| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja domu: tynk, deski elewacyjne, klinkier, kamień. Ile kosztuje wykończenie elewacji?

Elewacja domu: tynk, deski elewacyjne, klinkier, kamień. Ile kosztuje wykończenie elewacji?

Koszt wykończenia elewacji domu to niemały wydatek w budowlanym budżecie. Powszechnie na elewacje wykorzystuje się tynki, farby, deski elewacyjne. Elewacje drewniane, kamienne oraz elewacje klinkierowe mają niepowtarzalny urok, ale nie są tanie. Ile kosztują? Pokazujemy zestawienia cenowe tradycyjnych materiałów na elewacje domów jednorodzinnych.

Elewacja domu: tynki zewnętrzne

 • Wykończenie elewacji domu gładkim tynkiem cementowo-wapiennym to zdecydowanie najbardziej ekonomiczny wybór. Koszt jednego m2 tynku i robocizny wynosi bowiem 35-50 zł. Droższe jest wykończenie elewacji tynkiem cienkowarstwowym, który wymaga użycia rozwiązań systemowych – za wykończenie 1 m2 ściany zapłacimy 70-90 zł.
 • Jeżeli zależy nam na efekcie dekoracyjnym, do wykończenia elewacji możemy wybrać tynk strukturalny (np. baranek, kornik) – to jednak koszt około 70 zł/m2 – lub elewację boniowaną – koszt wykonania metra bieżącego boni z listwą wynosi 30-40 zł. 
 • Wybierając tynk na elewację, można sobie pozwolić na zmianę koloru, jeśli za kilka lat nam się znudzi albo stanie się niemodny. Przemalowanie tynkowanej elewacji to nieduży wydatek – farba kosztuje 1-4 zł/m2, a robocizna to koszt 5-8 zł/m2.

Sprawdź też: rodzaje tynków zewnętrznych >>>

Elewacje drewniane: deski elewacyjne

 • Deski elewacyjne z drewna wysokiej jakości to koszt 30-50 zł w przypadku sosnowych, świerkowe kosztują w granicach 60-80 zł/m2. Za trwałe i modne okładziny z drewna egzotycznego zapłacimy od 160 zł/m2 (okume i meranti), ale za tatajubę trzeba zapłacić powyżej 200 zł/m2. Równie trwały modrzew syberyjski kosztuje około 130 zł/m2. Do ceny materiału należy doliczyć koszt rusztu drewnianego.
 • Koszt kantówki wynosi 6-9 zł/m. Na 1 m2 potrzebujemy około 2 m kantówki. Wybierając drewno na elewację domu, należy wziąć pod uwagę to, iż co kilka lat będzie ono wymagało impregnacji, co generuje dodatkowe koszty – impregnat przeznaczony na elewację kosztuje około 3-4 zł/m2. Jeśli nie chcemy samodzielnie wykonać impregnacji, za robociznę zapłacimy minimum 8 zł/m2
 • Ponieważ drewno to materiał pracujący, pod wpływem zmian wilgotności i temperatury może się wypaczać albo pękać, trzeba się liczyć z koniecznością dokupienia co najmniej 1 m2 desek. Ułożenie drewnianej oblicówki to koszt około 50 zł/m2.

Sprawdź też: budowa domu - koszt >>>

Kamień elewacyjny

 • Kamień naturalny to spory wydatek. Najtańsze okładziny wykonuje się z wapienia – od 55 zł – oraz piaskowca – od 60 zł/m2. Za okładziny z granitu zapłacimy od 180 zł, łupka od 200 zł/m2.
 • Decydując się na kamień elewacyjny naturalny, warto się zastanowić nad jego połączeniem z innym materiałem wykończeniowym. Sąsiedztwo tradycyjnego gładkiego tynku podkreśli status i szlachetność kamienia, a elewacja będzie zdecydowanie tańsza niż ta wykończona tylko i wyłącznie piaskowcem czy granitem. 
 • Kamień naturalny jest ciężki, ściana musi mieć więc solidną konstrukcję, a płyty z kamienia wymagają dość kosztownego montażu – mocuje się je do ściany na drogie stalowe kotwy. Za montaż trzeba zapłacić minimum 80 zł/m2.

Sprawdź też: materiały budowlane - zwrot VAT >>>

Elewacje klinkierowe

 • Jeżeli chcemy mieć elewację z klinkieru, budujemy ścianę z trzech warstw – warstwa wierzchnia, elewacyjna może być wykonana z cegieł klinkierowych lub licowych. Ściana trójwarstwowa z elewacją z cegieł klinkierowych to koszt: cegieł (150-250 zł/m2) oraz wymurowania (60 zł/m2) i spoinowania (20 zł/m2).
 • Tańszym rozwiązaniem jest wykończenie fragmentów elewacji płytkami klinkierowymi. 1 m2 płytek klinkierowych można kupić już za 20 zł, więcej zapłacimy za płytki w modnych kolorach białym lub piaskowym – powyżej 100 zł/m2. Koszt ułożenia płytek to wydatek 50-70 zł/m2.

Tynk elewacyjny: wideo

Tynk mozaikowy mocniejszy niż zwykły tynk elewacyjny - zobacz wideo poradnik.

Przeczytaj dodatkowo:
Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...

Segmentowe bramy garażowe - GALERIA elewacji domów

Idealne bramy do pięknych domów. Zobacz nasze propozycje doboru segmentowej bramy garażowej do...

Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...