| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Ocieplenie elewacji metodą lekką mokrą

Ocieplenie elewacji metodą lekką mokrą

Zakup systemu ocieplenia budynku to spore obciążenie finansowe. Jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Nie zawsze bowiem system najtańszy będzie najlepszy. W tym artykule przedstawiamy ocieplanie metodą lekką mokrą

Autor: Termo Organika

Ocieplenie ścian, metoda lekka mokra

Ocieplanie i docieplanie

Metodą lekką mokrą można ocieplać lub docieplać wszystkie ściany. W pierwszym przypadku termoizolację mocuje się do ściany jednowarstwowej, wzmacnia i pokrywa tynkiem zewnętrznym, tworząc w ten sposób ścianę dwuwarstwową. Przy docieplaniu system układa się na starych murach, które nie spełniają wymogów izolacyjności cieplnej. Dobre docieplenie pozwoli bowiem zaoszczędzić około 30% kosztów przeznaczanych na ogrzewanie domu.

Z różnych metod ocieplania ścian domu od zewnątrz największą popularnością cieszy się metoda lekka mokra (nazywana kiedyś bezspoinowym systemem ocieplenia,a obecnie coraz popularniejsza jest unija nazwa ETICS). Polega ona na przyklejaniu do ścian płyt styropianowych, nakładaniu na nie zaprawy, wtapianiu weń siatki wzmacniającej i tynkowaniu. System taki nie obciąża ścian, dobrze je ociepla i pozwala uzyskać ładną elewację.

Sposób na ciepło

Sercem systemów ociepleń jest termoizolacja. To głównie dzięki niej ściany zyskują pożądany współczynnik izolacyjności termicznej (fachowa nazwa tego parametru to współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę: ścianę, dach, podłogę etc., oznaczany symbolem U) i pomieszczenia nie tracą zgromadzonego ciepła. Dotąd nikt nie wymyślił lepszych oraz bardziej opłacalnych sposobów ocieplania fasad.

Styropian

W systemach ociepleń stosuje się styropian oznaczony przez producenta jako fasada. Najczęściej płyty z krawędziami bocznymi profilowanymi do łączenia na wpust i wypust lub na zakład. Wymiary płyt używanych do ocieplania nie powinny przekraczać 120 cm długości i 60 cm szerokości; najczęściej jest to 100 na 50 cm. Najpopularniejsza ich grubość to około 15 cm (tu nasz kraj już dogonił Zachód, np. w Niemczech również najczęściej stosowana grubość płyt wynosi 15 cm).

Coraz częściej jednak inwestorzy zamawiają płyty o grubości 20-30 cm. Wkrótce taki będzie obowiązek. Nowe prawo unijne, które obowiązuje również w Polsce przewiduje w niedługim czasie budowanie domów o zerowym zapotrzebowaniu na energię grzewczą. A to wiąże się z coraz lepszą (szare grafitowe styropiany) izolacją, jak i grubszymi płytami.

WARTO WIEDZIEĆ

Ocieplamy ściany

Styropian na fasadę najczęściej stosowany jest do izolacji cieplnych ścian budynków mieszkalnych i publicznych, wznoszonych w różnych technologiach, a szczególnie popularnej metodzie ETICS, znanej do niedawna pod nazwami BSO bezspoinowy system ociepleń lub metoda lekka-mokra. Obecnie coraz częściej stosowanym standardem grubości ocieplenia jest 15 cm i więcej.

Przedstawione styropiany idealnie nadają się do wykonania izolacji ścian, z powodzeniem są stosowane również do ocieplenia stropów, podłóg (w tym podłóg na gruncie), stropodachów, murów szczelinowych:

  • Styropian Dalmatyńczyk fasada z lambdą 0,044 W/(m•K) – podstawowy izolator termiczny, rekomendowany do wykonania izolacji termicznej ścian w metodzie ETICS BSO (lekka-mokra)
  • Styropian Dalmatyńczyk Plus fasada 0,042 W/(m•K) – izolator termiczny, rekomendowany do wykonania izolacji termicznej ścian w metodzie ETICS BSO (lekka-mokra)
  • Styropian Silver Fasada – 0,040 W/(m•K) – to odmiana styropianu w kropki do izolacji ścian o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Płyty są bardziej szorstkie niż standardowe, mają więc lepszą przyczepność do kleju i tynku.
  • Styropian Gold Fasada - 0,038 W/(m•K). Styropian w kropki na ścianę o bardzo korzystnym współczynniku izolacyjności cieplnej. Styropian GOLD został wzbogacony o pigmentowy filtr ochronny, dzięki któremu cząsteczki polistyrenu są bardziej odporne na promieniowanie UV. Filtr fluorescencyjny zmniejsza natężenie światła odbitego od płyty, co ogranicza efekt lśnienia dokuczający w czasie montażu w słoneczny dzień. Płyty są bardziej szorstkie niż standardowe, mają więc lepszą przyczepność, co wpływa na trwałość izolacji
  • Termonium Fasada - 0,032 W/(m•K). Srebrnoszary styropian z dodatkiem grafitu, który poprawia właściwości izolacyjne. Ze względu na bardzo niską (korzystną!) lambdę chętnie stosowany w budownictwie energooszczędnym i pasywnym
  • Termonium Plus Fasada - 0,031 W/(m•K) Srebrnoszary styropian z dodatkiem grafitu, który poprawia właściwości izolacyjne. Płyta Termonium Plus ma najwyższe parametry izolacyjności wśród wszystkich styropianów. Styropian został wykorzystany m.in. do ocieplenia pierwszego budynku pasywnego w Polsce w Smolcu pod Wrocławiem, pierwszej sportowej hali widowiskowo-sportowej w Słomnikach, siedziby Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku oraz pierwszego w Polsce kościoła pasywnego w Nowym Targu.

Do łączenia i zbrojenia

Płyty do ocieplenia muszą być solidnie przymocowane do ściany (klejenie lub też sposób mieszany klejenie i kołkowanie), a od zewnętrznej strony wzmocnione i odpowiednio przygotowane do nałożenia tynku elewacyjnego. Zaprawy klejące - używa się ich do mocowania styropianu do ścian. Do każdego z tych materiałów stosuje się inną, specjalnie do niego przystosowaną zaprawę. Kołki - stosuje się je by mieć pewność, że materiał ociepleniowy nie oderwie się od muru (przy styropianie nie jest to zabieg obowiązkowy, decyduje o nim projektant ocieplenia). Do styropianu używa się kołków rozprężnych o trzpieniu z tworzywa sztucznego.

Zaprawy do wykonywania warstwy zbrojonej - pokrywa się nimi powierzchnię zamocowanych płyt styropianowych. Funkcję tych zapraw pełnią niejednokrotnie zaprawy klejowe, używane do mocowania ocieplenia. Siatki zbrojące - ich zadaniem jest dodatkowe zabezpieczenie termoizolacji przed uszkodzeniem i nadanie odpowiedniej wytrzymałości tynkowi. Najlepsze są te wykonane z włókna szklanego. Gorsze właściwości mają siatki z polipropylenu, których nie zaleca się stosować.

Wytrzymałość siatek zależy w dużej mierze od ich masy. Polecane są więc takie, których 1 m2 waży 140-175 gr/m2. Średnica oczek powinna mieć od 3 do 5 mm. Siatkę wtapia się w zaprawę - między pierwszą a drugą jej warstwę. Musi być ona równomiernie otulona zaprawą i w żadnym miejscu nie może z niej wystawać. Preparaty gruntujące i podkłady tynkarskie - nie są nieodłącznym elementem systemów, ale niektórzy producenci wzbogacają o nie swoją ofertę. Nanosi się je przed tynkowaniem na powierzchnię zaprawy klejowej z zatopioną siatką. Mają za cel poprawić przyczepność tynku.

Cienkowarstwowe tynki

W systemach ociepleń stosuje się tynki cienkowarstwowe. Ich granulacja, czyli średnica użytego kruszywa, może wynosić od 1 do 3 mm. Oznacza to, że takiej grubości powłokę tynkarską można uzyskać. Niektóre z nich dzięki użytym do produkcji domieszkom z powodzeniem można układać w temperaturze zbliżonej do 0°C. Wiele z nich zawiera również środki chemiczne chroniące przed rozwojem pleśni i glonów.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...

Drewno, kamień, a może zwykła farba fasadowa?...

Często na elewacjach widzimy najprostsze i najbezpieczniejsze, ale niestety dość nudne rozwiązanie –...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...