekać dzień z malowaniem, aż wyschną.
  • Gładź – jest nakładana jako ostatnia warstwa wykończeniowa tynku (nie tylko gipsowego). Wysycha szybko, więc może być już gruntowana i malowana następnego dnia. Po jej wyschnięciu ściany się gruntuje i pokrywa farbą podkładową. Przygotowane w ten sposób mogą poczekać na ostateczne malowanie farbą dekoracyjną do czasu, kiedy zostaną wykonane inne prace wykończeniowe, na przykład podłogi czy montaż drzwi.
WARTO WIEDZIEĆ

Czy będzie konieczna gładź?

Gładź to bardzo cienka warstwa wykończeniowa, która pozwala osiągnąć nieskazitelną powierzchnię dzięki szlifowaniu na sucho. Ściany domów i mieszkań oddawanych w stanie deweloperskim mają często tylko warstwę tynku pokrytą farbą. Dobrze jest wtedy wykończyć je gładzią, zagruntować i dopiero potem pomalować wybraną farbą. Często wykańcza się gładzią chropawy tynk cementowy. Jednak nowsze tynki cementowo-wapienne o drobnym ziarnie (na przykład do 0,5 mm) po wyschnięciu mają powierzchnię gotową do malowania. Nie ma sensu stosować gładzi na przykład wtedy, gdy chropowatość ściany pokrytej tynkiem nam nie przeszkadza albo kiedy chcesz użyć farb strukturalnych. Bardzo gładka ściana nie jest idealnym podłożem malarskim – na takiej powierzchni farba może mieć mniejszą przyczepność. Dlatego ściany pokryte gładzią trzeba przed malowaniem przetrzeć i zmatowić albo dokładnie zagruntować.

Jaka farba najlepsza?

Powszechnie stosowane do wnętrz farby emulsyjne (dyspersyjne) są wodorozcienczalne. O różnicach w ich właściwościach decydują spoiwo i dodatki. Najbardziej popularne są farby akrylowe i akrylowo-lateksowe. Farby lateksowe są odporniejsze – tworzą powłoki, które można zmywać, a nawet szorować. Te odporne najczęściej mają lśniącą powierzchnię. Farby z najwyższej półki są wytrzymałe i jednocześnie matowe. Poszukując farb trwałych, kieruj się raczej informacjami na kartach technicznych produktów niż nazwami handlowymi – na podstawie opakowania nikt nie stwierdzi, ile lateksu jest w farbie lateksowej. Farby matowe ukrywają nierówności powierzchni, dobrze kryją i są łatwe w nakładaniu. Do malowania kuchni i łazienek warto używać farb specjalnie przeznaczonych do pomieszczeń, w których panuje podwyższona wilgotność. Tu liczy się możliwość przetarcia plam bez zniszczenia powłoki malarskiej. Niektóre farby mają też dodatki grzybo- i pleśniobójcze. Do sypialni, pokojów dziecięcych, pokojów alergików odpowiednie będą farby, które emitują minimalne ilości szkodliwych związków.

Malowanie wnętrz - 6 najczęstszych błędów

  1. Złe oczyszczenie podłoża - brudna, zapylona lub zatłuszczona powierzchnia pomalowanej ściany spowoduje, że farba będzie miała słabą przyczepność, czyli nie będzie się trzymała powierzchni. Widać to od razu po nałożeniu farby – trudno ją będzie równo rozprowadzić, a na ścianie pojawią się smugi.
  2. Nanoszenie farby na wilgotną lub mokrą powierzchnię - ściana przygotowana do malowania musi być zupełnie sucha. Farba traci przyczepność w miejscach wilgotnych i może to być przyczyną pojawienia się pęcherzy. Powierzchnię, na której widoczne są pęcherzyki powietrza, należy zeskrobać, a następnie przetrzeć papierem ściernym.
  3. Nierówne nakładanie farby - w efekcie niestarannego lub nieumiejętnego malowania powierzchnia będzie niejednolita – pozostaną widoczne ślady prowadzenia wałka lub pędzla. Doświadczeni malarze stosują zasadę mokrego brzegu, czyli malują kolejne fragmenty, póki farba jest mokra. Nie można przerywać malowania, dopóki nie pokryje się farbą całej ściany. Malując ścianę pionowymi pasami, należy pilnować, aby kierunek nakładania jednej warstwy pasów był taki sam, czyli na przykład z góry na dół, i aby kolejne pasy nachodziły na siebie. Inna technika polecana przez malarzy to „malowanie w literę V”. Farbę nakłada się wałkiem na ścianę w kształcie litery V po czym szybkimi ruchami rozprowadza się ją w lewą i prawą stronę.
  4. Zbyt mocne przyciskanie wałka w trakcie malowania - rozcieńczona farba będzie się rozpryskiwać, a gęsta pozostawiać na ścianie ślady brzegów wałka. Malując, nie wolno za bardzo naciskać, zwłaszcza kiedy wałek jest mocno nasączony. Najlepiej używać krótkich pociągnięć wałka, które nakładają się na przynajmniej połowie szerokości pasów – wtedy przejścia nie będą widoczne.
  5. Nadmierne rozcieńczanie farby - rozcieńczona farba niedostatecznie przykrywa ścianę. Należy na to uważać, szczególnie jeżeli stosuje się kolory takie jak żółty, pomarańczowy lub czerwony, które „z natury” gorzej kryją. W takich przypadkach warto zastosować najpierw farbę podkładową w kolorze zbliżonym do tego, który chcesz uzyskać.
  6. Malowanie „na sucho” - farba po wyschnięciu nie stanowi gładkiej powłoki. Próby poprawiania niedomalowań, kiedy farba przeschnie, nie dają dobrych efektów. Na suchej już ścianie widoczne będą szpecące ślady pędzla lub wałka. Taka niewyrównana powierzchnia i przypadkowe ślady mogą też być skutkiem malowania w zbyt wysokiej temperaturze i suchym powietrzu.

Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko na biało. Białe farby do ścian i sufitów

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi ścianami i sufitem, należy stosować farby wysokiej jakości, najlepiej...

Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Nowoczesne kleje do płytek. Zaprawy klejące do...

Do wykonywania okładzin z płyt i płytek ceramicznych, płytek kamiennych, gresu, szkła, spieków...

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...

Jak układać płytki ceramiczne w łazience?...

Płytki ceramiczne w łazience muszą być układane z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek. Nie wolno...

Nowoczesne farby do ścian. Farby grzybobójcze,...

Producenci farb wciąż zaskakują. W sklepach pojawiają się ciekawe, nowoczesne farby do ścian, jak choćby...