| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Nowoczesny dom z elewacją wykończoną tynkiem. Zobacz, jak wykonano bonie w tynku

Nowoczesny dom z elewacją wykończoną tynkiem. Zobacz, jak wykonano bonie w tynku

Szary to niezbyt popularny u nas kolor tynku. W połączeniu z bielą i akcentami drewna okazał się kluczem do osiągnięcia świetnego efektu. Tak wykończona elewacja zachwyca prostotą i elegancją.

Autor: Andrzej Szandomirski

Połączenie tynku, drewna i szkła to jedna z najlepszych kombinacji dla tak prostych form budynku. Nie przytłacza bryły, ale dodaje jej lekkości i podkreśla elegancję.

Elewacja tego domu to znakomity przykład ukazujący możliwości łączenia różnych materiałów wykończeniowych. Nie jest ich jednak zbyt wiele. Znakomity efekt uzyskano za pomocą umiejętnego zastosowania tylko dwóch kolorów tynku. Powściągliwa kolorystyka pasuje do nowoczesnej architektury domu z płaskim dachem i dużym, dwukondygnacyjnym przeszkleniem.

Tynk strukturalny i boniowane płaszczyzny

Biały tynk strukturalny stanowi główny element elewacji. Śnieżna biel wygląda tu jak zawsze wytwornie i elegancko. Fragmenty ścian zostały pokryte popielatym, boniowanym tynkiem. Na elewacji frontowej podkreśla on fragment występujący przed główną część budynku, a na elewacji ogrodowej – dodaje głębi ścianie skrytej w podcieniu. Horyzontalny bieg boni optycznie obniża wysoką, dwukondygnacyjną bryłę.

Detal - drewniana szalówka

Dominujące powierzchnie białe i popielate zostały dopełnione elementami drewnianymi, które dodają budynkowi nieco ciepła. Drewniana okładzina z desek modrzewiowych ułożona w bezpośrednim sąsiedztwie okien podkreśla ich miejsce i kształt. Tym bardziej że drewniane powierzchnie nie tworzą jednej płaszczyzny z tynkiem, lecz wystają przed lico ściany. Poziomy układ desek współgra z podobnym układem boni. Ich żywa barwa wyróżnia się na tle jasnej elewacji, jest wyraźnie ozdobnym akcentem.

Liczne przeszklenia

Cechą charakterystyczną elewacji budynku jest duża liczba przeszkleń. Uwagę zwraca w ysokie na dwie kondygnacje okno sięgające od cokołu po dach. Rozmieszczenie okien jest swobodne, a przeważająca liczba pionowych otworów kontrastuje z poziomymi liniami desek z modrzewia i tynkowanych boni.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak wykonać bonie na elewacji?

Bonie mogą być wykonane na dwa sposoby:

  • tradycyjnie – na podstawowej warstwie izolacji nakleja się dodatkowe, cieńsze paski styropianu, w taki sposób, żeby między nimi powstały wąskie szczeliny – po wykończeniu to będą bonie. Najczęściej mają one szerokość 3-5 cm oraz głębokość 2-3 cm. Powierzchnię styropianu pokrywa się zaprawą klejącą i naciąga się na nią siatkę zbrojącą. Na końcu bonie zostają otynkowane.
  • poprzez wycinanie - za pomocą specjalnego rylca wycina się bonie w głównej warstwie styropianu. W powstałe w ten sposób zagłębienia przykleja się plastikowe listwy. Mają one kształt litery C ze skrzydełkami (ażurowymi przedłużeniami), które mocuje się do styropianu od wierzchu. Następnie do styropianu pokrytego zaprawą klejową mocuje się siatkę zbrojącą (tak żeby przykrywała skrzydełka). Są również listwy, które siatkę tynkarską mają fabrycznie zamocowaną do skrzydełek. Na koniec powierzchnię z zatopioną siatką tynkuje się warstwą wykańczającą. Listew się już nie tynkuje. Można je pomalować farbą elewacyjną. Wtedy pod względem struktury powierzchnia zagłębienia będzie się nieznacznie różniła od powierzchni otynkowanej ściany – będzie gładsza od lekko chropowatego tynku. Najlepsze do malowania boni są farby silikonowe.

Druga metoda wykonywania boni – wycinanie – jest sposobem trwalszym, ponieważ krawędź wzmocniona przez listwy pozostaje sztywna, a także łatwiejszym – nie trzeba wyrównywać brzegów (w przypadku zastosowania doklejanych pasków styropianu należy to zrobić za pomocą specjalnych profili).

Pomysł na białą elewację - galeria zdjęć nowoczesnego domu z jasnymi ścianami

Oto piękny nowoczesny dom z białą elewacją. Białe ściany - niczym kartka papieru odcinają elewację...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

Dlaczego rezolowe płyty izolacyjne są lepsze od...

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym,...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.