| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Nowoczesne elewacje. Jaki materiał elewacyjny wybrać na fasadę domu?

Nowoczesne elewacje. Jaki materiał elewacyjny wybrać na fasadę domu?

Nowoczesna elewacja jest wizytówką budynku i odzwierciedleniem smaku, gustu oraz zasobności portfela właścicieli. To ona nadaje budynkowi swoisty charakter i styl. Jaki materiał elewacyjny wybrać?

Minęły czasy, kiedy do wykończenia elewacji służyły jedynie tynk, klinkier, drewno czy kamień. Projektanci nowoczesnych domów mają do swojej dyspozycji materiały elewacyjne na miarę XXI wieku, które nie ustępują estetyką tym naturalnym znanym od lat. Przewyższają je często trwałością, funkcjonalnością czy też łatwością montażu.

Elewacja wentylowana

Nowoczesne okładziny elewacyjne układa się na ociepleniu wykonanym metodą lekką suchą, tworząc tzw. fasadę wentylowaną. Taki typ elewacji ma wiele atutów.Pusta przestrzeń pomiędzy okładziną a ociepleniem zapobiega gromadzeniu się wilgoci w izolacji termicznej. Dzięki pustce wilgoć może swobodnie odparować. Okładzina fasady na ruszcie zwiększa żywotność elewacji – osłania ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. W przypadku takiej okładziny bardzo łatwo jest też wyeliminować wszelkie nierówności ściany. Dzięki takiej elewacji ogranicza się również straty ciepła zimą oraz intensywność nagrzewania latem. Trzeba przy tym pamiętać, aby na ociepleniu ułożyć folię wiatroizolacyjną, która będzie chronić przed wywiewaniem ciepłego powietrza z izolacji termicznej.

Cementowo-włóknowe nowości

Od niedawna triumfy na elewacjach domów jednorodzinnych święcą wyroby z cementu zbrojonego włóknem celulozowym (włóknocementu), czyli płyty cementowo-włóknowe. Na ścianach zewnętrznych przyjmują one postać płytek, płyt lub podłużnych imitacji desek. Płyty lub panele cementowo- -włóknowe wykonywane są z kilku składników. Głównym jest cement, czyli wapno wymieszane z wypaloną gliną. Kolejne to włókna celulozowe – ich zadaniem jest wzmacnianie (stanowią swoiste zbrojenie płyt), jak również nadawanie elastyczności płytom czy deskom. Do tej mieszanki dodawane są włókna PVA, czyli przetworzone włókna poliwinylu alkoholu, które również podnoszą trwałość i elastyczność. Do tego dodaje się zwykle krzemionkę, kredę, a także płyty cementowo-włóknowe pochodzące z recyklingu. Wszystkie składniki scala się odpowiednią ilością wody i w autoklawie poddaje działaniu pary wodnej będącej pod ciśnieniem, co sprawia, iż gotowe płyty mają większą twardość oraz wytrzymałość. Produkty z włóknocementu są więc godnymi następcami tradycyjnego tynku.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: EURONIT

Płyty cementowo-włóknowe stanowią współczesną alternatywę dla tynku tradycyjnego. Doskonale się prezentują, ułożone na fragmenach elewacji (fot. EURONIT)

Blacha również na ściany

Metal – do niedawna zarezerwowany wyłącznie dla dachów – od jakiegoś czasu gości też na elewacjach. Najczęściej jest to blacha aluminiowa albo cynkowo- tytanowa. Do wykonywania elewacji używa się blachy o grubości 1-3 mm. Elementy na blaszane elewacje mogą mieć postać paneli, tłoczonych głęboko kasetonów lub kwadratów albo rombów, które można układać w różne wzory, na przykład w łuskę. Głębokie tłoczenia sprawiają, że budynek zyskuje ciekawe, wyraźne poziome lub pionowe podziały, które zwłaszcza w bardzo prostej architekturze stają się elementem dekoracyjnym elewacji. Monotonię ściany przełamują również elewacje z profili trapezowych lub falistych, dzięki którym bryła domu nabiera większej dynamiki.

Płyta wielowarstwowa

Oprócz płyt cementowo-włóknowych oraz paneli elewacyjnych wykonanych z blachy na rynku są dostępne płyty elewacyjne laminowane HPL oraz panele ceramiczne. Płyty laminowane mają budowę warstwową – rdzeniem jest płyta wiórowa z zewnątrz pokryta papierem z nadrukiem (najczęściej naśladującym usłojenie wybranego gatunku drewna). Z wierzchu wykończone są żywicą, która zabezpiecza rysunek drewna i chroni okładzinę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Płyty mają grubość 6-13 mm. Docina się je na wymiar piłą o hartowanych zębach. Okładziny elewacyjne w formie paneli ceramicznych produkowane są podobnie jak dachówki ceramiczne z glinki i tlenków poddanych procesowi wypalania w wysokiej temperaturze. Takie elewacje charakteryzują się między innymi wysoką odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne, duże wahania temperatury oraz na działanie ognia. Gwarantują przy tym dobrą izolacyjność termiczną oraz akustyczną.

Duże płyty elewacyjne – sposób na wykończenie elewacji nowoczesnego domu

Wielkie płyty elewacyjne i panele fasadowe wcale nie są zarezerwowane dla biurowców i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Tynk silikonowy – zalety, wady, ceny. Jakie...

Tynk silikonowy jest uważany za produkt najwyższej klasy, uniwersalny i przeznaczony dla najbardziej...