| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Elewacja klinkierowa: czy zaprawa do klinkieru zmniejszy ryzyko białych plam na ścianie

Elewacja klinkierowa: czy zaprawa do klinkieru zmniejszy ryzyko białych plam na ścianie

Gdy chcemy murować ściany z cegieł klinkierowych zastosujmy specjalną zaprawę do klinkieru. Unikniemy dzięki temu wykwitów, czyli białych plam pojawiających się często na powierzchni elewacji lub muru ogrodzenia.

Autor: Jolanta Pietrucha

Spoiny między cegłami klinkierowymi muszą nie tylko je odpowiednio łączyć, ale też dobrze wyglądać. W tym celu ścianę zwykle muruje się na niepełną fugę i wykańcza specjalną kolorową zaprawą

Zaprawa murarska do cegieł klinkierowych

Zaprawa do klinkieru to mieszanka cementu portlandzkiego, kruszywa mineralnego i domieszek uplastyczniająco-napowietrzających. Zaprawy do klinkieru są szczelne, a więc w mniejszym stopniu chłoną wodę, przez co mają większą wytrzymałość. Są także bardzo plastyczne i mają gęstą, łatwą w urabianiu konsystencję.

Do jakich ścian stosuje się zaprawę do klinkieru?

Zaprawa do klinkieru można być wykorzystana do murowania oraz spoinowania ścian elewacyjnych, a także warstwy osłonowej ścian fundamentowych i piwnic. Zaprawy do klinkieru są mrozoodporne i wodoodporne. Minimalizują ryzyko powstawania wykwitów solnych na klinkierze. Są dostępne w różnych kolorach, tak aby łatwo móc dopasować kolor spoiny do koloru cegły.

Jak używać zaprawy do klinkieru?

Zaprawę trzeba rozrobić z wodą, aż uzyska gęstoplastyczna konsystencję. Nanosi się ją kielnią. Zaprawy do klinkieru najczęściej zawierają pigmenty, więc wszelkie prace powinny być przeprowadzone bardzo dokładnie. Trzeba uważać, aby nie zabrudzić cegły z klinkieru zaprawą, gdyż jest ją bardzo trudno usunąć bez pozostawienia śladu.

Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Impregnacja drewna na więźbę dachową

Impregnacja drewna na więźbę - koniecznie! Tylko warto wiedzieć, że nie zawsze zielone drewno to znaczy...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...

Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.