| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Tynk cienkowarstowy - akrylowy, mineralny czy silikonowy? Jaki rodzaj tynku wybrać na elewację domu

Tynk cienkowarstowy - akrylowy, mineralny czy silikonowy? Jaki rodzaj tynku wybrać na elewację domu

Tynk cienkowarstwowy powinien być dostosowany do konstrukcji budynku oraz jego lokalizacji. Przy wyborze odpowiedniego materiału na elewację należy zwrócić również uwagę na warunki środowiskowe. Sprawdź, jaki rodzaj tynku cienkowarstowego będzie właściwy na elewację budynku, który położony jest w pobliżu lasu lub jeziora, a jaki wybrać do wykończenia domu zlokalizowanego w pobliżu ruchliwej drogi?

Spękania tynku są najczęściej wynikiem błędów popełnionych w czasie montażu termoizolacji, w tym zastosowania niewłaściwego rodzaju materiałów. Ekspertyza rzeczoznawcy w większości przypadków nakazuje zerwanie starej powłoki. Aby problem się nie powtórzył, należy wybrać tynk dostosowany do konstrukcji budynku oraz otaczających go warunków.

Zobacz także: Pęknięcia tynku na ścianie zewnętrznej - przyczyny i sposoby naprawy

Domy zlokalizowane w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych

Do domów w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych polecany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk mineralny. Podwyższona i utrzymująca się wilgotność bywa przyczyną pojawienia się na elewacji glonów lub grzybów. Tynk mineralny zabezpiecza przed ich rozwojem, a pokryty farbą silikonową jest dodatkowo odporny na działanie wody.

Budynki narażone na uszkodzenia mechaniczne

Do budynków narażonych na uszkodzenia mechaniczne – ocieplanych płytami styropianowymi – polecany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowy. Akryl sprawia, że powłoka jest elastyczna, a więc odporna na przykład na uderzenia piłką, oraz chroni mur przed szkodliwym działaniem wody.

Domy na terenach o podwyższonym i wysokim poziomie zanieczyszczenia

Do domów na obszarach o podwyższonym zanieczyszczeniu, głównie terenach miejskich, przeznaczony jest tynk silikonowy. Powłoka taka jest nie tylko wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia, ale ma również zdolność samooczyszczania się podczas opadów deszczu (tak zwany efekt lotosu). Nie wymaga więc częstych zabiegów konserwacyjnych, zapewniając wygodne użytkowanie i długotrwałą estetykę elewacji.

Do budynków usytuowanych na terenach miejskich, o wysokim poziomie zanieczyszczenia, na przykład stojących przy drogach o dużym natężeniu ruchu, polecamy zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowo-silikonowy. Silikon umożliwia samooczyszczanie się powierzchni podczas opadów, akryl zaś redukuje naprężenia powstałe w wyniku drgań spowodowanych ruchem samochodów, ograniczając ryzyko mikropęknięć i odspajania tynku.

Domy na terenach o podwyższonej wilgotności powietrza

Do domów w dużych miastach oraz na terenach o podwyższonej i utrzymującej się wilgotności powietrza, a także do budynków starszych, wymagających utrzymania sprawnej cyrkulacji pary wodnej polecany jest system, w skład którego wchodzi tynk silikonowo-silikatowy.

Tworzy on powłokę odporną na zabrudzenia, w tym spaliny, ale świetnie radzi sobie też z wykwitami grzybów, glonów i pleśni. Zastosowany razem z wełną mineralną poprawia izolacyjność akustyczną.

Stare domy

Do domów starych charakteryzujących się dużą paroprzepuszczalnością ścian, którą należy utrzymać, idealnym rozwiązaniem będzie tynk silikatowy oraz silikonowo-silikatowy. Zastosowany razem z wełną mineralną zapewni ścianom swobodne oddychanie, czyli cyrkulację zgromadzonej pary wodnej na zewnątrz.

WARTO WIEDZIEĆ

Cokoły, szczyty i naroża fasad

Cokoły, szczyty i naroża fasad również wymagają szczególnej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Liczy się tu wyższa odporność na działanie wody i wilgoci. Elastyczną, wytrzymałą powłokę oraz dekoracyjny wygląd zapewni tynk mozaikowy.

Zobacz, jak bez błędów nakładać tynk dekoracyjny - porady eksperta:

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...

Tynki zewnętrzne – jak je ochronić przed...

Tynki zewnętrzne na budynkach położonych w pobliżu zwartych obszarów zieleni i akwenów wodnych...

Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Elewacja z desek. Deski kompozytowe zamiast...

Deski kompozytowe to modne rozwiązanie na elewacje domów. Kompozyty, w których drewno jest...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.