| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Tynk cienkowarstowy - akrylowy, mineralny czy silikonowy? Jaki rodzaj tynku wybrać na elewację domu

Tynk cienkowarstowy - akrylowy, mineralny czy silikonowy? Jaki rodzaj tynku wybrać na elewację domu

Tynk cienkowarstwowy powinien być dostosowany do konstrukcji budynku oraz jego lokalizacji. Przy wyborze odpowiedniego materiału na elewację należy zwrócić również uwagę na warunki środowiskowe. Sprawdź, jaki rodzaj tynku cienkowarstowego będzie właściwy na elewację budynku, który położony jest w pobliżu lasu lub jeziora, a jaki wybrać do wykończenia domu zlokalizowanego w pobliżu ruchliwej drogi?

Spękania tynku są najczęściej wynikiem błędów popełnionych w czasie montażu termoizolacji, w tym zastosowania niewłaściwego rodzaju materiałów. Ekspertyza rzeczoznawcy w większości przypadków nakazuje zerwanie starej powłoki. Aby problem się nie powtórzył, należy wybrać tynk dostosowany do konstrukcji budynku oraz otaczających go warunków.

Zobacz także: Pęknięcia tynku na ścianie zewnętrznej - przyczyny i sposoby naprawy

Domy zlokalizowane w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych

Do domów w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych polecany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk mineralny. Podwyższona i utrzymująca się wilgotność bywa przyczyną pojawienia się na elewacji glonów lub grzybów. Tynk mineralny zabezpiecza przed ich rozwojem, a pokryty farbą silikonową jest dodatkowo odporny na działanie wody.

Budynki narażone na uszkodzenia mechaniczne

Do budynków narażonych na uszkodzenia mechaniczne – ocieplanych płytami styropianowymi – polecany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowy. Akryl sprawia, że powłoka jest elastyczna, a więc odporna na przykład na uderzenia piłką, oraz chroni mur przed szkodliwym działaniem wody.

Domy na terenach o podwyższonym i wysokim poziomie zanieczyszczenia

Do domów na obszarach o podwyższonym zanieczyszczeniu, głównie terenach miejskich, przeznaczony jest tynk silikonowy. Powłoka taka jest nie tylko wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia, ale ma również zdolność samooczyszczania się podczas opadów deszczu (tak zwany efekt lotosu). Nie wymaga więc częstych zabiegów konserwacyjnych, zapewniając wygodne użytkowanie i długotrwałą estetykę elewacji.

Do budynków usytuowanych na terenach miejskich, o wysokim poziomie zanieczyszczenia, na przykład stojących przy drogach o dużym natężeniu ruchu, polecamy zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowo-silikonowy. Silikon umożliwia samooczyszczanie się powierzchni podczas opadów, akryl zaś redukuje naprężenia powstałe w wyniku drgań spowodowanych ruchem samochodów, ograniczając ryzyko mikropęknięć i odspajania tynku.

Domy na terenach o podwyższonej wilgotności powietrza

Do domów w dużych miastach oraz na terenach o podwyższonej i utrzymującej się wilgotności powietrza, a także do budynków starszych, wymagających utrzymania sprawnej cyrkulacji pary wodnej polecany jest system, w skład którego wchodzi tynk silikonowo-silikatowy.

Tworzy on powłokę odporną na zabrudzenia, w tym spaliny, ale świetnie radzi sobie też z wykwitami grzybów, glonów i pleśni. Zastosowany razem z wełną mineralną poprawia izolacyjność akustyczną.

Stare domy

Do domów starych charakteryzujących się dużą paroprzepuszczalnością ścian, którą należy utrzymać, idealnym rozwiązaniem będzie tynk silikatowy oraz silikonowo-silikatowy. Zastosowany razem z wełną mineralną zapewni ścianom swobodne oddychanie, czyli cyrkulację zgromadzonej pary wodnej na zewnątrz.

WARTO WIEDZIEĆ

Cokoły, szczyty i naroża fasad

Cokoły, szczyty i naroża fasad również wymagają szczególnej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Liczy się tu wyższa odporność na działanie wody i wilgoci. Elastyczną, wytrzymałą powłokę oraz dekoracyjny wygląd zapewni tynk mozaikowy.

Zobacz, jak bez błędów nakładać tynk dekoracyjny - porady eksperta:

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...

Segmentowe bramy garażowe - GALERIA elewacji domów

Idealne bramy do pięknych domów. Zobacz nasze propozycje doboru segmentowej bramy garażowej do...

Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...