| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Jakie wady i zalety mają gotowe zaprawy do murowania ścian?

Jakie wady i zalety mają gotowe zaprawy do murowania ścian?

Zaprawa murarska do murowania ścian zewnętrznych, to tak samo ważny składnik ścian jak cegły, pustaki czy bloczki. Musi być odpowiednio dobrana, by razem z nimi chronić ściany przed wychładzaniem i przenosić obciążenia z wyższych części domu. Dowiedz się, dlaczego do murowania warto stosować gotową zaprawę oraz czy posiada jakieś wady.

Zaprawy do murowania ścian zewnętrznych

Ściany zewnętrzne – w domu jednorodzinnym zwykle są one ścianami nośnymi – muszą stanowić barierę dla czynników atmosferycznych i uciekającego z domu ciepła, a jednocześnie być wystarczająco wytrzymałe, by przenosić obciążenia z górnych partii budynku. Jednak aby tak było, cegły, bloczki czy pustaki tworzące wszystkie mury domu trzeba połączyć trwale zaprawą murarską o odpowiednich parametrach. Dotyczy to również murowanych ścian fundamentowych i piwnicznych – użyte do ich wznoszenia zaprawy murarskie powinny być wytrzymałe i odporne na wilgoć. Każdą zaprawę do murowania i sposób jej ułożenia – na grubą czy na cienką spoinę – należy zatem dobrać do rodzaju ściany i materiału, który będzie spajała.

Wady i zalety gotowych zapraw murarskich

Niektóre zaprawy murarskie można samemu zrobić na budowie według starej, niezmiennej od lat receptury, o wiele wygodniej jest jednak kupić zaprawę gotową w postaci suchej mieszanki, którą wystarczy wymieszać z wodą. Wadą gotowych zapraw jest wyższa cena, zaletą – optymalne proporcje składników, a także różne domieszki poprawiające właściwości zapraw, np. umożliwiające murowanie ścian przy ujemnej temperaturze. Część zapraw gotowych ma też więcej wyspecjalizowanych zastosowań niż zwykłe robione na budowie – np. nadają się do murowania z klinkieru lub z elementów wymagających łączenia na cienką spoinę.

Autor: XELLA/YTONG

Jedną z zalet gotowych zapraw murarskich jest łatwość przygotowania. Mieszankę wystarczy rozrobić z wodą – używając wiertarki z mieszadłem lub betoniarki

Autor: XELLA/SILKA

Większość zapraw zachowuje urabialność od dwóch do pięciu godzin. Czas ten skraca się przy upalnej pogodzie

Zaprawy tradycyjne i specjalne 

Proporcje poszczególnych składników gotowych zapraw murarskich są starannie dobrane w fabryce. Do inwestorów zaprawy trafiają zapakowane najczęściej w worki 20 lub 25 kg, w postaci suchej mieszanki, którą należy wymieszać z wodą w proporcjach podanych przez producenta. Wśród zapraw do murowania na grube spoiny wyróżnia się zaprawy tradycyjne:

  • zaprawy cementowe
  • zaprawy cementowo-wapienne, 

oraz zaprawy specjalne:

  • zaprawy ciepłochronne,
  • zaprawy szybkowiążące,
  • zaprawy do klinkieru.

Przed przystąpieniem do murowania należy wiedzieć, jakie ściany zewnętrzne i jak muruje się każdą z zapraw. W czasie murowania trzeba przestrzegać zasad poprawnego wiązania bloczków, pustaków i cegieł. Warto pamiętać, że murując z elementów łączonych na wpust i wypust można zmniejszyć zużycie zaprawy.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak dbać o jakość zaprawy?

Mimo że gotowe zaprawy murarskie przygotowuje się bardzo łatwo i szybko, to aby ich jakość była taka, jaką zagwarantował producent, należy się z mieszanką odpowiednio obchodzić.

  • Sucha zaprawa nie może być zbrylona, powinna się luźno przesypywać. Jeżeli zawartość worka jest twarda, to znak, że nie była odpowiednio składowana, a więc nie nadaje się do użycia. Worki z zaprawą powinny być przechowywane w zadaszonym i przewiewnym miejscu.
  • Wchodzący w skład zaprawy cement ma krótki termin przydatności, dlatego nie należy używać mieszanki, której termin ważności upłynął.
  • Gotowe zaprawy zawierają optymalną ilość składników i nie należy dodawać do nich niczego poza wodą.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zaprawy murarskie i tynkarskie - co warto o nich...

Jakość i rodzaj zastosowanej zaprawy murarskiej lub tynkarskiej wpływa w istotny sposób na trwałość...

Jaką farbę wybrać do malowania ścian? Rodzaje...

Planujesz malowanie mieszkania lub domu? Sprawdź jaką farbę wybrać do malowania ścian. Poznaj różne rodzaje...

Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

Prace malarskie. Przygotowanie ścian do malowania

Czeka cię wykończenie nowego domu? Pamiętaj, że przygotowanie ścian do malowania jest równie ważne,...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczać tarcicę...

Czas użytkowania więźby dachowej, drewnianego szkieletu lub legarów podpodłogowych można wydłużyć...

Nowoczesne kleje do płytek. Zaprawy klejące do...

Do wykonywania okładzin z płyt i płytek ceramicznych, płytek kamiennych, gresu, szkła, spieków...