| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja z drewna. Jak konserwować i remontować drewnianą elewację?

Elewacja z drewna. Jak konserwować i remontować drewnianą elewację?

Elewację z drewna charakteryzuje naturalne piękno, dlatego chcemy je zatrzymać jak najdłużej. Aby to było możliwe, trzeba odpowiednio konserwować elewację, a czasami także ją remontować. Bo zniszczona elewacja to nie tylko problem estetyczny.

Drewno to niezwykły materiał budowlany – właściwie przygotowane i konserwowane potrafi bez problemów przetrwać wiele lat. Gdy jednak zostanie zaniedbane, szybko niszczeje, a jego uszkodzenia są trudne do naprawienia. Dlatego mając dom z elewacją z drewna, należy liczyć się z tym, że co kilka lat trzeba będzie jej poświęcić uwagę, dołożyć starań i poddać elewację konserwacji.

Elewacja z drewna: jak zapobiegać zniszczeniom elewacji?

Aby nie dopuścić do powstania szkód, należy systematycznie impregnować elewację z drewna. Widać gołym okiem, kiedy taki zabieg jest potrzebny. Na deskach pokrytych impregnatem kolor płowieje i miejscowo zaczyna go brakować. Ubytki koloru pojawiają się zazwyczaj najpierw na jednej ścianie lub jednej stronie budynku. Powoduje je wiatr i zacinający deszcz.  

Ściana, na którą najczęściej w trakcie opadów wieją wiatry, jest najbardziej narażona na niszczenie. Na tę ścianę właśnie trzeba zwracać baczną uwagę. Jej wypłowienie i zszarzenie powinno być dla nas sygnałem, że czas się zabrać do odnawiania elewacji. Gdy widoczny jest tylko ubytek i wypłowienie barwy impregnowanej ściany, nie jesteśmy narażeni na inne wydatki poza zakupem preparatu do impregnacji zewnętrznej o dużej wodoodporności (zazwyczaj takiego samego jak ten, którym był robiony poprzedni zabieg konserwujący). Niezbędne prace ograniczą się wtedy do jednokrotnego pomalowania wszystkich elementów zewnętrznych domu.

Przeczytaj: Elewacja wizytówką domu

Przed taką impregnacją ściany zalecane jest umycie elewacji z kurzu i brudu, na przykład szarym mydłem lub płynem do zmywania naczyń. Po myciu trzeba poczekać dwa-trzy dni, aż drewno wyschnie. Bardziej zabrudzone miejsca oraz plamy i zacieki na elewacji można lekko przetrzeć papierem ściernym. Należy jednak robić to delikatnie, bo zbyt głębokie zdarcie powłoki i odsłonięcie surowego drewna będzie skutkować powstaniem w tych miejscach jaśniejszych plam. Mycie budynku i impregnacja powinny być przeprowadzane w ciepłe i suche dni.

Kiedy konieczny jest remont elewacji z drewna?

Gdy na elewacji z drewna pojawią się zszarzenia (jakby ktoś pobrudził deski grafitem), czarne kropki i zielony nalot z mchu, to znaczy, że przegapiono czas na zwykłą konserwację drewna. Teraz wymaga ono już remontu. Lepiej nie dopuszczać do takiego stanu elewacji, ponieważ nie wróży to dobrze na przyszłość. Jeżeli występują tylko zszarzenia, można jeszcze spróbować uniknąć wymiany desek.

Renowacja elewacji będzie polegała na użyciu środków do wybielania i niszczenia ewentualnej sinizny powstałej w deskach. Niestety, w takim przypadku zakres prac będzie dużo większy niż przy zwykłej konserwacji i warto rozważyć, czy opłacalne jest podejmowanie takiego wysiłku, czy może lepiej wymienić deski na nowe. Bywa to o wiele mniej czasochłonne niż renowacja istniejącej elewacji. Jednak zazwyczaj ratowanie jest tańsze, chociaż efekt końcowy może nie spełniać naszych oczekiwań.

Dlatego najpierw warto wykonać próbę na najbardziej zniszczonym kawałku elewacji. Pozwoli to nam się przekonać, czy taki zabieg jest w ogóle celowy i da oczekiwany efekt. Renowacja elewacji polegająca na odszarzaniu drewna wymaga przede wszystkim odpowiednio wysokiej temperatury i braku opadów. Zajmuje też dużo czasu, więc dobrze jest zabrać się do niej wtedy, gdy długoterminowe prognozy są optymistyczne.

Prace rozpoczynamy od dokładnego szlifowania całej elewacji budynku. Do oczyszczenia dużych płaskich powierzchni można użyć szlifierki taśmowej, a do zagłębień – tarczy szlifierskiej. Następnie deski należy pomalować środkiem do wywabiania sinizny. Poza tym, że przywraca barwę drewna, ma też właściwości grzybobójcze i niszczy ewentualne zarodniki grzybów i pleśni.

Więcej na temat remontu elewacji z drewna przeczytasz we wrześniowym Muratorze

Ocieplenie elewacji metodą lekką mokrą

Zakup systemu ocieplenia budynku to spore obciążenie finansowe. Jego wybór powinien być...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im...

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Płytki klinkierowe w systemach ociepleń. Jak...

Klinkierowe płytki są tańsze od cegieł klinkierowych, a wykończone nimi elewacje do złudzenia przypominają...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Segmentowe bramy garażowe - GALERIA elewacji domów

Idealne bramy do pięknych domów. Zobacz nasze propozycje doboru segmentowej bramy garażowej do...