| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Elewacja klinkierowa: czy zaprawa do klinkieru zmniejszy ryzyko białych plam na ścianie

Elewacja klinkierowa: czy zaprawa do klinkieru zmniejszy ryzyko białych plam na ścianie

Gdy chcemy murować ściany z cegieł klinkierowych zastosujmy specjalną zaprawę do klinkieru. Unikniemy dzięki temu wykwitów, czyli białych plam pojawiających się często na powierzchni elewacji lub muru ogrodzenia.

Autor: Jolanta Pietrucha

Spoiny między cegłami klinkierowymi muszą nie tylko je odpowiednio łączyć, ale też dobrze wyglądać. W tym celu ścianę zwykle muruje się na niepełną fugę i wykańcza specjalną kolorową zaprawą

Zaprawa murarska do cegieł klinkierowych

Zaprawa do klinkieru to mieszanka cementu portlandzkiego, kruszywa mineralnego i domieszek uplastyczniająco-napowietrzających. Zaprawy do klinkieru są szczelne, a więc w mniejszym stopniu chłoną wodę, przez co mają większą wytrzymałość. Są także bardzo plastyczne i mają gęstą, łatwą w urabianiu konsystencję.

Do jakich ścian stosuje się zaprawę do klinkieru?

Zaprawa do klinkieru można być wykorzystana do murowania oraz spoinowania ścian elewacyjnych, a także warstwy osłonowej ścian fundamentowych i piwnic. Zaprawy do klinkieru są mrozoodporne i wodoodporne. Minimalizują ryzyko powstawania wykwitów solnych na klinkierze. Są dostępne w różnych kolorach, tak aby łatwo móc dopasować kolor spoiny do koloru cegły.

Jak używać zaprawy do klinkieru?

Zaprawę trzeba rozrobić z wodą, aż uzyska gęstoplastyczna konsystencję. Nanosi się ją kielnią. Zaprawy do klinkieru najczęściej zawierają pigmenty, więc wszelkie prace powinny być przeprowadzone bardzo dokładnie. Trzeba uważać, aby nie zabrudzić cegły z klinkieru zaprawą, gdyż jest ją bardzo trudno usunąć bez pozostawienia śladu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...

Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

Czym malować pomieszczenia? Białe farby do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby wysokiej jakości, najlepiej...

Nowoczesne farby do ścian. Farby grzybobójcze,...

Producenci farb wciąż zaskakują. W sklepach pojawiają się ciekawe, nowoczesne farby do ścian, jak choćby...

Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, farby akrylowe, farby lateksowe, akrylowo-lateksowa, emulsyjno-akrylowa. Co to wszystko...

Wszystko o farbach do malowania ścian [EKSPERT...

Masz w planach malowanie ścian w domu? Dowiedz się, czym należy kierować się przy doborze farb do wnętrz. Jak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.