| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja z naturalnych materiałów. Deski elewacyjne, kamień i tynk.

Elewacja z naturalnych materiałów. Deski elewacyjne, kamień i tynk.

Elewacje tego domu to urozmaicona kompozycja białego tynku, desek elewacyjnych z modrzewia syberyjskiego, płyt kamiennych  i czerwonej ceramiki. Każdy z tych elementów ma swoje zamierzone miejsce.

Autor: Marcin Czechowicz

Czerwona, ceramiczna dachówka, drewno, tynk, kamień. Materiały naturalne i tradycyjne, tu zostały zastosowane w nowoczesny i oryginalny sposób

Dom złożony jest z dwóch prostych brył, o podobnych wymiarach i takich samych dachach. Sprawia to wrażenie, jakby długi prostopadłościan z dwuspadowym dachem przecięto na pół, a powstałe w ten sposób części przesunięto względem siebie. Swoista gra materiałów na elewacjach akcentuje samodzielność obu brył budynku. Ściany pierwszej z nich są pokryte deskami w dolnej części, a tynkowane u góry, natomiast w drugiej bryle dół jest otynkowany, a drewnem wykończono poddasze.

Modrzewiowa elewacja

Na elewacji zastosowano drewno modrzewia syberyjskiego. Wąskie deski o wymiarach 32 x 68 mm zostały ułożone z pozostawieniem niedużej szczeliny (ok. 10 mm), która pozwala drewnu swobodnie pracować. Szczeliny te dają także ciekawy efekt wizualny. Dzięki nim już z daleka widać, że na drewnianą okładzinę składają się pojedyncze deski. Można je rozróżnić także ze względu na różnorodność faktur – są na nich znakomicie widoczne wąskie słoje. Ich delikatny rysunek oraz bogactwo odcieni jest dodatkową ozdobą elewacji. Nawet ściana boczna, na której brak jest otworów okiennych, wygląda ciekawie właśnie dzięki modrzewiowej szalówce. Drewno to, pozostawione surowe, z upływem lat patynuje się, nabierając nieco srebrzystej barwy. Także pozostałe materiały użyte do wykończenia domu – dachówka ceramiczna i kamień – będą się starzały w sposób szlachetny.

Płyty kamienne z trawertynu

Na fragmentach elewacji zastosowano płyty z trawertynu. Chłodny odcień kamienia w kolorze beżowym, lekko przetykanym gdzieniegdzie niebieskawymi nitkami znakomicie komponuje się z drewnianą okładziną. Kamienne płyty zdobią cokoły, nadproża okien i podokienniki. Gładkie, lekko szlifowane na półmat nadają budynkowi elegancji. Te same płyty zostały ułożone na ścianie dobudowanej z boku bryły, dzięki czemu podkreślają jej odmienność. Dopełnieniem wiążącym z dom z otoczeniem są murki i trejaże rozdzielające przestrzenie ogrodu. Otaczające dom pergole z drewnianych belek spojonych stalowymi łącznikami to atrakcyjny i nowoczesny element elewacji. Warto zwrócić też uwagę na jasne nawierzchnie, ktore na tle zieleni trawnika rysują ciepłe tarasowe wyspy wokół domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Montaż kamiennych płyt i modrzewiowych desek

Polerowane płyty trawertynu położone na elewacji północno-wschodniej mają grubość 2 cm. Są zamocowane za pomocą kleju. Trawertyn użyty do wykończenia nadproży ma grubość 4 cm. Szlifowane płyty są przytwierdzone w pionowych spoinach do żelbetowego nadproża przez warstwę polistyrenu ekstrudowanego docieplającego nadproże. Zrobiono to kotwami ze stali kwasoodpornej. Listwy modrzewiowe o przekroju romboidalnym i wymiarach 5 x 7 cm zostały zamontowane do konstrukcyjnej warstwy muru za pośrednictwem rusztu drewnianego przykręcanego do ściany na przekładkach, zabezpieczających drewno przed gniciem w kontakcie z murem. Cokół budynku wykonano z prefabrykowanych płytek betonowych z betonu architektonicznego. Zamocowano je na przestrzał kołkami montażowymi. Profile kątowe i rury do wykończeń elewacji drewnianej oraz konstrukcji rusztu pergoli zostały ocynkowane.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Tynk mozaikowy na cokół budynku

Wytrzymały i odporny na zabrudzenia tynk mozaikowy idealnie nadaje się na cokół. Cokół, czyli...

Pianka rezolowa kontra tradycyjne ocieplenie. Co...

Płyty z pianki rezolowej pozwalają skutecznie ocieplić budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...

Elewacje z klinkieru. Możliwości...

Kolor, faktura i układ w murze. Tymi trzema środkami mogą posłużyć się architekci projektując elewację z...