| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Ryzalit na elewacji domu. Wyrazisty detal pozwalający na rozbudowę bryły domu

Ryzalit na elewacji domu. Wyrazisty detal pozwalający na rozbudowę bryły domu

Sięgając po klasyczny, znany od wieków detal - ryzalit, można sobie pozwolić na niewielką rozbudowę domu, bez utraty zwartego charakteru jego bryły. Ryzalit na elewacji doda charakteru nawet neipozornemu i skromnemu domowi.

Ryzalit to wysunięta poza lico ściany część domu, zazwyczaj tej samej wysokości, która tworzy z nim integralną całość, a zarazem urozmaica zwartą bryłę. Ryzalit na elewacji domu ożywia ją i dodaje jej dynamizmu. Pomaga stworzyć indywidualne oblicze domu i dodaje mu splendoru. Nic dziwnego - ryzalit wywodzi się z architektury o reprezentacyjnym charakterze - chętnie stosowano go w pałacach, najczęściej na planie w kształcie prostokąta, półkola lub trapezu.

Autor: HANSE HAUS

Wyrazisty ryzalit o ciekawym kształcie lub podkreślony kolorem doda charakteru nawet niepozornemu i skromnemu domowi (fot. HANSE HAUS).

Miejsce ryzalitu na elewacji

Zadaniem ryzalitu może być poprawienie proporcji domu. Dzieje się tak, gdy dom jest zbyt długi - wprowadzenie ryzalitu optycznie skróci ścianę. Dodatkowo pozwala uzyskać symetrię - dziś najczęściej spotyka się ryzalit środkowy, który zaznacza główną oś elewacji. Mniej popularne są ryzality boczne, typowe dla budownictwa historycznego oraz inspirowanego tradycyjną architekturą.

Ryzalit umieszczony na elewacji wejściowej pozwala zaakcentować wyjątkowość strefy wejścia - zaprasza do środka. Równie chętnie ryzalitem łączy się dom z ogrodem - dzięki niemu zieleń otacza dom z trzech stron i wkracza do wnętrz. Aby uzyskać taki efekt, ściany ryzalityu warto przeszklić.

Ryzalit na rzecz urody domu

Na to, jak ryzalit będzie się prezentował na elewacji, ma wpływ także sposób jego wykończenia. Dawniej ryzality chętnie ozdabiano oknami o wymyślnych kształtach zwieńczonymi nadprożami. Urodę ryzalitu podkreślano też gzymsami, pilastrami oraz płycinami. Wykańczano go ścianką attykową, a w strefie parteru arkadowymi podcieniami.

Dzisiaj stosuje się te same środki, choć rzadko w tak rozbudowanej formie. Najczęściej obecność ryzalitu na elewacji podkreśla się kolorem lub fakturą tynku czy farby. Dobrym sposobem zaakcentowania wyjątkowości ryzalitu jest umieszczenie w nim okien wyróżniających się na tle innych kształtem.

Ryzalit od wewnątrz

Wystający z lica elewacji ryzalit poszerza przylegające do niego wnęrze. W strefie wejścia to doskonałe miejsce na efektowny, przestronny hol - powstaje reprezentacyjna przestrzeń. Gdy skłaniamy się ku rozwiązaniom bardziej praktycznym, można w nim umieścić przedsionek, a także pomieszczenie gospodarcze lub WC.

Przeszklony ryzalit w salonie to dobre miejsce na kanapę - doświetlony światłem dziennym sprzyja lekturze i wygodnemu odpoczynkowi. Dlatego poza kanapą warto w jego bliskości postawić regały z książkami. Jeżeli zaplanowano ryzalit od strony ogrodu, warto ulokować w nim jadalnię - jasna, nasłoneczniona przestrzeń otwarta na zieleń to idealne miejsce do spożywania posiłków.

Ryzalit tworzy także niezwykle atrakcyjną przestrzeń na drugiej kondygnacji. Ponieważ jego fasadę tworzy ściana szczytowa, nawet na poddaszu zyskujemy pełnowartościową przestrzeń bez skosów, a ponadto w ścianie ryzalitu można umieścić okna elewacyjne.

 

Przeczytaj dodatkowo:
Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...

Z czego się robi drewniane elewacje: deski,...

Trudno o materiał, który lepiej wpisywałby dom w krajobraz. Drewno na elewacji w oczywisty...

Dlaczego rezolowe płyty izolacyjne są lepsze od...

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym,...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.