| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Odnawianie elewacji drewnianej. Malowanie desek elewacyjnych

Odnawianie elewacji drewnianej. Malowanie desek elewacyjnych

Nawet najstaranniej zabezpieczone deski elewacyjne, zwane szalówkami, wymagają co kilka lat odnowienia. Zakres prac zależy od stanu technicznego drewnianej elewacji.

Drewno na zewnątrz pod wpływem wilgoci, słońca i zmian temperatury zmienia swoją objętość. Dlatego warto je zabezpieczać preparatami tworzącymi elastyczne powłoki, które uniemożliwią wnikanie wody w strukturę drewna i ochronią je przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Lakierobejce, lazury i impregnaty do drewna

Najpopularniejszymi środkami stosowanymi na elewacjach są lakierobejce. Nadają elewacji kolor i delikatny połysk, jednak zapewniają jedynie powierzchniową ochronę. Ci, którzy chcą zabarwić drewno, ale pozostawić matową powierzchnię, wybierają lazury. Każdy z tych środków, aby dał trwałą ochronę, powinien być nanoszony na drewno wcześniej zaimpregnowane. Impregnaty zapewniają większy stopień ochrony, bo powstrzymują też korozję biologiczną wywołaną szkodliwym działaniem grzybów i pleśni, a także zabezpieczają przed owadami. Niektóre preparaty zawierają również substancje niszczące szkodniki drewna, a więc nie tylko chronią drewno, ale także je leczą.

Szlifowanie desek elewacyjnych

Nie obejdzie się bez tego, jeśli powłoka ochronna zaczęła się łuszczyć albo na deskach pojawiły się przebarwienia, na przykład sinizna (choć szpeci elewację, nie zagraża strukturze drewna). Niestety, szlifowaniem nie przywróci się deskom spłowiałym od słońca dawnego koloru. Starą powłokę można usunąć za pomocą szlifierki elektrycznej – najlepiej taśmowej lub oscylacyjnej. Tam, gdzie nie dotrze szlifierka, powłokę trzeba usunąć papierem ściernym albo użyć szlifierki elektrycznej ze stopą delta. Szlifowanie powinno się prowadzić w kilku etapach – najpierw papierem o dużej gradacji, a później o mniejszej. Alternatywą dla szlifowania jest użycie preparatu rozpuszczającego lakierobejcę czy lakier. Co prawda pozbędziesz się w ten sposób powłoki ochronnej, ale nie przywrócisz drewnu naturalnego koloru.

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy nie trzeba zdzierać starej powłoki

Jeżeli nie popękała i się nie łuszczy, można ją ponownie pomalować. Przed odnawianiem należy ją jednak dokładnie oczyścić. Elewację warto przetrzeć papierem ściernym, aby wygładzić jej powierzchnię i usunąć zwietrzałą warstwę starej powłoki. Można się posłużyć szlifierką oscylacyjną z papierem ściernym o granulacji 100-120. Powłokę renowacyjną można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo, zgodnie z zaleceniami producenta. Z reguły do odświeżenia elewacji wystarczy jednokrotne malowanie.

Malowanie elewacji

Nakładanie na polakierowane deski preparatów impregnacyjnych nie ma sensu, gdyż istniejąca powłoka uniemożliwi ich wniknięcie w głąb drewna. Impregnaty trzeba natomiast zastosować na surowe drewno, na przykład w miejscach, gdzie powłoka została całkowicie odczyszczona. Aby elewacja miała jednolity kolor, warto wybrać impregnat barwiący. Wprawdzie będzie on wykańczał powierzchnie drewna podobnie jak lakierobejca czy lakier, ale lepiej zastosować podwójną ochronę i całą elewację odświeżyć dodatkowo lakierobejcą. Na polakierowaną powłokę można nanieść matową lazurę, jednak wcześniej błyszczącą powłokę trzeba zmatowić i zagruntować. Jeśli odnawiana elewacja wydaje się za ciemna, można ją rozjaśnić, nakładając warstwę bezbarwnego lakieru.

Tradycyjne i nowoczesne domy z cegły. Elewacje z cegły klinkierowej, zwykłej i silikatowej

Ceglane elewacje domów przyciągają wzrok. Elewacja z cegły klinkierowej lub silikatowej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Z czego się robi drewniane elewacje: deski,...

Trudno o materiał, który lepiej wpisywałby dom w krajobraz. Drewno na elewacji w oczywisty...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur?

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.