| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Murowanie ścian z pustaków ceramicznych. Zaprawa murarska w piance

Murowanie ścian z pustaków ceramicznych. Zaprawa murarska w piance

Zaprawa murarska w postaci pianki pozwala prowadzic prace murarskie w błyskawicznym tempie, bez uciążliwych przerw technologicznych. To nowość wśród zapraw murarskich. Jakie są dodatkowe zalety murowania ścian z pustaków ceramicznych na zaprawę w piance?

Zaprawa w postaci pianki to stosunkowo nowy produkt na rynku materiałów budowlanych, jednak zyskała już wielu zwolenników – nie tylko wśród murarzy, którym ułatwia pracę, lecz również wśród inwestorów, dla których jest sposobem na przyspieszenie prac budowlanych, gdy czas ponagla.

Zaprawa w piance - na jakie mury?

Poliuretanowa zaprawa murarska jest gotowym do użycia produktem przeznaczonym do murowania ścian z pustaków poryzowanych – zewnętrznych (jedno-, dwu- i trójwarstwowych) oraz wewnętrznych. Ważne jednak, aby były to pustaki szlifowane, które wyróżniają się gładkimi poziomymi powierzchniami oraz dużą dokładnością wymiarową. Dzięki ich zastosowaniu murowanie z użyciem zaprawy w piance jest precyzyjne i szybkie. Wprawdzie takie pustaki ceramiczne są droższe niż ich standardowe odpowiedniki, ale zaprawa murarska w piance jest do nich dodawana bezpłatnie. Wzniesione w ten sposób ściany zapewniają dobrą izolacyjność cieplną, co jest szczególnie ważne w przypadku ścian jednowarstwowych. Wyeliminowano bowiem ryzyko powstawania mostków termicznych w spoinach, które są praktycznie niewidoczne.

Zaprawa murarska w piance - wygodna w użyciu

Zaprawa taka sprzedawana jest w lekkich, wygodnych do użycia puszkach. Nanosi się ją szybko, specjalnym pistoletem (podobnym do tego, jakiego używa się np. do nakładania pianki montażowej czy silikonu w kartuszach). Takie rozwiązanie znacznie skraca czas budowy. Zastosowanie zaprawy murarskiej w piance zapewnia też czystość prac murarskich. W efekcie końcowym uzyskujemy bowiem estetyczną, równą i jednorodną ścianę, która stanowi optymalny podkład pod tynk. Użycie zaprawy murarskiej w postaci pianki zapewnia też wygodniejsze prace na wysokościach – zamiast ciężkich wiader z zaprawą korzysta się z lekkich poręcznych puszek i pistoletu. Jedna puszka zaprawy wystarcza do wymurowania 5-10 m² ściany w zależności od jej grubości. Szacuje się, że do wymurowania średniej wielkości domu jednorodzinnego (o powierzchni około 140 m²) wystarcza około 50 puszek zaprawy, które bez problemu można zmieścić w bagażniku samochodu osobowego.

WARTO WIEDZIEĆ

Poziomowanie pierwszej warstwy pustaków ceramicznych

Aby mur był równy, pierwszą warstwę pustaków ceramicznych należy ułożyć na idealnie poziomej warstwie wyrównującej. Jest to bardzo ważne, ponieważ wszelkie odchylenia nie będą mogły być później zniwelowane przez murarza warstwą zaprawy murarskiej o odpowiedniej grubości (jak to się zwykle robi w przypadku ścian murowanych na tradycyjną zaprawę). Warstwę wyrównującą o grubości minimum 10 mm wykonuje się ze specjalnej, przeznaczonej do tego zaprawy murarskiej. Uzyskanie idealnie poziomej płaszczyzny umożliwia laserowy niwelator oraz łaty, warto też posłużyć się stojakami do poziomowania pierwszej warstwy. Do wyrównania podłoża i ściągania nadmiaru zaprawy murarskiej przyda się aluminiowa listwa o długości minimum 2 m.

Murowanie ścian bez przerw

W przeciwieństwie do tradycyjnej zaprawy murarskiej prace murarskie z użyciem zaprawy w piance mogą być wykonywane również zimą, gdy temperatura na zewnątrz dochodzi nawet do -5°C, co sprawia, że nie trzeba przerywać budowy, gdy przyjdą chłodniejsze dni. Dzięki temu, że zawiera ona niewielkie ilości wody i szybko utwardza się pod wpływem wilgoci, taka zaprawa całkowitą wytrzymałość uzyskuje już po 48 godzinach, podczas gdy czas wiązania standardowej zaprawy cementowej to minimum 28 dni. Oznacza to, że ściana jest gotowa do tynkowania po dwóch dobach od jej wymurowania – nie ma potrzeby stosowania przerw technologicznych, co również znacznie przyspiesza budowę domu. Szacuje się, że murowanie na zaprawę murarską w postaci pianki pozwala zaoszczędzić nawet do 50% czasu pracy w stosunku do tradycyjnej technologii.

Przeczytaj dodatkowo:
Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, farby akrylowe, farby lateksowe, akrylowo-lateksowa, emulsyjno-akrylowa. Co to wszystko...

Testujemy impregnaty i farby do drewna. Poznaj...

Zamiast wierzyć w reklamowe slogany, postanowiliśmy sami przetestować farby i impregnaty do drewna. Poznaj...

Impregnaty do drewna

Drewno we wnętrzu również wymaga impregnacji. Zaimpregnowane nie traci swoich właściwości podczas...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Nowoczesne kleje do płytek. Zaprawy klejące do...

Do wykonywania okładzin z płyt i płytek ceramicznych, płytek kamiennych, gresu, szkła, spieków...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...