Elewacja klinkierowa: czy zaprawa do klinkieru zmniejszy ryzyko białych plam na ścianie

2010-08-06 12:49

Gdy chcemy murować ściany z cegieł klinkierowych zastosujmy specjalną zaprawę do klinkieru. Unikniemy dzięki temu wykwitów, czyli białych plam pojawiających się często na powierzchni elewacji lub muru ogrodzenia.

Zaprawa do klinkieru
Autor: Jolanta Pietrucha Spoiny między cegłami klinkierowymi muszą nie tylko je odpowiednio łączyć, ale też dobrze wyglądać. W tym celu ścianę zwykle muruje się na niepełną fugę i wykańcza specjalną kolorową zaprawą

Zaprawa murarska do cegieł klinkierowych

Zaprawa do klinkieru to mieszanka cementu portlandzkiego, kruszywa mineralnego i domieszek uplastyczniająco-napowietrzających. Zaprawy do klinkieru są szczelne, a więc w mniejszym stopniu chłoną wodę, przez co mają większą wytrzymałość. Są także bardzo plastyczne i mają gęstą, łatwą w urabianiu konsystencję.

Do jakich ścian stosuje się zaprawę do klinkieru?

Zaprawa do klinkieru można być wykorzystana do murowania oraz spoinowania ścian elewacyjnych, a także warstwy osłonowej ścian fundamentowych i piwnic. Zaprawy do klinkieru są mrozoodporne i wodoodporne. Minimalizują ryzyko powstawania wykwitów solnych na klinkierze. Są dostępne w różnych kolorach, tak aby łatwo móc dopasować kolor spoiny do koloru cegły.

Jak używać zaprawy do klinkieru?

Zaprawę trzeba rozrobić z wodą, aż uzyska gęstoplastyczna konsystencję. Nanosi się ją kielnią. Zaprawy do klinkieru najczęściej zawierają pigmenty, więc wszelkie prace powinny być przeprowadzone bardzo dokładnie. Trzeba uważać, aby nie zabrudzić cegły z klinkieru zaprawą, gdyż jest ją bardzo trudno usunąć bez pozostawienia śladu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie