| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacje: jakie ocieplenie budynku jest najlepsze pod elewację na ruszcie?

Elewacje: jakie ocieplenie budynku jest najlepsze pod elewację na ruszcie?

Jakie ocieplenie budynku zastosować, aby na długo zachowało estetyczny wygląd, a jednocześnie było dobrym zabezpieczeniem przed wiatrem, deszczem i słońcem? Można wykonać elewację „na sucho” – montowaną do rusztu lub bezpośrednio do muru. Dowiedz się, jakie ocieplenie budynku można tak układać na elewacji.

Bardzo istotną zaletą elewacji na ruszcie jest to, że nie wykonuje się przy niej żadnych prac mokrych, można ją więc montować bez względu na to, o jakiej porze roku zakończymy budowę domu, nawet zimą przy niskiej temperaturze. Ważne jest też, że w razie uszkodzenia jednego z elementów nie trzeba demontować całej elewacji. Wystarczy wymienić tylko ten uszkodzony. Taka elewacja nie wymaga specjalnej konserwacji – zwykle wystarczy szczotka i woda albo zmycie jej wodą pod ciśnieniem.
Większość elewacji na ruszcie można w dość krótkim czasie wykonać samodzielnie. Jednak czasem warto zastanowić się nad zleceniem prac specjalizującej się w tym firmie. Jest to szczególnie ważne, jeśli producent okładziny daje gwarancję na materiał tylko w przypadku fachowego wykonania elewacji. A gwarancje udzielane na tego typu elewacje są zazwyczaj długie – od 15 do 50 lat.

Na czym zawiesza się "suche" elewacje zewnętrzne?

Pod „suche” elewacje stosuje się zwykle ruszty drewniane, czasem aluminiowe lub stalowe. Drewniany jest najtańszy i dlatego najpowszechniej stosowany – za ruszt z łat nieimpregnowanych pod 1 m2 elewacji zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych (zależnie od rozstawu łat i tego, czy będą układane tylko w pionie, czy w pionie i poziomie). Nie ma też problemu z jego kupnem – potrzebne łaty zamawia się w tartaku lub w składzie budowlanym. Ruszt powinien być wykonany z suchego, iglastego drewna, najlepiej dokładnie zaimpregnowanego.
Ruszty aluminiowe i stalowe są zazwyczaj przystosowane do konkretnego materiału elewacyjnego – najczęściej firmy oferują je odpowiednio dobrane do paneli czy płytek.
Niektóre elewacje zawiesza się tylko na poziomych lub tylko na pionowych listwach, ale jeśli grubość ocieplenia będzie znaczna, przygotowuje się ruszt z listew w obu kierunkach. Zastosowanie takiego stelaża czasami wynika też z zaleceń producenta konkretnej okładziny. Ruszt montowany jest do ściany za pomocą kołków rozporowych, śrub lub specjalnych gwoździ. Do niwelowania nierówności stosuje się podkładki lub kliny montażowe.

Jakie ocieplenie domu jest najlepsze?

Nie tylko wygląd domu jest ważny, przede wszystkim powinien on być ciepły. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, przy okazji montowania nowej elewacji warto wykonać ocieplenie budynku. W tym celu pod „suchą” elewacją układa się wełnę mineralną, szklaną bądź styropian. Grubość izolacji powinna być tak dobrana, aby współczynnik przenikania ciepła U ścian wynosił najwyżej 0,3 W/(m2*K). Układa się ją między listwami rusztu i mocuje bezpośrednio do muru. Między ociepleniem z wełny a okładziną konieczne jest pozostawienie co najmniej 2-centymetrowej szczeliny powietrznej umożliwiającej wentylację. Warto to zrobić także wtedy, gdy jako ocieplenie budynku będzie stosowany styropian. Wełnę należy dodatkowo zasłonić wiatroizolacją. Ochroni ona przed przewiewaniem wełny i jej ewentualnym zawilgoceniem.

Materiały na zewnętrzne elewacje montowane na ruszcie to:

  • oblicówka winylowa (siding),
  • płyty żywiczne,
  • panele tworzywowo-kamienne,
  • płyty z betonu polimerowego,
  • płyty włóknowo-cementowe,
  • płytki ceramiczne,
  • kształtki betonowe,
  • oblicówka drewniana.

Zdjęcia elewacji: 10 oryginalnych pomysłów na wykończenie elewacji

Pomysłowa elewacja domu staje się znakiem szczególnym nowoczesnego domu. Poszukując...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Płytki klinkierowe w systemach ociepleń. Jak...

Klinkierowe płytki są tańsze od cegieł klinkierowych, a wykończone nimi elewacje do złudzenia przypominają...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Drewno, kamień, a może zwykła farba fasadowa?...

Często na elewacjach widzimy najprostsze i najbezpieczniejsze, ale niestety dość nudne rozwiązanie –...

Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...