Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Jaki kolor elewacji uspokaja, a który wtopi dom w otoczenie? PORADNIK

Jaki kolor elewacji uspokaja, a który wtopi dom w otoczenie? PORADNIK

Elewacje budynków mogą się albo wyróżniać, albo stapiać z otoczeniem. Jaki kolor elewacji wybrać, aby pasował do naszego charakteru lub sprzyjał relaksowi? Podpowiadamy i wyjaśniamy, skąd biorą się konotacj koloru elewacji domu z klimatem domu oraz charakterem domowników.

Biały uniwersalnym kolorem elewacji domu?

To barwy o niezliczonej liczbie odcieni: biel mleka, mąki, śmietany, czosnku, kalafiora, skorupek jaj. Powszechnie lubiane, zalecane przez radiestetów, kojarzone są z równowagą i spokojem, a także weselem, porządkiem i tolerancją. Biel czasami odbierana jest jako zbyt chłodna i bezosobowa. W tradycji polskiej architektury biel kojarzy się z białym dworkiem i pobielaną chatą. Dzisiaj w architekturze jest bardzo często wybieranym kolorem ze względu na łatwe zestawienia jej z innymi barwami. Wbrew pozorom jednak biała elewacja domu na tle ciemnej zieleni wyróżnia budynek z otoczenia.

Szare fasady domu

Odcienie znane z natury: mgła, kulki dmuchawca, zachmurzone niebo, krople rosy, pióra czapli. Świetlista, stonowana, delikatna szarość uspokaja i wycisza. Stanowi znakomite tło dla kolorowych detali, zieleni i kwiatów. Obok istnieje szarość niedobra, tłumiąca, obrazująca przeciętność, obojętność, smutek i nudę. Szarość na elewacjach domów nie jest dzisiaj zbyt lubiana ze względu na to, że niefortunnie dobrany odcień głównego koloru elewacji może przypominać zakurzoną biel i kojarzyć się z brudem i zaniedbaniem. Szarość pokrywa bloki bez wyrazu – byle jakie, niekochane domy, od których się ucieka.

Autor: Szandomirski Andrzej

Biała elewacja domu na tle ciemnej zieleni wyróżnia budynek z otoczenia.

Autor: Szandomirski Andrzej

Szara elewacja domu stanowi znakomite tło dla kolorowych detali, zieleni i kwiatów.

Elewacje budynków w brązach i beżach

To kolory ziemi, suchych liści i traw, łupin cebuli, ziarnek kminku, miedzi, ciemnego bursztynu i gryczanego miodu, czekolady i kawy, gałęzi krzewów i kory drzew. W kulturze wielu narodów – symbol trwania, powściągliwości, prostoty, skromności, zaufania. Naturalny koloryt drewna daje poczucie ciepła, solidności, tworzy otoczenie przyjazne, bo znane z natury i tradycji. Często architekci proponują użycie fragmentów drewnianej oblicówki na elewacjach. W ten sposób dom staje się „cieplejszy” i bardziej swojski.

Dla kogo czarny kolor elewacji?

Brunatny węgiel, żyzny czarnoziem, dąb uszlachetniony długim leżeniem w wodzie, czarne pnie drzew. Te barwy symbolizują powagę, tajemniczość, a także złe moce magii. Szarawa czerń gontowych dachów szła w parze z czarnym brązem bali ścian wiejskich domostw. Ten niezwykły kolor uzyskiwano dawniej, łącząc paloną glinkę z przypaloną mąką, lnianym olejem i sokiem z ćwikłowych buraków, a na terenach Rzeszowszczyzny – wykorzystując do malowania odpady ropy naftowej. Stosowana w niewielkich ilościach czerń w zestawieniu z innym kolorem może wydobywać jego urodę, podkreślić ciekawy odcień, zaakcentować elementy konstrukcji, zwrócić uwagę na rysunek detalu. Neutralne kolory elewacji mogą być interesująco spożytkowane. Pasują do domu, który ma wtopić się w otoczenie, ale odpowiednie użycie bieli, szarości czy czerni sprawi, że dom stanie się oryginalny.

Autor: Andrzej Szandomirski

Naturalny koloryt drewna na elewacji domu daje poczucie ciepła, solidności, tworzy przyjazne otoczenie

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

Czarny na elewacji domu? Czerń w zestawieniu z innym kolorem może wydobywać jego urodę, podkreślić ciekawy odcień

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na elewację w ocieplanym domu. Poznaj...

Ocieplanie domu to doskonała okazja, żeby zrobić nową, ciekawą elewację. Przedstawiamy zatem kilka...

Nowoczesna elewacja domu. Z czego się składa?

Elewacja chroni i ewentualnie dociepla mury Twojego domu. Nowoczesna elewacja składa się z kilku warstw, z...

Cegła klinkierowa na elewacji domu - trwały i...

Zaletą cegły klinkierowej są niemal nieograniczone możliwości kształtowania elewacji. Róźnorodność...

Elewacja od nowa: zmiana wizerunku elewacji

Odmiana wizerunku domu, polepszenie jego parametrów w zakresie izolacji cieplnej, obniżenie...

Tradycyjne i nowoczesne domy z cegły. Elewacje z...

Ceglane elewacje przyciągają wzrok. Elewacja z cegły klinkierowej lub innej sprawia, że budynek wygląda jak...

Murowanie i fugowanie elewacji klinkierowej KROK...

Bierzemy pod lupę elewację klinkierową. Jak ją wykonać, żeby była trwała, estetyczna i pozbawiona białych...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.