| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i ozdoby elewacji

Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i ozdoby elewacji

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można też dużo popsuć w jego wyglądzie. Jak zatem uratować ozdoby elewacji i różne jej detale?

Najłatwiej ociepla się budynki o prostych bryłach, z płaskimi dachami i wewnętrznym odprowadzeniem wody, czyli na przykład bloki z wielkiej płyty lub domy kostki. W domach jednorodzinnych o skomplikowanej bryle, ze skośnymi dachami, widocznym systemem rynnowym, balkonami i tarasami, wykonanie starannego ocieplenia jest trudniejsze i bardziej pracochłonne. W przypadku budynków z elementami rzeźbiarskimi, gzymsami i pilastrami standardowe ocieplanie przez dołożenie izolacji z zewnątrz jest niewskazane ze względów estetycznych. Lepiej szukać innych sposobów na ich termomodernizację.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ruchome elementy elewacji

Ocieplenie wpływa też na zmianę położenia wszystkich ruchomych elementów na elewacji, takich jak lampy, szyldy, markizy, mocowania balustrad. Trzeba je zdjąć i po zakończeniu prac zamontować na nowych, większych wspornikach. Czasami te elementy mogą się okazać nieproporcjonalnie małe przy nowej „spuchniętej” o kilkanaście centymetrów (grubość ocieplenia) elewacji domu.

Wymiana okien lub ich przesunięcie

Logiczne z punktu widzenia izolacyjności oraz estetyki jest przesunięcie stolarki drzwiowej i okiennej o grubość ocieplenia w stronę zewnętrznej części muru. Wymianę okien oraz zmianę ich położenia należy przeprowadzić przed ułożeniem ocieplenia. Aby nie zawężać światła okien szeroką warstwą izolacji na glifach okiennych, warto w tym miejscu zastosować materiał o lepszej izolacyjności i lekko nasunąć go na ramy okna.

Balkon i taras

Dodatkowe centymetry izolacji mogą też spowodować zmniejszenie miejsca na podeście schodów wejściowych, zwężenie balkonu i tarasu. Aby prawidłowo ocieplić te elementy, trzeba ułożyć materiał izolacyjny na całej ich powierzchni. Dobrze zaizolowany balkon również powinien być otulony ociepleniem od góry i z boków, inaczej połączenie płyty balkonowej z wieńcem będzie stanowić mostek cieplny. Poziom tarasu może się wówczas znaleźć ponad progiem drzwi. Warto rozważyć użycie w tym miejscu cieńszej warstwy izolacji o lepszych parametrach cieplnych. Można również taki balkon zlikwidować i zbudować nowy o niezależnej, dostawionej do budynku konstrukcji, jednak jest to kosztowne i opłacalne tylko wtedy, gdy balkon jest w bardzo złym stanie technicznym.

Rynny i rury spustowe

Są jednymi z najbardziej widocznych elementów na elewacji. Ich układ zmienia się całkowicie po dodaniu do ściany kilku centymetrów ocieplenia. Ocieplając budynek, należy zdemontować stary system rynnowy. Obudowywanie ociepleniem starych rur spustowych jest ryzykowne ze względu na możliwość przecieków, poza tym powoduje powstanie mostków cieplnych. Nawet jeżeli dom ma dach z szerokim okapem i ocieplenie mieści się między ścianą a krawędzią połaci (czasami trzeba zdemontować podbitkę), rurę spustową musimy odsunąć od ściany. Jeśli dom ma krótki okap, to albo należy go przedłużyć, aby zachować pierwotny układ rynny, albo całkowicie przeprojektować odwodnienie i zdecydować się na rynnę leżącą na ociepleniu (układa się ją w specjalnie przygotowanym korycie). Jeżeli rynna leżała na gzymsie, musimy go odtworzyć, wysuwając na wspornikach przed ocieplenie.

Film: Jak ocieplić dom styropianem - Instrukcja krok po kroku 

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...

Które farby fasadowe są najlepsze? Wybieramy...

Jakie są najlepsze farby elewacyjne? Wybór nie jest łatwy. Dostępne na rynku farby fasadowe...

Elewacje z klinkieru. Możliwości...

Kolor, faktura i układ w murze. Tymi trzema środkami mogą posłużyć się architekci projektując elewację z...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...