| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Malowanie ścian i sufitu. Jak wykonać równe odcięcia?

Malowanie ścian i sufitu. Jak wykonać równe odcięcia?

Łączenie barwnych płaszczyzn podczas malowania ścian lub malowania sufitu można wykonać na różne sposoby. Pokazujemy, jak to zrobić, żeby pasy i płaszczyzny utworzone z kolorowej farby były równe. Przyda się taśma malarska i specjalny wałek do odcinania kolorów.

Barwne odcięcia

Odcięcie w rogu sprawdza się tylko w przypadku nowych, idealnie równych powierzchni wykonanych z gładzi gipsowej. Jeśli tynk jest nierówny, a sufit nieregularny, granica kolorów w rogu uwydatni optycznie wszelkie mankamenty wykończenia. Odcięcie na ścianie poniżej sufitu sprawia, że niedoskonałości połączenia ściany i sufitu stają się mniej widoczne. Ściana wydaje się przy tym niższa. Zatem im wyższe pomieszczenie, tym niżej można wyznaczyć linię łączenia barw. Z kolei w niskich pomieszczeniach sufit powinien być jaśniejszy od ścian, a odcięcie należy umieścić jak najbliżej narożnika pomiędzy ścianą a sufitem. Dzięki temu pomieszczenie wyda się wyższe i bardziej przestronne. Odcięcie na suficie to przeciągnięcie na jego płaszczyznę koloru (powstanie prostokąt otoczony ramką). Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy chcesz optycznie podwyższyć pomieszczenie albo gdy połączenie między ścianą i sufitem jest wykończone na półokrągło.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Krok 1 - odmierzanie

Na ścianie odmierz określoną odległość od krawędzi sufitu lub ściany i wyznacz linię (poziomą lub pionową). Najwygodniej jest zrobić to poziomnicą laserową, ale można też na początku i końcu malowanego fragmentu przyłożyć napięty szpagat (potrzebny jest tu ktoś do pomocy) posmarowany kredą o barwie zbliżonej do koloru, jakiego będziesz używać. Lekko unieś go pośrodku i „strzel” nim o ścianę – w ten sposób powstaje idealnie równa linia wskazująca granicę kolorów.

Krok 2 - naklejanie taśmy malarskiej

Wzdłuż wyznaczonej linii naklej taśmę malarską. Podłoże powinno być oczyszczone z pyłu, inaczej taśma nie przywrze odpowiednio i farba będzie się pod nią wsączać. Jeżeli zamierzasz nakleić taśmę na świeżo pomalowaną powierzchnię, należy odczekać przynajmniej dobę, by farba wyschła. Mocując taśmę do podłoża, najlepiej docisnąć do ściany tylko ten jej brzeg, który ma wyznaczać granicę kolorów – dzięki temu farba nie będzie podsiąkać, a taśma nie zwiąże się mocno ze ścianą całą swą szerokością, zatem jej odklejenie nie będzie trudne. Odcięcie w rogu można wykonać, jeśli jest on idealnie równy. W tym celu naklej taśmę na suficie lub pionowej krawędzi ściany, uważając, aby nie wjeżdżać na sąsiednią płaszczyznę – jeżeli pozostanie biała linia, nawet bardzo niewielka, będzie rzucać się w oczy i wyglądać nieestetycznie. Jeśli róg jest nierówny, warto użyć pędzla płaskiego ze skośnym włosiem, a następnie rozwałkować nałożoną farbę małym wałkiem. W przeciwnym razie na nierównym podłożu farba będzie podciekać pod taśmę, bo nie da się jej szczelnie nakleić. Powstaną plamy i trzeba będzie malować ponownie.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Jeśli chcesz pomalować sąsiadujące ze sobą płaszczyzny na różne kolory, trzeba je starannie połączyć, czyli wykonać odcięcie.

Krok 3 - rozprowadzanie farby

Rozprowadzaj farbę małym wałkiem (wygodnie robi się to specjalnym wałkiem z ogranicznikiem) lub pędzlem do odcięć tak, by zachodziła na taśmę malarską. Przejeżdżaj dokładnie po taśmie, a jeśli pomalowane mają być też narożniki – wykańczaj je specjalnym okrągłym pędzlem. Następnie warto przejechać jeszcze półsuchym wałkiem po dolnej krawędzi poniżej odcięcia, aby rozwałkować nierówności farby. Gdy farba trochę podeschnie, a na wymalowanej powierzchni uwidoczni się nierówne pokrycie farbą, można wałkiem przejechać jeszcze raz. Aby uniknąć powstawania pod taśmą zacieków, nie wolno używać zbyt rzadkiej farby. Warto też zwracać uwagę, by na papierową taśmę malarską nie nakładać nadmiernej ilości farby, bo to sprawi, że pokrywający ją klej zbyt silnie zwiąże z podłożem, a to prowadzi do zrywania fragmentów farby podczas usuwania taśmy.

Krok 4 - usuwanie taśmy malarskiej

Kluczowym momentem przy wykonywaniu odcięć jest odrywanie taśmy malarskiej. Trzeba to zrobić delikatnie i w odpowiednim czasie. Taśmę impregnowaną można zdjąć natychmiast po zaobserwowaniu tężenia farby. Taśmy papierowe trzyma się nieco dłużej, najlepiej do momentu, gdy na pomalowanej powierzchni zaczną się pojawiać matowe plamy, co oznacza, że farba wysycha. Z kolei taśmy, które mają słaby klej (nieprzemiękające z PCW oraz specjalne do słabych podłoży), można zostawiać na ścianie aż do wyschnięcia farby. Taśmy renomowanych firm mają na opakowaniu podaną informację, jak długo mogą pozostać przyklejone bez szkody dla podłoża. Po usunięciu taśmy wykańcza się pędzlem i małym wałkiem wszystkie narożniki. Ostatnim etapem jest pomalowanie szerokim wałkiem pozostałych płaszczyzn sąsiadujących z odcięciem.

Fugi epoksydowe. Zasady ich układania

Fugi eposydowe są nienasiąkliwe i gładkie. Brud nie wnika w ich strukturę i nie zmieniają koloru....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi...

Zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać do wykończenia ścian? Do wyboru masz tradycyjną gładź gipsową,...

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...