Szklane ściany w budownictwie jednorodzinnym

2014-09-02 14:02

Architektura otwarta na zielone otoczenie stała się dominującym trendem w nowoczesnym budownictwie jednorodzinny. Nowe rozwiązania energooszczędnych fasad aluminiowych pozwalają na konstruowanie budynków transparentnych. Takie elewacje są ciepłe i nadają w pełni ekologiczny charakter.

Szklana elewacja
Autor: Schüco Współczesna architektura minimalistyczna to proste kształty i jednolita kolorystyka.

Otwarte jasne przestrzenie to cecha nowoczesnego budownictwa, które płynnie przechodzą w taras lub ogród. Modernistyczne nurty architektoniczne inspirują współczesnych projektantów. Czerpią z budownictwa japońskiego i architektury otwartej, czy organicznej kształtowanej w harmonii z naturą. Stworzenie wielkowymiarowych szklanych elewacji  stanowiących pomost pomiędzy stroną zewnętrzną, a wewnętrzną budynku to zadanie wymagające zastosowania ciepłych i stabilnych rozwiązań stolarki otworowej. Energooszczędna ślusarka aluminiowa jest coraz częściej wykorzystywana do realizacji tak ambitnych projektów. Cechuje się estetycznymi, wąskimi profilami o doskonałej termoizolacyjności. Niskoemisyjne szkło zapobiega stratom energii cieplnej oraz pozyskuje ją z promienia słonecznych, poprawiając bilans energetyczny budynku.

Szklane ściany

Współczesna architektura minimalistyczna to proste kształty i jednolita kolorystyka. Ściana ze szkła i metalowe akcenty stanowią dopełnienie i ozdobę prostej elewacji. Coraz częściej takie chłodne aranżacje dopełniane są akcentami naturalnymi takimi, jak drewno i kamień, w postaci deskowania lub murków gabionowych. Ultraciepłe fasady aluminiowe nadadzą obiektowi ultranowoczesnego, transparentnego charakteru. Wykazują odporność na obciążenia wiatrem i przenikanie powietrza oraz wody. Aluminium doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami budowlanymi.

Zabudowy szklane a ekologia

Szklane elewacje z konstrukcji aluminiowej wymagają dobrej izolacyjności termicznej. W innym wypadku w okresie letnim wnętrza będą szybko ulegać przegrzaniu, a zimą wychłodzeniu. Przemyślane izolatory i potrójny pakiet szybowy sprawia, że w pomieszczeniach z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami przez cały rok łatwo utrzymać stabilną, komfortową temperaturę. Po zastosowaniu specjalnych niskoemisyjnych pakietów szybowych wnętrza mogą być również delikatnie ogrzewane drogą pasywnych zysków słonecznych.

Fasady aluminiowe
Autor: Schüco Chłodne aranżacje dopełniają akcenty naturalne takie jak deskowanie lub mury gabionowe.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie