| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Kolor elewacji domu, czyli do wyboru, do koloru...

Kolor elewacji domu, czyli do wyboru, do koloru...

Kolor elewacji domu musi być zgrany z barwą dachówki, ze stolarką okienną i drzwiową oraz z innymi elementami, które współtworzą fasadę. Elewacja domu powinna harmonijnie komponować się z otoczeniem.

Elewacja domu - pastelowa

Kolor może posłużyć do podkreślenia bryły całego budynku lub poszczególnych jego elementów. Najczęściej wybieramy barwy jasne, które rozjaśniają i rozweselają. Unikamy za to szarości, która pozbawia dom wyrazu. Popularny jest naturalny i ciepły kolor żółty, który swoją słonecznością rozświetla elewację.

Również biel cieszy się uznaniem, głównie dlatego, że łatwo się ją zestawia z innymi barwami. Ponadto, wbrew pozorom, ma wiele odcieni i kojarzy się z czystością oraz spokojem. Jasne odcienie błękitu wywołują efekt przestrzenności i lekkości, a beżu – powściągliwości i delikatności. Jeśli chcemy uzyskać jasną elewację, należy zastosować farby elewacyjne lub tynki mineralne w barwach pastelowych, o fakturze baranka lub kornika.

Autor: Atlas

Wszystkie barwy domu

Autor: Atlas

Wszystkie barwy domu

Elewacja domu - w mocnych barwach

Żywe, nasycone barwy, podkreślają kształt domu. Sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy bryła jest prosta, bez wielu detali architektonicznych. Dom w kolorze ostrej czerwieni kojarzy się z elegancją i zamożnością oraz z odwagą jego właścicieli. Trzeba też przyznać, że doskonale komponuje się z otaczającą go zielenią. Z kolei zieleń, coraz modniejsza również na elewacjach, pozwala doskonale wtopić dom w otoczenie.

Ciemna kolorystyka elewacji, zwłaszcza na ścianach o dużej powierzchni, ma jednak zasadniczą wadę. Ciemne ściany absorbują dużą ilość energii słonecznej, co powoduje nadmierne nagrzewanie się ich latem i większe wychłodzenie zimą. W efekcie, w warstwie tynku pojawia się dodatkowe naprężenie termiczne, przez co rośnie ryzyko uszkodzenia elewacji. Dlatego najlepszym wyjściem jest zastosowanie ciemnych barw tylko do wyeksponowania elementów architektonicznych - portali, gzymsów, balkonów oraz elementów rzeźbiarskich elewacji. W zabudowie, wykonanej systemem wielkopłytowym, charakterystyczne jest wydobywanie intensywniejszą barwą takich elementów, jak loggie, balkony lub piony w ścianach poprzecznych.

Zestawiamy kolory elelwacji

Im mniejsza przeciwwaga kolorów, tym dom wyglądać będzie naturalniej i lżej. Pamiętać trzeba o podstawowych zasadach zestawiania kolorów. Żółcienie i zielenie łączone są z reguły z odcieniami kolorów neutralnych - bielą i brązem; błękity - z bielą i szarością. Czerń, stosowana w niewielkich ilościach, może wydobyć urodę innego koloru, podkreślić ciekawy odcień, zaakcentować elementy konstrukcji, zwrócić uwagę na rysunek detalu. Nie zapominajmy również o tym, że możemy różnicować elewację, wykorzystując różne struktury tynków. Dzięki odmiennemu załamywaniu się światła w ich fakturach, ten sam kolor będzie miał różne odcienie.

Dla wyglądu domu, najważniejszym zestawieniem kolorów jest barwa elewacji i dachu. Bardzo istotny jest również wybór kolorów tych elementów domu, które wpływają na wygląd całości, a mianowicie stolarki okiennej, cokołu, bramy garażowej, ogrodzenia, rynien, schodów i podestu.
Dobieranie barw jest rzeczą bardzo subiektywną, ufajmy więc przede wszystkim własnym oczom. Dzięki nowoczesnym technikom komputerowym możemy sami zaprojektować kolorystykę domu i zobaczyć efekty, co ułatwi nam podjęcie decyzji.

Hokus-pokus i ładny dom

Umiejętnie operując kolorami, można sprawić, że dom będzie wyglądał lepiej, niż w rzeczywistości. Chodzi, rzecz jasna, o złudzenie optyczne. Wrażenie przybliżenia sprawiają kolory ciemne, a oddalania – jasne. Aby pozornie podwyższyć budynek, wystarczy zastosować wyraźne rozjaśnienie barwy budynku ku górze. Za pomocą barw możemy też nadawać odpowiednie proporcje elementom elewacji. Dobierając określony kolor stolarki okiennej i tła wokół okien, można zapobiec niekorzystnemu wrażeniu małych okien lub je pogłębić.

Świadomość oddziaływania barw i umiejętność wykorzystania zjawisk, z tym związanych, jest bardzo istotna podczas projektowania. Jeśli nie mamy w tym kierunku żadnych zdolności, lepiej jest zwrócić się po poradę do architekta.

Przy podejmowaniu decyzji o kolorze elewacji naszego domu, powinniśmy wziąć również pod uwagę otoczenie, w jakim stoi budynek - jego okolicę, sąsiednie zabudowania, tradycje budowlane, jakie dominują w danym terenie.

ZDANIEM EKSPERTA

Właściwy wybór

Niezmiernie istotny jest właściwy dobór farby elewacyjnej lub tynku. Warto zapamiętać, że gdy do pomalowania mamy tynk mineralny, użyć możemy zarówno farb akrylowych, silikatowych, jak i silikonowych. Akrylowy pokryjemy farbą akrylową lub silikonową. Najbardziej wymagający jest tynk silikonowy. Na nim i farba musi być silikonowa.

Wybierając tynk, musimy mieć świadomość, że nie ma tynku idealnego. To, co w pewnych przypadkach jest zaletą materiału, w innych będzie stanowiło niedogodność. Obecnie, znaczna część osób, budujących lub odnawiających domy, decyduje się na wykończenie elewacji strukturalnymi tynkami cienkowarstwowymi. Różnorodność faktur, bogata kolorystyka i wreszcie spoiwo, zastosowane do produkcji tynku, pozwalają inwestorowi zrealizować każde marzenie. Warto wymienić najbardziej popularne tynki tego typu. Są to tynki mineralne (Atlas Cermit), akrylowe (Atlas Cermit), tynki mozaikowe (Atlas DEKO M), silikatowe (Atlas Silkat) i silikonowe (Atlas Silkon). Każdy z tych tynków ma swoje niepowtarzalne zalety.


Grzegorz Wincek, Grupa Atlas

Przeczytaj dodatkowo:
Drewno, kamień, a może zwykła farba fasadowa?...

Często na elewacjach widzimy najprostsze i najbezpieczniejsze, ale niestety dość nudne rozwiązanie –...

Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację...

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga...

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.