| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Czy tylko elewację drewnianą możesz samemu ułożyć na dociepleniu domu?

Czy tylko elewację drewnianą możesz samemu ułożyć na dociepleniu domu?

Po ukończeniu docieplenia domu można przejść do układania elewacji. Jedną z opcji jest elewacja sucha - np. elewacja drewniana - którą w wielu przypadkach można zamontować samodzielne. Podpowiadamy, kiedy i w jakich przypadkach można samodzielnie montować elewację po dociepleniu domu.

Elewacje na ruszcie chętnie są stosowane zwłaszcza podczas docieplania już istniejących domów (pod „suchą” elewacją można ułożyć izolację cieplną i w ten sposób docieplić dom). Zaletą takiego wykończenia jest też to, że w razie uszkodzenia jednego elementu nie trzeba demontować całej elewacji – wystarczy wymienić tylko ten uszkodzony.

Co po dociepleniu domu?

Suche elewacje można układać przez cały rok – nawet w chłodne dni. Elewację montuje się szybko – ułożenie metra kwadratowego zwykle zajmuje około godziny. Suche elewacje nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych ani odnawiania – wystarczy szczotka i woda albo zmycie jej wodą pod ciśnieniem. Większość elewacji na ruszcie można wykonać samodzielnie. Suche elewacje wykonuje się z różnych materiałów: tworzywa sztucznego, blachy stalowej i aluminiowej, ceramiki, betonu, rozdrobnionego kamienia, płyt włóknowo-cementowych lub drewna.

Autor: Piotr Mastalerz

Elewacje na sucho

Autor: Daniel Rumiancew

Elewacje na sucho

Siding (oblicówka winylowa) – ulubieniec metody lekkiej suchej. Najpopularniejszy materiał elewacyjny wykorzystywany w tej metodzie dostępny jest w postaci paneli o różnych kształtach i kolorach

Kształtki z kruszyw mineralnych – do złudzenia przypominają cegły elewacyjne murowane na zaprawie. Mają wymiary 20 x 7,5 x 6,5 cm

A może elewacja drewniana?

Elewacje drewniane również montuje się na ruszcie. Najpopularniejsze są deski świerkowe, sosnowe i modrzewiowe. Twardsze, ale znacznie droższe jest drewno drzew liściastych – dębowe i bukowe. Najtwardsze i najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych jest drewno egzotyczne. Deski szalówki mogą mieć różne krawędzie – proste albo wyprofilowane we wpusty i w wypusty lub we wręby. Grubość stosowanych szalówek to 18-20 mm, a szerokość – maksymalnie 14 cm.
Decydując się na elewację drewnianą trzeba pamiętać, że wymaga ona wielu zabiegów zabezpieczająco-pielęgnacyjnych. Drewno można malować farbami (lakierami) kryjącymi lub transparentnymi (przezroczystymi). Te ostatnie nadają elewacji delikatny kolor i pozostawiają rysunek słojów drewna. Dom z elewacją drewnianą powinien mieć duży okap, który ochroni oblicówkę przed zacinającym deszczem.

Na ruszcie drewnianym lub aluminiowym oprócz sidingu lub desek można zamontować:

  • Panele tworzywowo-kamienne
    Materiałem konstrukcyjnym jest tworzywo sztuczne, zwykle PCW, warstwę wierzchnią stanowi wtopiony weń kamień naturalny. 1 m2 waży około 6 kg. Do wyboru jest ponad 40 kolorów – zależnie od zastosowanego kamienia. Podstawowa długość panelu – 6 m, szerokość – 18 cm.
  • Kształtki betonowe
    Przypominają cegły elewacyjne murowane na zaprawie. Są dostępne w dziesięciu kolorach. Mają chropowatą, nierówną powierzchnię imitującą kamień naturalny. Wymiary: 200 x 75 x 65 mm, ciężar 2 kg.
  • Płytki ceramiczne
    Mają kanałową budowę, co zmniejsza ich ciężar. Jedna płytka waży około 3,5 kg. Dostępne są w czerwieniach, beżach, brązach i szarościach. Zazwyczaj mają kształt prostokąta lub kwadratu. Standardowe wymiary: 20 x 40 x 30 cm. Faktura: gładka, szczotkowana, polerowana, ryflowana. Tego typu płytki są bardzo twarde, dlatego do ich cięcia potrzebny jest laser. Wykończona w ten sposób elewacja (przykrywająca warstwę docieplenia domu) przypomina wyglądem płytki ceramiczne ułożone na ścianach wewnętrznych.

Malowanie elewacji zewnętrznej: jaka farba elewacyjna będzie najtrwalsza?

Farba fasadowa do malowania elewacji domu powinna być odpowiednio dobrana, aby wyglądać pięknie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

Tynki zewnętrzne – jak je ochronić przed...

Tynki zewnętrzne na budynkach położonych w pobliżu zwartych obszarów zieleni i akwenów wodnych...

Cokół budynku - jak go ukryć w elewacji domu...

Cokół chroni dolną część budynku. Okłada się go materiałami znacznie bardziej trwałymi niż te,...

Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację...

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Z czego się robi drewniane elewacje: deski,...

Trudno o materiał, który lepiej wpisywałby dom w krajobraz. Drewno na elewacji w oczywisty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.