Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Malowanie elewacji - wybieramy farby elewacyjne odporne na niepogodę

Malowanie elewacji - wybieramy farby elewacyjne odporne na niepogodę

Malowanie elewacji to nie lada wyzwanie. Elewacja to wizytówka domu. powinna być ładna i mieć świeży wygląd przez długi czas. Dlatego tak ważne jest, aby farby do elewacji domu były odporne na zmiany temperatury, wilgoć oraz działanie promieni UV. Zobacz, jakie farby będą najlepsze do pomalowania elewacji twojego domu!

Malowanie elewacji poprzedza dobór farby i jej koloru. Ważne żeby farba elewacyjna chroniła budynek budynek przed wilgocią, deszczem, śniegiem, mrozem, wiatrem i palącym słońcem, a także przed niszczącym działaniem zanieczyszczeń chemicznych zawartych w powietrzu i wodzie deszczowej.

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów farb do ochrony i ozdoby elewacji. Farby elewacyjne różnią się one właściwościami, kolorami i oczywiście cenami. Znaczna większość z nich jest oferowana w formie gotowej do użycia. Sprawdźmy, co możemy znaleźć na sklepowych półkach.

Farby akrylowe

Farby akrylowe są najpopularniejsze spośród farb elewacyjnych. Cechują się niewielką nasiąkliwością, więc nie są zbyt podatne na zabrudzenia. Nie mają jednak najlepszej paroprzepuszczalności. Farby akrylowe tworzą elastyczne powłoki, głównie o powierzchni matowej. Mogą mieć bardzo intensywne, trwałe kolory.

W sprzedaży dominują akrylowe farby dyspersyjne (emulsje), których rozpuszczalnikiem jest woda. Spotkać możemy również akrylowe farby rozpuszczalnikowe (wodę zastępuje w nich rozpuszczalnik organiczny). Są one polecane głównie do odnawiania starych elewacji.

W sprzedaży dostępne są także farby lateksowe, które raczej nie zawierają sztucznego kauczuku, czyli lateksu, a jedynie większą ilość żywicy akrylowej. Tworzą wyjątkowo szczelne, elastyczne powłoki.

Farby akrylowe zaleca się do malowania ścian wykończonych tynkami mineralnymi, z wyjątkiem tynków wapiennych oraz tynków silikatowych.

Farby silikonowe

Farby silikonowe (inaczej nazywane siloksanowymi, silanowymi lub krzemoorganicznymi) są farbami hydrofobowymi, co oznacza, że nie wchłaniają wody deszczowej, która spływa, nie wnikając w głąb warstwy. Dzięki temu zwiększa się trwałość elewacji i zmniejsza podatność na zabrudzenia. W przypadku farb silikonowych hydrofobowość nie oznacza, że nie są one paroprzepuszczalne. Dzięki mikroporowatej strukturze umożliwiają bowiem dyfuzję pary wodnej ze ścian, czyli – mówiąc potocznie – pozwalają murom oddychać.

Farby silikonowe cechuje bardzo dobra przyczepność do podłoża. Zachowują dużą odporność na promieniowanie UV, mróz oraz zmiany temperatury. Pomalowane nimi elewacje nie elektryzują się, co ułatwia ich samooczyszczanie z kurzu. Farby silikonowe tworzą mniej elastyczną powłokę niż farby akrylowe i są od nich mniej odporne na szorowanie. Niektóre mają wyjątkowo intensywne kolory, ale te najbardziej jaskrawe mogą później płowieć. Niektórymi farbami silikonowymi można malować już wówczas, gdy temperatura powietrza wynosi 2°C.

Uwaga! Badania cementu wykazały, że co piąty worek nie spełnia norm. Cementownie oszukują.

To, co pokazały badania cementu dostępnego na rynku, jest porażające. Nawet w największych sieciach...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

Malowanie ścian i malowanie sufitu. Jak wykonać...

Łączenie barwnych płaszczyzn podczas malowania ścian lub malowania sufitu można wykonać na różne sposoby....

6 najczęściej popełnianych błędów przy...

Niezabezpieczone deski tarasowe, szelest w ścianie, na który nie zwracamy uwagi, czy stosowanie środków...

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...

Nowoczesne farby do ścian. Farby grzybobójcze,...

Producenci farb wciąż zaskakują. W sklepach pojawiają się ciekawe, nowoczesne farby do ścian, jak choćby...

Tynki i gładzie gipsowe. Jak powinno przebiegać...

Zaprawy gipsowe - tynki i gładzie - można nanosić ręcznie i maszynowo, ważne jednak, by ściany, które chcesz...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.