| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Wybieramy kamień na elewację, na taras, posadzki. Porównanie

Wybieramy kamień na elewację, na taras, posadzki. Porównanie

Na okładziny zewnętrznych elementów budynku – elewacji, tarasów, cokołów, parapetów, schodów zewnętrznych – dobrze nadają się różne odmiany kamienia. Do tego celu nadają się granity, sjenity, piaskowce i niektóre odmiany wapieni. Zobacz, jak wyglądają oraz gdzie je stosować.

Granity i sjenity

To skały wytrzymałe, twarde, o ziarnistej strukturze, dlatego wykonane z nich elewacje domu, posadzki, schody czy parapety są trwałe. Pomimo twardości łatwo poddają się obróbce. Kolory granitu mogą być różne: od odcieni szarego, żółtego, zielonego do brązów i czerwieni. Sjenity są ciemnoszare. Jedne i drugie są nienasiąkliwe i odporne na działanie mrozu.

Granit

Sjenit

Piaskowiec

Jest skałą mniej wytrzymałą, niedającą się polerować, dlatego pozostaje matowy. Najczęściej występuje w kolorze jasnokremowym, jasnoszarym, w odcieniach żółtego, czerwieni, brązu. Niektóre piaskowce ze względu na dużą nasiąkliwość i ścieralność można stosować jedynie na okładziny pionowe. Twarde i zbite piaskowce mogą być stosowane na posadzki i schody na zewnątrz domów.

Wapienie

Są lekkie i zbite, potocznie nazywa się je marmurami. Występują w różnych odcieniach bieli i szarości. Są mało odporne na warunki atmosferyczne. Wapienie lekkie występują najczęściej w postaci płytek okładzinowych i kształtek. Wapienie zbite mają lepsze właściwości techniczne i na zewnątrz stosuje się je w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych.

Piaskowiec

Wapień

Trawertyn

Należy do pochodnych wapieni. To bardzo porowata skała o barwie od beżowej przez kawę z mlekiem po brąz. Ze względu na dużą ścieralność nadaje się tylko na okładziny pionowe (szpachluje się je wtedy zaprawą cementową w kolorze dobranym do koloru kamienia lub żywicą).

Marmur właściwy

Przeobrażony z wapienia twardego lub dolomitu pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia – jest skałą podatną na obróbkę i polerowanie. Na zewnątrz można stosować tylko mniej nasiąkliwe marmury na niezbyt eksploatowane okładziny. Wypolerowana powierzchnia może jednak po pewnym czasie ulec zmatowieniu i stracić intensywność barw.

Trawertyn

Marmur właściwy

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Tynki zewnętrzne – jak je ochronić przed...

Tynki zewnętrzne na budynkach położonych w pobliżu zwartych obszarów zieleni i akwenów wodnych...

Wykończenie elewacji kamieniem. Pomysły na...

Kamień można stosować na ogrodzeniach i fasadach domu. Mimo wysokiej ceny kamienia elewacyjnego, kamienna...

Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Jak samodzielnie przeprowadzić metamorfozę...

Elewacja to wizytówka każdego budynku, dlatego należy zadbać, aby wyglądała zawsze świeżo i...

Drewno, kamień, a może zwykła farba fasadowa?...

Często na elewacjach widzimy najprostsze i najbezpieczniejsze, ale niestety dość nudne rozwiązanie –...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.