| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Ile kosztuje wykończenie elewacji klinkierem, drewnem, kamieniem?

Ile kosztuje wykończenie elewacji klinkierem, drewnem, kamieniem?

Koszt wykończenia elewacji domu to niemały wydatek w budowlanym budżecie. Powszechnie na elewacje wykorzystuje się tynki, farby oraz znane od dawna materiały pochodzenia naturalnego. Elewacje drewniane, kamienne oraz elewacje klinkierowe mają niepowtarzalny urok, ale nie są tanie. Ile kosztują? Pokazujemy zestawienia cenowe tradycyjnych materiałów na elewacje domów jednorodzinnych.

Tynki zewnętrzne

 • Wykończenie elewacji domu gładkim tynkiem cementowo-wapiennym to zdecydowanie najbardziej ekonomiczny wybór. Koszt jednego m2 tynku i robocizny wynosi bowiem 35-50 zł. Droższe jest wykończenie elewacji tynkiem cienkowarstwowym, ktory wymaga użycia rozwiązań systemowych – za wykończenie 1 m2 ściany zapłacimy 70-90 zł.
 • Jeżeli zależy nam na efekcie dekoracyjnym, do wykończenia elewacji możemy wybrać tynk strukturalny (np. baranek, kornik) – to jednak koszt około 70 zł/m2 – lub elewację boniowaną – koszt wykonania metra bieżącego boni z listwą wynosi 30-40 zł. 
 • Wybierając tynk na elewację, można sobie pozwolić na zmianę koloru, jeśli za kilka lat nam się znudzi albo stanie się niemodny. Przemalowanie tynkowanej elewacji to nieduży wydatek – farba kosztuje 1-4 zł/m2, a robocizna to koszt 5-8 zł/m2.

Elewacje drewniane

 • Deski elewacyjne z drewna wysokiej jakości to koszt 30-50 zł w przypadku sosnowych, świerkowe kosztują w granicach 60-80 zł/m2. Za trwałe i modne okładziny z drewna egzotycznego zapłacimy od 160 zł/m2 (okume i meranti), ale za tatajubę trzeba zapłacić powyżej 200 zł/m2. Równie trwały modrzew syberyjski kosztuje około 130 zł/m2. Do ceny materiału należy doliczyć koszt rusztu drewnianego.
 • Koszt kantówki wynosi 6-9 zł/m. Na 1 m2 potrzebujemy około 2 m kantówki. Wybierając drewno na elewację domu, należy wziąć pod uwagę to, iż co kilka lat będzie ono wymagało impregnacji, co generuje dodatkowe koszty – impregnat przeznaczony na elewację kosztuje około 3-4 zł/m2. Jeśli nie chcemy samodzielnie wykonać impregnacji, za robociznę zapłacimy minimum 8 zł/m2
 • Ponieważ drewno to materiał pracujący, pod wpływem zmian wilgotności i temperatury może się wypaczać albo pękać, trzeba się liczyć z koniecznością dokupienia co najmniej 1 m2 desek. Ułożenie drewnianej oblicówki to koszt około 50 zł/m2.

Kamień elewacyjny

 • Kamień naturalny to spory wydatek. Najtańsze okładziny wykonuje się z wapienia – od 55 zł – oraz piaskowca – od 60 zł/m2. Za okładziny z granitu zapłacimy od 180 zł, łupka od 200 zł/m2.
 • Decydując się na kamień naturalny, warto się zastanowić nad jego połączeniem z innym materiałem wykończeniowym. Sąsiedztwo tradycyjnego gładkiego tynku podkreśli status i szlachetność kamienia, a elewacja będzie zdecydowanie tańsza niż ta wykończona tylko i wyłącznie piaskowcem czy granitem. 
 • Kamień naturalny jest ciężki, ściana musi mieć więc solidną konstrukcję, a płyty z kamienia wymagają dość kosztownego montażu – mocuje się je do ściany na drogie stalowe kotwy. Za montaż trzeba zapłacić minimum 80 zł/m2.

Elewacje klinkierowe

 • Jeżeli chcemy mieć elewację z klinkieru, budujemy ścianę z trzech warstw – warstwa wierzchnia, elewacyjna może być wykonana z cegieł klinkierowych lub licowych. Ściana trójwarstwowa z elewacją z cegieł klinkierowych to koszt: cegieł (150-250 zł/m2) oraz wymurowania (60 zł/m2) i spoinowania (20 zł/m2).
 • Tańszym rozwiązaniem jest wykończenie fragmentów elewacji płytkami klinkierowymi. 1 m2 płytek klinkierowych można kupić już za 20 zł, więcej zapłacimy za płytki w modnych kolorach białym lub piaskowym – powyżej 100 zł/m2. Koszt ułożenia płytek to wydatek 50-70 zł/m2.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Dlaczego rezolowe płyty izolacyjne są lepsze od...

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym,...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Drewno, kamień, a może zwykła farba fasadowa?...

Często na elewacjach widzimy najprostsze i najbezpieczniejsze, ale niestety dość nudne rozwiązanie –...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.