| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Więcej wytycznych do weryfikacji jakości styropianu grafitowego – sprawdź, co świadczy o jakości styropianu

Więcej wytycznych do weryfikacji jakości styropianu grafitowego – sprawdź, co świadczy o jakości styropianu

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, w ramach programu „Gwarantowany Styropian”, wprowadziło dodatkowe wytyczne, które pozwolą zweryfikować jakość tego produktu. Przeprowadzone testy i analizy jakości pozwoliły uszczegółowić normy, które świadczą o jakości kupowanego przez nas styropianu grafitowego.

Tagi: styropian

Program „Gwarantowany Styropian” od 2010 roku kreuje normy jakości styropianu na polskim rynku. Został on zainicjowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu. Aby standard styropianu grafitowego był jeszcze wyższy rozszerzono stosowane dotychczas wytyczne do weryfikacji jakości tego materiału izolacyjnego, na podstawie jego wagi, o minimalne poziomy gęstości dla wyrobów styropianów grafitowych.

Jakość styropianu określana przez wagę i gęstość

Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie na zlecenie PSPS, poddał analizie próbki kilku odmian styropianów grafitowych. Badano je pod kątem zależności między współczynnikiem przewodzenia ciepła a gęstością styropianu. Wyniki badań wykazały, że gęstość styropianów grafitowych o lambdach deklarowanych 0,033 i 0,031 W/(mK) powinna wynosić odpowiednio nie mniej niż 12 kg/m3 i 13,5 kg/m3. Jak podkreśla prezes zarządu PSPS, Kamil Kiejna, do tej pory konsumenci mogli ważyć paczkę przed zakupem oraz wstępnie sprawdzić jedynie jakość białego styropianu. Podkreśla również, że minimalne poziomy gęstości dla tych materiałów wprowadzono do wytycznych Programu „Gwarantowany Styropian” na podstawie badań ITB, które przeprowadzono w 2012 roku.

Prezes PSPS podkreśla, że styropian wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów, dlatego postanowiono rozszerzyć zalecenia o wyroby grafitowe. Warto także zaznaczyć, że styropiany grafitowe zyskują coraz większą popularność w budownictwie energooszczędnym – dodaje prezes Kamil Kiejna.

Poziomy zalecanych gęstości występujących na rynku odmian płyt styropianowych można sprawdzić na stronie Programu „Gwarantowany Styropian” w zakładce „Dla Konsumentów”.

Autor: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Tabela minimalnych wag

Ciężar paczki styropianu pozwoli określić jego jakość

Aby ułatwić konsumentom testy jakości styropianu, zmieniono dotychczasowe normy. Wytyczne Programu „Gwarantowany Styropian” wskazywały minimalny ciężar jednego metra sześciennego dostępnych na rynku odmian styropianu. Postanowiono to poszerzyć o minimalny ciężar standardowej paczki materiału. Przykładowo, dotychczasowe wytyczne Programu dla typowej paczki styropianu fasadowego EPS S 040 o objętości 0,3 m3 określały minimalną gęstość tej odmiany na poziomie 12,5 kg/m3. W tym wypadku paczka styropianu powinna ważyć co najmniej 3,75 kg. Takie określenie wagi paczki, pozwoli uniknąć konieczności przeliczania wagi paczki na objętość jednego metra sześciennego i porównywania wyniku – tłumaczy prezes PSPS Kamil Kiejna.

ZDANIEM EKSPERTA

Prezez Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu Kamil Kiejna

Gęstość styropianu ma ścisły związek z jego właściwościami izolacyjnymi i wytrzymałościowymi, a ponadto jest jedynym parametrem, który można sprawdzić samodzielnie, zyskując w ten sposób rozeznanie co do jakości wyrobu. Pewność wyników dają oczywiście dopiero pełne badania laboratoryjne, jeśli jednak waga styropianu jest zgodna z zalecaną, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać zgodności cech technicznych wyrobu z deklaracją producenta. Dlatego od rozpoczęcia, w 2010 roku, Programu „Gwarantowany Styropian” konsekwentnie powtarzamy, że jakość musi ważyć – podkreśla prezes PSPS Kamil Kiejna.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację...

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga...

Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur -...

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Drewno, kamień, a może zwykła farba fasadowa?...

Często na elewacjach widzimy najprostsze i najbezpieczniejsze, ale niestety dość nudne rozwiązanie –...

Elewacja z desek. Deski kompozytowe elewacyjne...

Deski kompozytowe to modne rozwiązanie na elewacje domów. Kompozyty, w których drewno jest...

Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...