| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Wyrazisty detal z cegieł i płytek klinkierowych. Klinkier na elewacji

Wyrazisty detal z cegieł i płytek klinkierowych. Klinkier na elewacji

Siłą klinkieru elewacyjnego jest jego solidność, trwałość i naturalne piękno. Dlatego nawet niewielki detal z klinkieru na elewacji doda domowi urody i prestiżu. Jednocześnie masywność płytek i cegieł klinkierowych sprawi, że dom będzie robił wrażenie siedziby, która przetrwa lata.

Autor: Wienerberger

Cegła klinkierowa zaznacza strefę parteru – dzięki niej dom wydaje się mocno osadzony w otoczeniu (fot. WIENERBERGER).

Klinkier na elewacji jest od dawna postrzegany jako element budujący prestiż domu. Wykorzystanie klinkieru do wykonania elewacji wszystkich ścian zewnętrznych jest niestety kosztowne. Dlatego znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie cegieł lub płytek klinkierowych na fragmentach elewacji lub użycie ich do wykonania okładziny detali. Dom sprawia wówczas wrażenie solidnego, ale nie tak ciężkiego jak wykończony w całości klinkierem. Jednocześnie nawet niewielkie klinkierowe detale wywołują wrażenie zakorzenienia domu w naturze.

Klinkier dobry w każdej postaci

Do wyboru mamy cegłę klinkierową lub płytki klinkierowe. Wykonuje się je z tego samego surowca. Zarówno cegły klinkierowe, jak i płytki są odporne na mróz, ogień, korozję biologiczną i chemiczną. Dzieje się tak, ponieważ zarówno cegła, jak i płytki klinkierowe mają nasiąkliwość poniżej 6%. Stąd też klinkier wytrzymuje do 25 cykli zamrażania i odmrażania.

Odporność klinkieru na czynniki atmosferyczne podnosi także dobór gliny wysokiej jakości, z której jest wypalany. Wysokie parametry klinkieru wynikają również z temperatury wypalania, która wynosi 1000-1300°C.

Elementy klinkierowe łatwo utrzymać w czystości – do usunięcia zabrudzeń wystarczy woda. Gdy wykończymy nimi najbardziej narażone na zniszczenie i zabrudzenia fragmenty elewacji, np. cokół czy strefę wejścia, przez długie lata unikniemy kosztownych remontów i częstej konserwacji.

Decyzję o wykonaniu elewacji lub jej fragmentów z cegieł klinkierowych należy podjąć na etapie projektu, ponieważ mogą one mieć wpływ na sposób, w jaki powinny być wybudowane ściany domu. Wykorzystanie cegły klinkierowej sprawia, że ścianę trzeba wybudować jako trójwarstwową. Płytki klinkierowe na elewacji są bardziej uniwersalne – można nimi wykańczać zarówno ściany jedno-, dwu-, jak i trójwarstwowe. Są też tańsze od cegły.

Klinkier dla ochrony i urody

Klinkier jest materiałem ciężkim optycznie, dlatego najczęściej stosuje się go w strefie parteru – tu znajdują się elementy domu najbardziej narażone na uszkodzenia. Praktycznym i popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie klinkieru jako okładziny cokołu. Przede wszystkim tak wykończony cokół skutecznie chroni ściany przed zamakaniem i zabrudzeniami. Poza tym w zależności od wysokości może on być narzędziem do kształtowania proporcji bryły domu czy służyć podkreśleniu jego kształtu.

Jeśli cokół jest niski, tworzy delikatną opaskę podkreślającą formę domu. Taki charakter mają najczęściej cokoły w domach niepodpiwniczonych o tradycyjnej architekturze. Wysoki cokół z cegły o gładkim licu doskonale wygląda na rozłożystych domach typu bungalow oraz w domach przykrytych dachem płaskim inspirowanych modernizmem. Efekt zależy także od koloru klinkieru, sposobu jego ułożenia oraz połączenia z innymi elementami i detalami na elewacji.

W nowoczesnych domach klinkier, którym obłożono cokół, często stosuje się także do wznoszenia murków i balustrad oraz wykańczania tarasów. Wówczas są one naturalnym przedłużeniem cokołów i razem budują harmonijną strefę przyziemia.

Częstym zabiegiem jest również wyodrębnianie klinkierem strefy wejścia. Jego użycie sprawia, że dom zyskuje dostojny, budzący zaufanie charakter. Poza tym tak zabezpieczone wejście będzie lepiej chronione przed uszkodzeniami, np. obtłuczeniami. Podkreślenie klinkierem elementów wysuniętych z bryły domu, takich jak wykusz, ryzalit, słup lub narożnik, może poza aspektem praktycznym służyć uwypukleniu bogactwa bryły domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM EKSPERTA

Finezyjne dekoracje z klinkieru

Podpowiada ekspert z firmy Wienerberger

Cegła była wdzięcznym materiałem do tworzenia misternych wzorów murarskich. Ozdobne gzymsy, efektowne nadproża, przestrzenne i ażurowe fragmenty ścian wracają do współczesnych realizacji. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie ich z umiarem. Wystarczy już niewielki detal z ozdobnie ułożonej cegły, aby ożywić monotonną elewację nawet nowoczesnego domu.

Klinkier na rzecz dobrych proporcji i dekoracji

Aby ozdobić prosty dom, ale go nie przytłoczyć, można się zdecydować na klinkierowe obramienia okien lub gzymsy. Za pomocą gzymsu można podzielić ścianę na kondygnacje lub zwieńczyć elewację budynku. Jeśli klinkier jest ułożony do wysokości piętra lub poddasza, kunsztownie wykonany z tego materiału gzyms kordonowy podkreśli efekt oddzielenia kondygnacji. Rzadziej klinkier pojawia się w roli gzymsu zwieńczającego budynek. Takie rozwiązanie stosuje się niekiedy na ścianach otynkowanych. Gzyms o bogatych układach dekoracyjnych, np. ułożony ukośnie z cegły, skontrastowany z tynkowanymi szczytami, może być jedyną dekoracją ściany.

Detale z cegły mogą podkreślać oś budynku. Bardzo często taką funkcję pełnią lizeny - płaskie występy na elewacji. Z klinkieru robi się też ramy podkreślające kształt okna lub drzwi czy materiał, z którego je wykonano. Takie obramienia są charakterystyczne dla wielu regionów kraju.

Podobnie jest z nadprożami. Mogą one być murowane prosto, w kształcie łuku lub klina. W przypadku nadproży łukowych najczęściej stosuje się łuki półkoliste oraz bardziej płaskie łuki odcinkowe, które stanowią wycinek okręgu o średnicy większej od rozpiętości otworu. Dawniej kształt nadproży świadczył o pozycji właścicieli domu. W zamożnych domach nadproża były w kształcie łuku z cegieł stawianych na sztorc, w uboższych układano je w linii prostej.

Pięknym elementem zdobiącym ściany zewnętrzne mogą być także parapety z cegły klinkierowej – są grube, przez co nadają elewacji masywny wygląd. To sprawia, że tworzą dekoracyjną i solidną podstawę okna, a równocześnie w czytelny sposób zamykają jego kompozycję. Efekt lżejszego detalu uzyskamy, stosując zamiast cegieł klinkierowych płytki.

Jak kolor elewacji może poprawić proporcje domu? Poradnik

Sposób wykończenia elewacji wpływa na wygląd całego budynku. Dzięki zastosowaniu różnych kolorów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Elewacje z klinkieru. Możliwości...

Kolor, faktura i układ w murze. Tymi trzema środkami mogą posłużyć się architekci projektując elewację z...

Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur -...

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...