| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Wybieramy kamień na elewację, na taras, posadzki. Porównanie

Wybieramy kamień na elewację, na taras, posadzki. Porównanie

Na okładziny zewnętrznych elementów budynku – elewacji, tarasów, cokołów, parapetów, schodów zewnętrznych – dobrze nadają się różne odmiany kamienia. Do tego celu nadają się granity, sjenity, piaskowce i niektóre odmiany wapieni. Zobacz, jak wyglądają oraz gdzie je stosować.

Granity i sjenity

To skały wytrzymałe, twarde, o ziarnistej strukturze, dlatego wykonane z nich elewacje domu, posadzki, schody czy parapety są trwałe. Pomimo twardości łatwo poddają się obróbce. Kolory granitu mogą być różne: od odcieni szarego, żółtego, zielonego do brązów i czerwieni. Sjenity są ciemnoszare. Jedne i drugie są nienasiąkliwe i odporne na działanie mrozu.

Granit

Sjenit

Piaskowiec

Jest skałą mniej wytrzymałą, niedającą się polerować, dlatego pozostaje matowy. Najczęściej występuje w kolorze jasnokremowym, jasnoszarym, w odcieniach żółtego, czerwieni, brązu. Niektóre piaskowce ze względu na dużą nasiąkliwość i ścieralność można stosować jedynie na okładziny pionowe. Twarde i zbite piaskowce mogą być stosowane na posadzki i schody na zewnątrz domów.

Wapienie

Są lekkie i zbite, potocznie nazywa się je marmurami. Występują w różnych odcieniach bieli i szarości. Są mało odporne na warunki atmosferyczne. Wapienie lekkie występują najczęściej w postaci płytek okładzinowych i kształtek. Wapienie zbite mają lepsze właściwości techniczne i na zewnątrz stosuje się je w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych.

Piaskowiec

Wapień

Trawertyn

Należy do pochodnych wapieni. To bardzo porowata skała o barwie od beżowej przez kawę z mlekiem po brąz. Ze względu na dużą ścieralność nadaje się tylko na okładziny pionowe (szpachluje się je wtedy zaprawą cementową w kolorze dobranym do koloru kamienia lub żywicą).

Marmur właściwy

Przeobrażony z wapienia twardego lub dolomitu pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia – jest skałą podatną na obróbkę i polerowanie. Na zewnątrz można stosować tylko mniej nasiąkliwe marmury na niezbyt eksploatowane okładziny. Wypolerowana powierzchnia może jednak po pewnym czasie ulec zmatowieniu i stracić intensywność barw.

Trawertyn

Marmur właściwy

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory, nowe możliwości

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Elewacja z desek. Deski kompozytowe zamiast...

Deski kompozytowe to modne rozwiązanie na elewacje domów. Kompozyty, w których drewno jest...

Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację...

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.