| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacje z klinkieru. Możliwości architektoniczne, jakie dają cegły klinkierowe

Elewacje z klinkieru. Możliwości architektoniczne, jakie dają cegły klinkierowe

Kolor, faktura i układ w murze. Tymi trzema środkami mogą posłużyć się architekci projektując elewację z cegieł klinkierowych. Umiejętne skorzystanie z takich możliwości pozwoli stworzyć fasadę o wyjątkowej urodzie.

Cegły klinkierowe są najszlachetniejszym ze wszystkich budowlanych wyrobów ceramicznych. Powstają z odpowiednio dobranej gliny i są wypalane w znacznie wyższej temperaturze niż zwykłe cegły i pustaki. To zapewnia im wyjątkową trwałość, niską nasiąkliwość i co nie mniej ważne – szczególnie atrakcyjny wygląd – piękny kolor i jednorodną, zwartą strukturę.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Naturalna barwa klinkieru

To przede wszystkim barwa gliny wpływa na finalny kolor cegieł klinkierowych. Tradycyjnie są one „ceglaste”, bordowe, brązowe. W ofercie znajdziesz jednak również cegły czarne, białe, piaskowe, szare. Gama kolorystyczna jest naprawdę przebogata. Przeważnie elewacje mają jednolitą kolorystykę, ale można też zastosować cegły o dwóch kolorach, tworząc jakąś logiczna kompozycję. Lepiej jednak nie ryzykować z wprowadzaniem trzeciej barwy, bo fasada może przez to sprawiać wrażenie pstrokatej. Wybierając kolor cegieł pamiętaj, że jasne barwy optycznie powiększają budynek, a ciemne go pomniejszają. Ciepłe intensywne kolory dają wrażenie, jakby stał bliżej i odwrotnie – zimne, stonowane barwy optycznie go oddalają.

Autor: Röben

Klinkier to materiał, który doskonale współgra z innymi materiałami wykończeniowymi. Dobrze wygląda w towarzystwie ceramiki, drewna, kamienia ale także wtedy, gdy sąsiaduje z blachą płaską, betonem lub szkłem

Faktura cegieł klinkierowych

Cegły z podstawowego asortymentu są gładkie. Świetnie nadają się do wykonywania elewacji nawet w domach o bardzo nowoczesnej bryle. Dla tych, którzy w architekturze cenią szacunek dla tradycji, mogą wybierać spośród cegieł fakturowanych: ryflowanych, żłobionych, łupanych. Są też takie, które przypominać mają budulec z zamierzchłych czasów. To cegły ręcznie formowane lub sztucznie postarzane, których efekt wizualny powstaje z połączenia odpowiedniej faktury i barwy. Warto przy okazji wspomnieć, że oprócz cegieł w typowym wymiarze - 240/250 x 115/120 x 71/65 mm - produkowane są także modele większe, a zwłaszcza dłuższe i węższe, o wymiarze 290x115x52 mm. Można dzięki nim uzyskać ciekawy, nowocześniejszy efekt na elewacji.

Autor: Röben

Kolor oraz fakturę cegieł warto też dobrać do stylu panującego w regionie, a przynajmniej w najbliższym otoczeniu budynku. Gdy wokół sporo domów z klasycznej czerwonej cegły, lepiej aby elewacja za bardzo nie odbiegała od tego standardu

Układ w murze 

Klinkierowe cegły można ustawiać w murze w różny sposób, tworząc jedno z wiązań murarskich:

  • wozówkowe – cegły w poszczególnych rzędach są przesunięte o połowę długości,
  • wozowkowe skośne - cegły w poszczególnych rzędach są przesunięte o 1/4 długości,
  • blokowe – cegły w dwóch rzędach murowane są bez przewiązania (ustawiane równo, jedna na drugiej), kolejne dwa rzędy są murowane identycznie, ale przesunięte względem dwóch wcześniejszych rzędów. I tak na przemian.

Te trzy wiązania można wykonywać z cegieł pełnych. Aby udało się uzyskać inne, znane z ceglanych murów konstrukcyjnych, trzeba by wiele z cegieł docinać. Wiązanie to nie szczyt murarskich możliwości.

Siła detalu

Dawni mistrzowie potrafili robić cuda z cegieł. Ich specjalnością były ostrołukowe nadproża, wymyślne gzymsy, obramowania okien i dekoracyjne podokienniki. Dziś łatwiej to osiągnąć. Uzupełnieniem cegieł pełnowymiarowych są bowiem cegły węższe oraz różnego typu kształtki, na przykład do budowy podokienników. Klinkierowe nadproża mogą powstawać z cegieł ułożonych poziomo (mała rolka) i zazbrojonych płaskownikami stalowymi lub drabinkami zbrojeniowymi, albo z cegieł umieszczanych na sztorc (duża rolka). Oprócz nadproży płaskich, z klinkieru budowane bywają także łukowe lub sklepione. Gzymsy (wieńczące, międzypiętrowe, cokołowe, nadokienne) i podokienniki tworzone są poprzez ustawienie cegieł prostopadle do muru. Można też wykorzystać do ich budowy kształtki podokiennikowe – same lub w połączeniu z cegłami.

WARTO WIEDZIEĆ

Nowa odsłona cegły klinkierowej Röben SYDNEY

Wysoka jakość i ponadczasowe piękno cegły klinkierowej Sydney marki Röben dostępne są w nowym, wydłużonym formacie LDF. Wyjątkowa faktura Sydney z zadrapaniami i wgłębieniami zestawiona z antracytowym, cieniowanym licem sprawia, że ułożone cegły za każdym razem stworzą unikatowy efekt. Nowoczesne oblicze cegły Sydney świetnie komponuje się ze współczesną architekturą, podkreślając zarówno duże płaszczyzny elewacji, jak i akcenty w postaci murowanych ścian we wnętrzach. Zastosowanie cegieł w formacie LDF wpływa na postrzeganie wyłożonej nią płaszczyzny, optycznie ją wysmuklając i nadając jej bardziej współczesny charakter. Z kolei połączenie formatu LDF ze standardowym wymiarem cegły klinkierowej umożliwia grę wzorem w obrębie jednej kolorystyki. Nowy format, modne wybarwienie i doskonałe parametry techniczne, w tym wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz zabrudzenia, czynią z cegły Röben Sydney prawdziwy unikat w swojej klasie.

Więcej informacji o cegłach Sydney marki Röben znajdziesz na tej stronie.

Autor: Röben

Układ cegieł w murze można zaplanować także w ten sposób, żeby część z nich wystawała poza lico ściany i tworzyła trójwymiarową kompozycję

WARTO WIEDZIEĆ

Pełna i niepełna spoina

To jak zostaną wykonane spoiny między cegłami także wpływa na efekt wizualny. Spoiny pełne, czyli zlicowane z powierzchnią muru sprawiają, że wyraźniej widać ich siatkę i podkreślony jest kontur każdej z cegieł. Dlatego są polecane do cegieł o prostych krawędziach. Niepełne spoiny dają efekt światłocienia. Spoiny są lepiej widoczne, ale nie podkreślają tak konturów cegieł, jak spoiny pełne. Takie spoinowanie polecane jest między innymi do ścian elewacyjnych wznoszonych z cegieł stylizowanych na stare.

Płytki klinkierowe w systemach ociepleń. Jak dobrać, jak układać?

Klinkierowe płytki są tańsze od cegieł klinkierowych, a wykończone nimi elewacje do złudzenia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Tynk mozaikowy na cokół budynku

Wytrzymały i odporny na zabrudzenia tynk mozaikowy idealnie nadaje się na cokół. Cokół, czyli...

Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im...

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...