Kiedy remont elewacji domu wymaga pozwolenia na budowę?

2008-11-14 1:00
Elewacja na lata
Autor: Szandomirski Andrzej

Elewacja domu to jego wizytówka. Dla mieszkańców bardzo ważne jest, aby była ładna i długo pozostawała świeża. Czasami trzeba jednak przeprowadzić remont elewacji. Czy wymaga to pozwolenia na budowę? Odpowiadamy na to pytanie oraz radzimy, w jakich sytuacjach można obejść się bez pozwolenia na budowę.

Oprócz funkcji estetycznej elewacja, czyli wykończenie ścian zewnętrznych, musi przede wszystkim zabezpieczać budynek przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych – przed wilgocią, deszczem, śniegiem, mrozem, wiatrem i palącym słońcem, a także przed niszczącym działaniem zanieczyszczeń chemicznych zawartych w powietrzu i wodzie deszczowej.

Jak można wykończyć ściany zewnętrzne?

Na ściany murowane wciąż najpopularniejszy jest tynk. Można nim wykończyć zarówno ściany jedno-, dwu-, jak i trójwarstwowe. Jeśli chcemy, aby ściany były kolorowe, można zastosować tynk barwiony lub przeznaczony do malowania – wtedy trzeba jeszcze dobrać farby elewacyjne. Szybkim sposobem na estetyczną elewację są różnego rodzaju oblicówki montowane na ruszcie.W ścianach trójwarstwowych ściana osłonowa może pozostać nieotynkowana, ale pod warunkiem że jest z cegieł lub kształtek elewacyjnych. Wszystkie te rozwiązania można wykorzystać w domach szkieletowych, choć najpopularniejsza jest oblicówka. Problemów z elewacją nie mają ci, którzy zdecydowali się na domy z bali. Stanowią one warstwę ostateczną – można je jedynie pomalować preparatem ochronnym i nadającym kolor (bejcą, lakierobejcą).

Jakie elewacje domu można robić przez cały rok?

Niektóre tynki cienkowarstwowe dzięki użytym do produkcji domieszkom można układać w temperaturze zbliżonej do 0°C. Nie dotyczy to malowania otynkowanej powierzchni. Malować trzeba w odpowiedniej temperaturze, nie w czasie deszczu czy mrozu. Tynkować i malować nie powinno się też w upały. Natomiast elewacje montowane na ruszcie można wykonywać praktycznie przez okrągły rok. Przy tego typu elewacjach nie ma żadnych prac mokrych, można je więc montować bez względu na to, o jakiej porze roku zakończymy budowę domu, nawet zimą przy niskiej temperaturze.

Czy niezbędne jest pozwolenie na budowę przy remoncie elewacji?

Remont elewacji nie wymaga pozwolenia na budowę, chyba że budynek został wpisany do rejestru zabytków. Wtedy potrzebne jest nie tylko pozwolenie na budowę, ale także zezwolenie konserwatora zabytków.Ponadto pozwolenie na budowę jest potrzebne, jeśli remont elewacji jest połączony z ociepleniem ścian budynku o wysokości powyżej 12 m. Domy jednorodzinne zazwyczaj nie przekraczają tej wysokości, a zatem ani remont elewacji, ani ocieplenie budynku nie będzie wymagało pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenia. Trzeba je złożyć w starostwie powiatowym co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Trzeba też dołączyć oświadczenie o prawie do nieruchomości. Jeśli budynek stoi bezpośrednio przy granicy działki, musimy uzyskać zgodę sąsiada na wejście na jego teren w celu wykonania prac remontowych oraz ustalić z nim termin i warunki wykonania robót. Gdyby sąsiad nie wyraził zgody na wejście na jego posesję, można wystąpić do starosty o wydanie decyzji, która zawierałaby stosowne zezwolenie i określała warunki korzystania z sąsiedniej nieruchomości.Jeśli przy okazji remontu elewacji domu stojącego w granicy działki wyrządzimy sąsiadowi jakiekolwiek szkody (zniszczymy ogród, pobrudzimy elewację jego domu), będziemy je musieli naprawić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają