| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Czy tylko elewację drewnianą możesz samemu ułożyć na dociepleniu domu?

Czy tylko elewację drewnianą możesz samemu ułożyć na dociepleniu domu?

Po ukończeniu docieplenia domu można przejść do układania elewacji. Jedną z opcji jest elewacja sucha - np. elewacja drewniana - którą w wielu przypadkach można zamontować samodzielne. Podpowiadamy, kiedy i w jakich przypadkach można samodzielnie montować elewację po dociepleniu domu.

Elewacje na ruszcie chętnie są stosowane zwłaszcza podczas docieplania już istniejących domów (pod „suchą” elewacją można ułożyć izolację cieplną i w ten sposób docieplić dom). Zaletą takiego wykończenia jest też to, że w razie uszkodzenia jednego elementu nie trzeba demontować całej elewacji – wystarczy wymienić tylko ten uszkodzony.

Co po dociepleniu domu?

Suche elewacje można układać przez cały rok – nawet w chłodne dni. Elewację montuje się szybko – ułożenie metra kwadratowego zwykle zajmuje około godziny. Suche elewacje nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych ani odnawiania – wystarczy szczotka i woda albo zmycie jej wodą pod ciśnieniem. Większość elewacji na ruszcie można wykonać samodzielnie. Suche elewacje wykonuje się z różnych materiałów: tworzywa sztucznego, blachy stalowej i aluminiowej, ceramiki, betonu, rozdrobnionego kamienia, płyt włóknowo-cementowych lub drewna.

Autor: Piotr Mastalerz

Elewacje na sucho

Autor: Daniel Rumiancew

Elewacje na sucho

Siding (oblicówka winylowa) – ulubieniec metody lekkiej suchej. Najpopularniejszy materiał elewacyjny wykorzystywany w tej metodzie dostępny jest w postaci paneli o różnych kształtach i kolorach

Kształtki z kruszyw mineralnych – do złudzenia przypominają cegły elewacyjne murowane na zaprawie. Mają wymiary 20 x 7,5 x 6,5 cm

A może elewacja drewniana?

Elewacje drewniane również montuje się na ruszcie. Najpopularniejsze są deski świerkowe, sosnowe i modrzewiowe. Twardsze, ale znacznie droższe jest drewno drzew liściastych – dębowe i bukowe. Najtwardsze i najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych jest drewno egzotyczne. Deski szalówki mogą mieć różne krawędzie – proste albo wyprofilowane we wpusty i w wypusty lub we wręby. Grubość stosowanych szalówek to 18-20 mm, a szerokość – maksymalnie 14 cm.
Decydując się na elewację drewnianą trzeba pamiętać, że wymaga ona wielu zabiegów zabezpieczająco-pielęgnacyjnych. Drewno można malować farbami (lakierami) kryjącymi lub transparentnymi (przezroczystymi). Te ostatnie nadają elewacji delikatny kolor i pozostawiają rysunek słojów drewna. Dom z elewacją drewnianą powinien mieć duży okap, który ochroni oblicówkę przed zacinającym deszczem.

Na ruszcie drewnianym lub aluminiowym oprócz sidingu lub desek można zamontować:

  • Panele tworzywowo-kamienne
    Materiałem konstrukcyjnym jest tworzywo sztuczne, zwykle PCW, warstwę wierzchnią stanowi wtopiony weń kamień naturalny. 1 m2 waży około 6 kg. Do wyboru jest ponad 40 kolorów – zależnie od zastosowanego kamienia. Podstawowa długość panelu – 6 m, szerokość – 18 cm.
  • Kształtki betonowe
    Przypominają cegły elewacyjne murowane na zaprawie. Są dostępne w dziesięciu kolorach. Mają chropowatą, nierówną powierzchnię imitującą kamień naturalny. Wymiary: 200 x 75 x 65 mm, ciężar 2 kg.
  • Płytki ceramiczne
    Mają kanałową budowę, co zmniejsza ich ciężar. Jedna płytka waży około 3,5 kg. Dostępne są w czerwieniach, beżach, brązach i szarościach. Zazwyczaj mają kształt prostokąta lub kwadratu. Standardowe wymiary: 20 x 40 x 30 cm. Faktura: gładka, szczotkowana, polerowana, ryflowana. Tego typu płytki są bardzo twarde, dlatego do ich cięcia potrzebny jest laser. Wykończona w ten sposób elewacja (przykrywająca warstwę docieplenia domu) przypomina wyglądem płytki ceramiczne ułożone na ścianach wewnętrznych.

Przeczytaj dodatkowo:
Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Elewacja z desek. Deski kompozytowe zamiast...

Deski kompozytowe to modne rozwiązanie na elewacje domów. Kompozyty, w których drewno jest...

Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.