| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja z naturalnych materiałów. Deski elewacyjne, kamień i tynk.

Elewacja z naturalnych materiałów. Deski elewacyjne, kamień i tynk.

Elewacje tego domu to urozmaicona kompozycja białego tynku, desek elewacyjnych z modrzewia syberyjskiego, płyt kamiennych  i czerwonej ceramiki. Każdy z tych elementów ma swoje zamierzone miejsce.

Autor: Marcin Czechowicz

Czerwona, ceramiczna dachówka, drewno, tynk, kamień. Materiały naturalne i tradycyjne, tu zostały zastosowane w nowoczesny i oryginalny sposób

Dom złożony jest z dwóch prostych brył, o podobnych wymiarach i takich samych dachach. Sprawia to wrażenie, jakby długi prostopadłościan z dwuspadowym dachem przecięto na pół, a powstałe w ten sposób części przesunięto względem siebie. Swoista gra materiałów na elewacjach akcentuje samodzielność obu brył budynku. Ściany pierwszej z nich są pokryte deskami w dolnej części, a tynkowane u góry, natomiast w drugiej bryle dół jest otynkowany, a drewnem wykończono poddasze.

Modrzewiowa elewacja

Na elewacji zastosowano drewno modrzewia syberyjskiego. Wąskie deski o wymiarach 32 x 68 mm zostały ułożone z pozostawieniem niedużej szczeliny (ok. 10 mm), która pozwala drewnu swobodnie pracować. Szczeliny te dają także ciekawy efekt wizualny. Dzięki nim już z daleka widać, że na drewnianą okładzinę składają się pojedyncze deski. Można je rozróżnić także ze względu na różnorodność faktur – są na nich znakomicie widoczne wąskie słoje. Ich delikatny rysunek oraz bogactwo odcieni jest dodatkową ozdobą elewacji. Nawet ściana boczna, na której brak jest otworów okiennych, wygląda ciekawie właśnie dzięki modrzewiowej szalówce. Drewno to, pozostawione surowe, z upływem lat patynuje się, nabierając nieco srebrzystej barwy. Także pozostałe materiały użyte do wykończenia domu – dachówka ceramiczna i kamień – będą się starzały w sposób szlachetny.

Płyty kamienne z trawertynu

Na fragmentach elewacji zastosowano płyty z trawertynu. Chłodny odcień kamienia w kolorze beżowym, lekko przetykanym gdzieniegdzie niebieskawymi nitkami znakomicie komponuje się z drewnianą okładziną. Kamienne płyty zdobią cokoły, nadproża okien i podokienniki. Gładkie, lekko szlifowane na półmat nadają budynkowi elegancji. Te same płyty zostały ułożone na ścianie dobudowanej z boku bryły, dzięki czemu podkreślają jej odmienność. Dopełnieniem wiążącym z dom z otoczeniem są murki i trejaże rozdzielające przestrzenie ogrodu. Otaczające dom pergole z drewnianych belek spojonych stalowymi łącznikami to atrakcyjny i nowoczesny element elewacji. Warto zwrócić też uwagę na jasne nawierzchnie, ktore na tle zieleni trawnika rysują ciepłe tarasowe wyspy wokół domu.

WARTO WIEDZIEĆ

Montaż kamiennych płyt i modrzewiowych desek

Polerowane płyty trawertynu położone na elewacji północno-wschodniej mają grubość 2 cm. Są zamocowane za pomocą kleju. Trawertyn użyty do wykończenia nadproży ma grubość 4 cm. Szlifowane płyty są przytwierdzone w pionowych spoinach do żelbetowego nadproża przez warstwę polistyrenu ekstrudowanego docieplającego nadproże. Zrobiono to kotwami ze stali kwasoodpornej. Listwy modrzewiowe o przekroju romboidalnym i wymiarach 5 x 7 cm zostały zamontowane do konstrukcyjnej warstwy muru za pośrednictwem rusztu drewnianego przykręcanego do ściany na przekładkach, zabezpieczających drewno przed gniciem w kontakcie z murem. Cokół budynku wykonano z prefabrykowanych płytek betonowych z betonu architektonicznego. Zamocowano je na przestrzał kołkami montażowymi. Profile kątowe i rury do wykończeń elewacji drewnianej oraz konstrukcji rusztu pergoli zostały ocynkowane.

Przeczytaj dodatkowo:
Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Tynki zewnętrzne – jak je ochronić przed...

Tynki zewnętrzne na budynkach położonych w pobliżu zwartych obszarów zieleni i akwenów wodnych...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.