| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Odnawianie elewacji drewnianej. Malowanie desek elewacyjnych

Odnawianie elewacji drewnianej. Malowanie desek elewacyjnych

Nawet najstaranniej zabezpieczone deski elewacyjne, zwane szalówkami, wymagają co kilka lat odnowienia. Zakres prac zależy od stanu technicznego drewnianej elewacji.

Drewno na zewnątrz pod wpływem wilgoci, słońca i zmian temperatury zmienia swoją objętość. Dlatego warto je zabezpieczać preparatami tworzącymi elastyczne powłoki, które uniemożliwią wnikanie wody w strukturę drewna i ochronią je przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Lakierobejce, lazury i impregnaty do drewna

Najpopularniejszymi środkami stosowanymi na elewacjach są lakierobejce. Nadają elewacji kolor i delikatny połysk, jednak zapewniają jedynie powierzchniową ochronę. Ci, którzy chcą zabarwić drewno, ale pozostawić matową powierzchnię, wybierają lazury. Każdy z tych środków, aby dał trwałą ochronę, powinien być nanoszony na drewno wcześniej zaimpregnowane. Impregnaty zapewniają większy stopień ochrony, bo powstrzymują też korozję biologiczną wywołaną szkodliwym działaniem grzybów i pleśni, a także zabezpieczają przed owadami. Niektóre preparaty zawierają również substancje niszczące szkodniki drewna, a więc nie tylko chronią drewno, ale także je leczą.

Szlifowanie desek elewacyjnych

Nie obejdzie się bez tego, jeśli powłoka ochronna zaczęła się łuszczyć albo na deskach pojawiły się przebarwienia, na przykład sinizna (choć szpeci elewację, nie zagraża strukturze drewna). Niestety, szlifowaniem nie przywróci się deskom spłowiałym od słońca dawnego koloru. Starą powłokę można usunąć za pomocą szlifierki elektrycznej – najlepiej taśmowej lub oscylacyjnej. Tam, gdzie nie dotrze szlifierka, powłokę trzeba usunąć papierem ściernym albo użyć szlifierki elektrycznej ze stopą delta. Szlifowanie powinno się prowadzić w kilku etapach – najpierw papierem o dużej gradacji, a później o mniejszej. Alternatywą dla szlifowania jest użycie preparatu rozpuszczającego lakierobejcę czy lakier. Co prawda pozbędziesz się w ten sposób powłoki ochronnej, ale nie przywrócisz drewnu naturalnego koloru.

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy nie trzeba zdzierać starej powłoki

Jeżeli nie popękała i się nie łuszczy, można ją ponownie pomalować. Przed odnawianiem należy ją jednak dokładnie oczyścić. Elewację warto przetrzeć papierem ściernym, aby wygładzić jej powierzchnię i usunąć zwietrzałą warstwę starej powłoki. Można się posłużyć szlifierką oscylacyjną z papierem ściernym o granulacji 100-120. Powłokę renowacyjną można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo, zgodnie z zaleceniami producenta. Z reguły do odświeżenia elewacji wystarczy jednokrotne malowanie.

Malowanie elewacji

Nakładanie na polakierowane deski preparatów impregnacyjnych nie ma sensu, gdyż istniejąca powłoka uniemożliwi ich wniknięcie w głąb drewna. Impregnaty trzeba natomiast zastosować na surowe drewno, na przykład w miejscach, gdzie powłoka została całkowicie odczyszczona. Aby elewacja miała jednolity kolor, warto wybrać impregnat barwiący. Wprawdzie będzie on wykańczał powierzchnie drewna podobnie jak lakierobejca czy lakier, ale lepiej zastosować podwójną ochronę i całą elewację odświeżyć dodatkowo lakierobejcą. Na polakierowaną powłokę można nanieść matową lazurę, jednak wcześniej błyszczącą powłokę trzeba zmatowić i zagruntować. Jeśli odnawiana elewacja wydaje się za ciemna, można ją rozjaśnić, nakładając warstwę bezbarwnego lakieru.

Tradycyjne i nowoczesne domy z cegły. Elewacje z cegły klinkierowej, zwykłej i silikatowej

Ceglane elewacje domów przyciągają wzrok. Elewacja z cegły klinkierowej lub silikatowej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im...

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Płytki kamieniopodobne na elewację i do wnętrz

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał wykończeniowy. Płytki kamieniopodobne można stosować niemal wszędzie...