| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Jaki kolor elewacji uspokaja, a który wtopi dom w otoczenie? PORADNIK

Jaki kolor elewacji uspokaja, a który wtopi dom w otoczenie? PORADNIK

Elewacje budynków mogą się albo wyróżniać, albo stapiać z otoczeniem. Jaki kolor elewacji wybrać, aby pasował do naszego charakteru lub sprzyjał relaksowi? Podpowiadamy i wyjaśniamy, skąd biorą się konotacj koloru elewacji domu z klimatem domu oraz charakterem domowników.

Biały uniwersalnym kolorem elewacji domu?

To barwy o niezliczonej liczbie odcieni: biel mleka, mąki, śmietany, czosnku, kalafiora, skorupek jaj. Powszechnie lubiane, zalecane przez radiestetów, kojarzone są z równowagą i spokojem, a także weselem, porządkiem i tolerancją. Biel czasami odbierana jest jako zbyt chłodna i bezosobowa. W tradycji polskiej architektury biel kojarzy się z białym dworkiem i pobielaną chatą. Dzisiaj w architekturze jest bardzo często wybieranym kolorem ze względu na łatwe zestawienia jej z innymi barwami. Wbrew pozorom jednak biała elewacja domu na tle ciemnej zieleni wyróżnia budynek z otoczenia.

Szare fasady domu

Odcienie znane z natury: mgła, kulki dmuchawca, zachmurzone niebo, krople rosy, pióra czapli. Świetlista, stonowana, delikatna szarość uspokaja i wycisza. Stanowi znakomite tło dla kolorowych detali, zieleni i kwiatów. Obok istnieje szarość niedobra, tłumiąca, obrazująca przeciętność, obojętność, smutek i nudę. Szarość na elewacjach domów nie jest dzisiaj zbyt lubiana ze względu na to, że niefortunnie dobrany odcień głównego koloru elewacji może przypominać zakurzoną biel i kojarzyć się z brudem i zaniedbaniem. Szarość pokrywa bloki bez wyrazu – byle jakie, niekochane domy, od których się ucieka.

Autor: Szandomirski Andrzej

Biała elewacja domu na tle ciemnej zieleni wyróżnia budynek z otoczenia.

Autor: Szandomirski Andrzej

Szara elewacja domu stanowi znakomite tło dla kolorowych detali, zieleni i kwiatów.

Elewacje budynków w brązach i beżach

To kolory ziemi, suchych liści i traw, łupin cebuli, ziarnek kminku, miedzi, ciemnego bursztynu i gryczanego miodu, czekolady i kawy, gałęzi krzewów i kory drzew. W kulturze wielu narodów – symbol trwania, powściągliwości, prostoty, skromności, zaufania. Naturalny koloryt drewna daje poczucie ciepła, solidności, tworzy otoczenie przyjazne, bo znane z natury i tradycji. Często architekci proponują użycie fragmentów drewnianej oblicówki na elewacjach. W ten sposób dom staje się „cieplejszy” i bardziej swojski.

Dla kogo czarny kolor elewacji?

Brunatny węgiel, żyzny czarnoziem, dąb uszlachetniony długim leżeniem w wodzie, czarne pnie drzew. Te barwy symbolizują powagę, tajemniczość, a także złe moce magii. Szarawa czerń gontowych dachów szła w parze z czarnym brązem bali ścian wiejskich domostw. Ten niezwykły kolor uzyskiwano dawniej, łącząc paloną glinkę z przypaloną mąką, lnianym olejem i sokiem z ćwikłowych buraków, a na terenach Rzeszowszczyzny – wykorzystując do malowania odpady ropy naftowej. Stosowana w niewielkich ilościach czerń w zestawieniu z innym kolorem może wydobywać jego urodę, podkreślić ciekawy odcień, zaakcentować elementy konstrukcji, zwrócić uwagę na rysunek detalu. Neutralne kolory elewacji mogą być interesująco spożytkowane. Pasują do domu, który ma wtopić się w otoczenie, ale odpowiednie użycie bieli, szarości czy czerni sprawi, że dom stanie się oryginalny.

Autor: Andrzej Szandomirski

Naturalny koloryt drewna na elewacji domu daje poczucie ciepła, solidności, tworzy przyjazne otoczenie

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

Czarny na elewacji domu? Czerń w zestawieniu z innym kolorem może wydobywać jego urodę, podkreślić ciekawy odcień

Elewacja w kolorze żółcieni

Odwołują się do słońca, migotliwego piasku, połysku miodu i słomy, świeżości złocistych kwiatów i owoców.

Dom w tonacji zieleni

Rozliczne odcienie od ziaren bobu i groszku, oliwki, skórki gruszek, zieleni przesyconych słońcem, szarozielonych traw i szuwarów aż do ciemnych iglaków i mchów. Żółcienie i zielenie na elewacjach domów łączone są z reguły z odcieniami kolorów neutralnych: z bielą i brązem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Żółty to migotliwy piasek, połyskujący miód i świeżość złocistych kwiatów i owoców

Autor: Andrzej Szandomirski

Zielenie na elewacjach domów łączone są z reguły z odcieniami bieli i brązu

Elewacje domów w błękitach

W architekturze wybierane są odcienie od chłodnych, powietrznych barw jasnego nieba, poprzez różne tonacje wody aż do granatu irysów i bratków, który teraz pojawia się dość często w stolarce, dla zaakcentowania rysunku okien i drzwi lub detali ogrodzenia.
Szarawy jasny błękit przypomina dawną tradycję malowania na niebiesko ścian chałup. Był to znak, że mieszka tam panna na wydaniu. Używano do tego farbki do bielizny – ultramaryny – dodając jej do wapna, którym pokrywano ściany. Błękity łączone są często z odcieniami neutralnych barw: bieli i szarości.

Czerwienie na elewacji domu

W naturze istnieje wiele pięknych odcieni: od kwiatów wiśni i róży, poprzez owoce jarzębiny, maliny, poziomki, czerwień wina z charakterystycznym dla polskiego folkloru kolorem bordo aż do fioletu, wrzosu i ciemnej barwy kąkolu i buraka. W historii barwa czerwona kojarzyła się z bogactwem, dostojeństwem i reprezentacją.
W naszych czasach, pomijając konotacje polityczne, przywołuje w pamięci niewykończone latami, ceglane domy o kruszejących elewacjach, nigdy nietynkowanych. W Skandynawii elewacje domów maluje się na różne, niekiedy dość mocne odcienie czerwieni. Z gamy tej aprobowany jest u nas kolor cegieł, dachówek i klinkieru, terakoty i różowego piaskowca. Czerwień pięknie odbija się od zieleni, która ją dopełnia.

Autor: Szandomirski Andrzej

Błękity na elewacji domu łączone są często z odcieniami neutralnych barw: bieli i szarości

Autor: Andrzej T. Papliński

Barwa czerwona kojarzyła się z bogactwem, dostojeństwem i reprezentacj. Taka elewacja domu zwraca uwagę

Przeczytaj dodatkowo:
Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im...

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś...

Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Segmentowe bramy garażowe - GALERIA elewacji domów

Idealne bramy do pięknych domów. Zobacz nasze propozycje doboru segmentowej bramy garażowej do...